Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Čtyřicátiny brněnské taneční školy: Starlet komunistům nevadil

  14:38aktualizováno  14:38
Žádnou školou v Brně nejspíš neprošlo víc Brňanů. Tahle jich za čtyřicet let své existence stihla vychovat přes sto tisíc. A nic na tom nemění, že Starlet je škola taneční. Vždyť součástí každých tanečních jsou i základy společenského chování.

Jaroslav Kuneš se učil tančit ve Starletu. Zazářil s Mahulenou Bočanovou v soutěži Star Dance | foto: archiv ČT

Dnem vzniku samostatné školy, která si po desetiletí udržela stejný název, je 1. červen 1968. Jedním z prvních zaměstnanců se stala pozdější manželka zakladatele Vlasta Buryanová. "Tehdy jsem tančila v klubu Brdětan, což byla zkratka ze slov brněnská děcka tancují. Starlet, který zrovna vytvořil samostatné oddělení v Parku kultury a oddechu, potřeboval administrativní pracovnici. A já jsem se k tomu nějak nachomýtla," vypráví žena, která letos oslaví šedesátku. A ve Starletu vyučuje osmnáct kurzů týdně.

Kde jste se učila tančit?
V tanečních, u nějakého Buryana. Tehdy by mě ani ve snu nenapadlo, že jednou budu Buryanová. Můj muž měl tehdy před svou první svatbou. Od roku 1964 jsem pokračovala v jeho klubu Brdětan. Když pak vznikl Starlet a začala jsem v něm pracovat, postupně jsem přes jednorázové výpomoci začala vést vlastní kurzy.

Tančili jste s manželem na soutěžích?
My dva jsme nikdy nebyli taneční pár. Můj manžel nikdy soutěžně netančil, a co víc, dokonce nechodil ani do tanečních.

A jak přišel k vedení tanečních?
Jako slepý k houslím. Byl tehdy členem jakéhosi poradního sboru pro lidový tanec a tento sbor dostal za úkol zajistit nové kandidáty učitelů tance a poslat je na školení. A protože se do toho nikomu nechtělo, můj muž se přihlásil sám spolu s kamarádem.

Starlet ale nepořádá pouze taneční...
Taneční jsou těžištěm naší činnosti. Ale kromě tradičních tanečních pro středoškoláky je v poslední době velký zájem o taneční pro dospělé. Kromě toho jsme vždycky dělali mnoho dalších kurzů.

Jak se jejich nabídka měnila?
Záleželo to vždycky na zájmu lidí. Když sem třeba přišel film Hříšný tanec, všichni se chtěli učit mambo. Tak jsme učili mambo. Pak přišla lambada a my ji vyučovali od rána do večera ve třech sálech současně. Některé kurzy byly první svého druhu u nás. Například break dance. Ten jsme učili, když se to tak úplně nesmělo.

To bylo kdy?
Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let. Na brněnských diskotékách vystupovala parta Řeků a Romů. Byli úžasní. A jeden náš učitel, který dělal zároveň diskžokeje, si jich všiml a přivedl je k nám.

. Vlasta Buryanová

"Jen přes taneční muselo Starletem projít sto tisíc lidí."

Proč se break dance nesměl učit?
Protože to bylo cosi západního. Ale nějak to prošlo, jeli jsme dokonce učit i balet Československé televize nějaké základy. Problém byl hlavně s hudbou. Nejenže ji nebylo kde brát, ale bylo naprosto nepřípustné, aby se v písni objevila anglická slova. I v rokenrolových skladbách stačilo jedno "hello" a muselo to pryč. Ale nějak se to vždycky udělalo.

A jak prošel za takových podmínek anglický název klubu?
Tak to dodneška nevíme. Asi jsme nějak unikli pozornosti. Také jsme dlouho sídlili na Staré radnici, tak si možná mysleli, že je to odvozené od toho. Zajímavé ale je, že klub Brdětan musel rok po odštěpení školy změnit svůj název, protože byl málo český. Tak se místo zkratky českých slov začal jmenovat podle školy - anglicky Starlet, tedy hvězdička. A to kupodivu nevadilo.

Kolik jste vůbec "odchovali" tanečníků?
Mnohokrát jsem nad tím přemýšlela. Jen přes taneční muselo projít určitě 100 tisíc lidí. V sedmdesátých a osmdesátých letech, když jsme byli největší taneční školou ve střední Evropě, k nám do tanečních chodilo 10 tisíc lidí za rok. A nedávno jsme počítali i soutěžní taneční páry. Omezili jsme to pouze na nejvyšší mezinárodní třídu a došli jsme k počtu 35 párů. A ještě jsme vzpomínali na ty, kdo se u nás seznámili a později vzali. Takových párů bylo nejméně 86.

Byl nějaký zlomový okamžik v dějinách Starletu?
Asi jediný výraznější přišel po listopadu 1989. Z toho kolosu, kterým tehdy Starlet byl, se odštěpily některé páry a založily si vlastní taneční školy. Většina současných škol vzešla od nás. Vlastně jsme si vychovali konkurenci.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: V hořícím kulturním domě se před hasiče zřítil strop, pád natočili

Pád hořícího stropu v Drnovicích

Dramatické chvíle zažili hasiči při likvidaci pátečního požáru kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Během hašení...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz