Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Janota si zahraje génia Mendela. Nejraději vzpomíná na roli studenta

  17:50aktualizováno  17:50
Lukáš Janota je jednatřicetiletý herec z Městského divadla Brno. Na konci tohoto týdne jej čeká premiéra hudební komedie o největším brněnském géniovi Mendel aneb Vzpoura hrášků, ve které ztvárnil hlavní roli. Rozpovídal se o ní cestou Čtyřkou na Českou.

Herec Lukáš Janota mluvil o roli génia Mendela. | foto: Veronika Horáková, 5plus2.cz

V komedii Mendel aneb Vzpoura hrášků hrajete historika Janka, který se v podstatě převtělí do samotného vědce. Připravoval jste se nějak na ztvárnění jednoho z největších géniů?
O postavě jsem se dozvěděl asi nejvíc od samotných tvůrců Stano Slováka, Petra Štěpána a Jana Šotkovského, kteří hru společně napsali. Že bych sám nějak hloubal, to se říct nedá. V současné chvíli o něm vím již vcelku dost faktických informací. Myslím, že na maturitní otázku by to stačilo.

O co vás tedy hra obohatila?
Předtím to pro mě bylo jen jméno spojené s náměstím a povrchně jsem věděl, že se zasloužil o vznik vědeckého oboru, zabýval se genetikou a dědičnými informacemi. Nějak extrémně mě to nezajímalo, věda je pro mě hodně vzdáleným oborem. Teď máme necelý týden před premiérou, naše práce již nabývá určitého tvaru a ve mně začíná dozrávat Johann Gregor Mendel. Diváci se o něm ve hře dozvědí spoustu faktických informací, víc ale v tuto chvíli asi říct nechci.

Čtyřkou na Českou

Pravidelný seriál jihomoravské přílohy MF DNES. Zpovídaná osobnost se s redaktorem sveze tramvají číslo 4 mezi zastávkami Hlavní nádraží a Česká. Cesta touto trasou přes náměstí Svobody trvá zhruba šest minut. Pouze tolik času je tedy na rozhovor. Tentokrát se redaktorka Dominika Hromková ptala herce Městského divadla Brno Lukáše Janoty.

Jako malého jsme vás mohli vidět v dětských filmech Potkal jsem ho v zoo nebo Artuš, Merlin a Prchlíci. Nelákalo by vás vrátit se zase k filmu?
To je otázka, na kterou se ptají snad každého divadelního herce. A asi je to přirozené. Jenže ve finále je to jen o příležitostech, a těch moc tady v Brně není. Televizní produkce tu nefunguje tak jako kdysi, a pokud herec chce, musí jít příležitostem naproti do Prahy a musí objíždět spoustu castingů. Ale teď jsem vytížený tady v Brně, Brno mám rád a nikam se netlačím.

A jak jste se dostal jako malý k hraní ve filmu?
Do naší školy ve Zlíně přišly tehdy paní, co dělaly casting. Zeptaly se, kdo rozbil okno v hale, a já asi neměl nic lepšího na práci než se přihlásit. A pak už jsem šel z jednoho kola konkurzu do druhého a nakonec z toho byly dvoje prázdniny plné zážitků.

Máte tady v Brně nějaká oblíbená místa?
Brno je zlatá loď. Nevím, jestli to říkám jenom já, nebo jsem to někde slyšel, ale je to tak. Hraji ještě na saxofon a mám další jiné aktivity, kvůli kterým jezdím po celé republice, a vím, že jinde bych rozhodně bydlet nechtěl. A mé oblíbené podniky? Tak například Středověká krčma na náměstí Svobody nebo bistro Savec v Gorkého ulici.

Do divadla, ať už do Městského či jinam v Brně, ve volném čase nechodíte?
Snažím se. Jsem rád, když stihnu u nás v divadle všechna představení, ve kterých nehraju. A i to se mi nepodaří úplně vždycky. Ale občas, když je volno, rád se podívám na divadlo i jinde. Třeba naposledy mě zaujala v HaDivadle hra Vyhnání Gerty Schnirch.

Na kterou svou roli vzpomínáte nejraději?
Na roli studenta, protože studentská léta byla nejlepším obdobím. A teď mě čeká ještě role otce. Předpokládám, že ta tu roli studenta trumfne.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz