Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtenářům na jižní Moravě nejvíc chybí fotbalový stadion Lužánky

  12:00aktualizováno  13. března 12:33
Čtenáři iDNES.cz v anketě rozhodli, že jim na jižní Moravě nejvíce chybí legendární fotbalový stadion Lužánky, který nyní zarůstá plevelem. Z celkového počtu 2 942 hlasů jich stadion získal 1 272. Na dalších místech se pak objevil brněnský Špalíček a lázně Riviéra.

Legendární stadion Lužánky se stal místem, kde brněnská Zbrojovka získala svůj jediný titul. Dnes toto sportoviště chátrá. Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Velký Špalíček v Brně

Šéf brněnských památkářů Petr Kroupa považuje za nejhorší zásah do kulturní historie jihomoravské metropole stavbu Velkého Špalíčku (obchodní centrum a multikino) na místě bývalých gotických domů. "Obchody a kina si postavíte kdekoliv chcete. Ale historii si postavit nemůžete," poznamenal. Středověké domy sice nebyly v dobrém stavu, ale tvořily přístup ke katedrále svatých Petra a Pavla na Petrově.

Výsledky ankety najdete zde

Slavné Lužánky postupně mizí z očí

Smutný pohled na rozpadající se ochozy legendárního fotbalového stadionu za...

Těžký osud mají i sportoviště, která dosloužila. Fotbalový stadion Lužánky, který pojal až 50 tisíc diváků, už zarůstá bujnou vegetací.

"Divadel je myslím dost, pěkných, úspěšných s kvalitními herci. Staví se další u Měnínské brány pro JAMU. Ať se staví klidně i jinde. Ale moderní fotbalový stadion a multifunkční hala v Brně prostě schází. A opuštěné Lužánky jsou ostuda hlavního města Moravy," soudí například Libor Pospíšil ze sdružení Věříme Zbrojovce.

Brněnská Riviéra v Pisárkách patřila na přelomu 19. a 20. století k oblíbeným výletním místům

Zašlou slávu brněnských sportovišť byl poznamenán i unikátní projekt říčních lázní Riviéra u řeky Svratky.

Přitom někdejší lázně v brněnských Pisárkách patřily na přelomu 19. a 20. století k oblíbeným výletním místům.

Okno do historie

Sochu Masaryka promítli v sobotu v Rudce u Kunštátu - Monumentální socha

Už jen na obrázcích se lze podívat na prvorepublikovou Masarykovu sochu u Rudky na Kunštátsku. Na přelomu 20. a 30. let dvacátého století ji navrhl a za pomocí kameníků i "vysochal" samouk Stanislav Rolínek.

Na začínajícího umělce se tehdy obrátil bývalý starosta nedalekého Kunštátu František Burian. Socha vznikla na úbočí pahorku u Rudky, kde vyčnívalo několik pískovcových skalek.

Z té nejvyšší vznikla podle poštovní známky desetimetrová socha Tomáše Garrigua Masaryka, která spočívala na téměř čtyřmetrovém podstavci. Po éře nacistů a komunistů z ní přežily jen obří boty.

Redlichova vila v Hodoníně

Ostatní ankety najdete zde

Z povrchu zemského zmizela i honosná vila rodiny Redlichů, kteří provozovalí v Hodoníně cukrovar. Secesní stavbu si v areálu podniku postavili v roce 1886.

Honosná vila rodiny Redlichů, která provozovala v Hodoníně cukrovar.

V roce 1944 byla při bombardování města zasažena i vila. O šedesát let později, při likvidaci cukrovaru, proběhla řada jednání o tomto památném objektu. Na rekonstrukci ale peníze nebyly. Budovu se nepodařilo zařadit ani mezi architektonické památky. Protože vila nebyla chráněna zákonem, majitel ji mohl v roce 2005 nechat zbourat.

Znojemská synagoga

O Křišťalové noci 10. listopadu 1938 shořela židovská synagoga ve Znojmě

O Křišťálové noci 10. listopadu 1938 shořela židovská synagoga ve Znojmě. Po více než 700členné židovské obci tak ve městě zbyla po druhé světové válce jen hrstka památek.

Modlitebna předválečné znojemské židovské obce stála na nynějším náměstí Svobody. V místech, kde nyní stojí budova finančního úřadu a úřadu práce (více).

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Brněnští vědci zjistili, jak funguje virus, který ničí včelí plody

Ilustrační snímek

S vymíráním včel bojuje celý svět. Jedním z rozšířených onemocnění je virus nákazy včelího plodu. Odborníci ho objevili...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz