Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtení Havlova Odcházení potrvá pět hodin. Nikdo nesmí odejít

  17:58aktualizováno  17:58
Václav Havel se bude ve čtvrtek večer v Brně chovat tak trochu proti svému přesvědčení. V úvodu nového kusu Odcházení totiž píše, že hry jsou určeny na hraní, nikoliv na čtení. Jenže on ji v Divadle Husa na provázku celou přečte. A čtení má zabrat téměř pět hodin.

Václav Havel při dubnovém scénickém čtení z nové hry Odcházení v Brně | foto: Radek MičaMF DNES

Havlovo autorské čtení pojali v divadle jako polosoukromou akci. Sto osmdesát posluchačů se tam dostane jen na pozvánky. "Většina z pozvaných jsou dlouholetí abonenti divadla. Na podobných akcích jsou lístky pět minut po uvolnění do prodeje rozebrané a lidé si stěžují na nespravedlnost. Nakonec jsme se rozhodli to pojmout jako dárek pro věrné diváky k otevření sezony," vysvětlila Martina Měšťanová z divadla.

Havel si pozval několik přátel, například Elišku Wagnerovou z Ústavního soudu, Renatu Veseckou či ředitele brněnského Národního divadla Daniela Dvořáka.

Diváci toto netradiční představení opustí až po pěti hodinách. Havel si mezi každým dějstvím chce dopřát aspoň půlhodinovou přestávku. "Mezitím publiku nabídneme kávu a promítneme dokumenty o autorovi," nastínila Měšťanová.

Odejít z hlediště však nikdo nesmí. "Což není požadavek Havlův, ale náš. Bylo by to vůči němu neuctivé," řekla Měšťanová s tím, že abonenti divadla jsou na podobné případy zvyklí z dvanáctihodinových pásem.

Natočí si Havlův hlas
Bývalý prezident stráví na Provázku v podstatě celý den. "Přijede na desátou a začneme nahrávat jeho hlas, který budeme používat v představení Cirkus Havel," uvedla Měšťanová. Tuto scénickou koláž Vladimíra Morávka uvedou 7. listopadu. Havel se také podívá na to, co mají divadelníci ze hry nazkoušeno.

Před čtením, které začne v 16:00, se bude ještě důkladně zvučit. Havel si totiž bude čtení archivovat. "Za totality si nahrával všechny své texty, kdyby mu zabavili originály, a tento zvyk mu zůstal," komentovala Měšťanová.

Nejen o autorském čtení, ale i o uvedení Havlovy hry o rozkladu hodnot i světa se na Provázku původně uvažovalo. Ale Morávek nakonec naznal, že soubor je na role příliš mladý. Premiéra hry bude za měsíc v Klicperově divadle v Hradci Králové v režii Andreje Kroba.

Havel už v divadle Husa na provázku z Odcházení jednou četl. V dubnu totiž divadlo uspořádalo exkluzivní scénické představení - diváci si však mohli poslechnout jen první dějství. Bývalý prezident přečetl ve společnosti patnácti herců roli nazvanou Hlas z reproduktoru. 

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz