Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtenáři i osobnosti do půlnoci tipovali nejkrásnější stavbu jižní Moravy

  10:30aktualizováno  14. listopadu 13:34
Lednicko-valtický areál a vila Tugendhat. To jsou podle hlasujících čtenářů i jihomoravských osobností jasní favorité ankety o nejkrásnější stavbu kraje. Těch deset nej budou čtenáři znát už v úterý. Redakce je zveřejní na stránkách brno.idnes.cz a MF DNES.

Vila Tugendhat | foto: Radek Miča

Anketa navazuje na soutěž MF DNES a brno.idnes.cz. Volbu nejkrásnější stavby jižní Moravy mají v rukou sami čtenáři. "To je ale těžké," napsala čtenářka Eva Sadová. "Na jižní Moravě je krásných staveb spousta. Je problém vybrat jen tři z nich, natožpak tu jedinou, nejkrásnější," dodala.

Nejkrásnější stavba jihomoravského kraje

MF DNES a brno.idnes.cz vyhlašují soutěž o nejkrásnější stavbu jižní Moravy. Kandidáty na titul mohou být všechny stavby kraje bez omezení datem vzniku.

V úterý 18. listopadu představí brno.idnes.cz a MF DNES deset nejčastěji uváděných staveb. Svého favorita lidé poté vyberou v anketě na brno.idnes.cz.

Hlasování potrvá do soboty 22. listopadu. Výsledky zveřejní brno.idnes.cz a MF DNES.

Čtenář Zdeněk Sedlák zase nominoval areál premonstrátského kláštera v Louce ve Znojmě, který navíc i vyfotil.

"Vím, že je v silně poškozeném stavu, ale vím také, jak těžkými údobími si prošel. Není to tak dlouho, co se dokonce uvažovalo o jeho zbourání. Naštěstí k tomu nedošlo, přesto však tato stavba dále chátrá. Možná, že vítězství nebo alespoň účast ve vaší soutěži by jí mohlo přinést více pozornosti, kterou si bezpochyby zaslouží," vysvětlil.

Památky jižní Moravy lákají

Jihomoravský kraj má řadu krásných staveb. Ty se sice nehonosí titulem světové kulturní památky zapsané v UNESCO, avšak působí jako lákadlo pro turisty i doklad toho, jak silné autorské osobnosti zde působily.

Špilberk, 2004

"Například brněnské krematorium od Arnošta Wiesnera je monumentální stavbou. Svým puristickým provedením cituje dějiny lidské civilizace od starověku až po současnost. Je tím kreativnějším procentem architektury svého období, předbíhá pozdější vývoj o půl století," upozornil architekt Petr Parolek.

Ovšem nejen brněnské a nejen novodobé stavby by si mohly titul "nejkrásnější" nárokovat. Znojmo se zapsalo do učebnic dějepisu rotundou svaté Kateřiny. A podle sběratele historických pohlednic Vladimíra Filipa dobu středověku naprosto přesně vystihuje hrad Pernštejn.

Osobnostem se líbí Omega, krematorium či Petrov

Významné jihomoravské osobnosti vybíraly kandidáty na titul nejkrásnější stavba jižní Moravy.

Primátora Brna Romana Onderku ihned napadly dvě stavby. Tou první byla vila Tugendhat. "Ta je brána jako umělecké dílo. A jako stavba je to přestavěné nákupní centrum Vaňkovka. Ta rychlost, s jakou byla postavena, je úžasná. Dále se mi líbí brněnské výstaviště, ale osobně mě nejvíce potěší pohled na Dům pánů z Lipé a Dům pánů z Kunštátu," svěřil se Roman Onderka.

Architekt Antonín Novák vyzdvihl význam pasáží pro město, jakým je Brno. "Vážím si paláce Omega v Brně a vlastně všech pasáží, jsou velmi důležité pro centrum města," řekl.

Jiří Dušek, ředitel brněnské hvězdárny, se označuje za zastánce jaderných elektráren, a proto se mu velmi líbí Dukovany. Ačkoli ty do Jihomoravského kraje nepatří. "Velmi se mi líbí také zámek ve Valticích. Je to hlavně díky celkovému dojmu, který doplňuje úžasný park. A rád jezdím na hrad Veveří, tam mě láká to, že se každé prázdniny něco opraví," uvádí Dušek.

Petra Hrůšu, spoluautora brněnské Vaňkovky, uchvacuje brněnské výstaviště, valtický zámek i Lichtenštejnská hrobka v Moravském Krumlově.

Hassan Muníb Alraví, předseda brněnské muslimské obce, ocenil Moravskou zemskou knihovnu v Brně. "Ta průhlednost je nádherná. Já mám rád moderní stavby. A nedávno jsem navštívil Znojmo, tam mě velmi zaujalo divadlo. Takové malé, útulné. A stavba, která se mi líbí pouze večer, protože přes den je to taková skleněná kostka, je Moravský zemský archiv," řekl Alraví.

Liběna Rochová měla originální tip. "Líbí se mi tři rodinné domy v Kohoutovicích, jsou celé skleněné, což je něco nového. Takové domy nejsou běžné a vyčnívají z toho standardu, na který jsme zvyklí. Ráda se jezdím podívat na vinařství Sonberk. Je to kousek od Mikulova a architekt Josef Pleskot udělal dobrou práci," pochválila módní návrhářka.

Architekt Ladislav Kuba kromě vily Tugendhat, která podle něj zásadním způsobem ovlivnila i současnou architekturu na celém světě, upozornil na výjimečný příklad symbolismu moderní architektury neboli brněnské krematorium Arnošta Wiesnera. "A ve střední Evropě samozřejmě nemá obdoby ani areál výstaviště," doplnil.

Vladimír Filip, sběratel historických pohlednic staveb, vnímá jako symbol Brna Petrov. Za celou jižní Moravu hlasuje pro Pernštejn.

Aleš Svoboda, odborník na brněnské podzemí, je kromě svého nadšení z funkcionalismu a vily Tugendhat potěšen i brněnským Špilberkem. "Jihozápadní bastion na Špilberku nechci opomenout, navíc současná expozice je srovnatelná s výstavbou v západní Evropě," uvedl.

Karel Kobosil označil jako perlu nejen kraje, ale celé republiky hotel Avion. Bývalý ředitel Design Centra říká: "To prostředí kolem a vybavení celého hotelu nemá chybu."

Jiří Morávek z agentury Snip & Co. by na pomyslné první místo postavil Špilberk. "Tam se udělala v devadesátých letech spousta práce. Taky se mi líbí mincovské sklepení pod radnicí," doplnil.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Trest pro boxera Plachetku za znásilnění platí, obnovy procesu nedosáhl

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Odsouzený boxer Ľudovít Plachetka před Krajským soudem v Brně neuspěl s žádostí o obnovu procesu. Za znásilnění...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Najdete na iDNES.cz