Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Hlídá plavce na brněnské přehradě, plat ale nebere

  14:03aktualizováno  14:03
Přes rok Ondřej Brunn studuje fyzikální inženýrství a nanotechnologie na Vysokém učení technickém. V Brně se narodil a žije celý život. V létě vyráží na Brněnskou přehradu. Jenže ne kvůli lelkování na pláži. Brunn se naopak jako záchranář stará o ty, kteří se k vodě přišli bavit. Je velitelem sekce PR Vodní záchranné služby Brno-město.

Ondřej Brunn je velitelem sekce PR Vodní záchranné služby Brno-město | foto: archiv MAFRA

Jaký je běžný pracovní den záchranáře na Brněnské přehradě?
Začíná tím, že vybavíme člun, doplníme benzin, zkontrolujeme vybavení a stav materiálu. Pak se nahlásíme na zdravotnickou záchrannou službu, že jsme nachystáni pro výjezd. Na přehradě hlídá pět záchranářů, každý má svou pracovní pozici. Jednou řídím člun, jindy jsem na dispečinku. Jedna služba je připravená k výjezdu a čeká na to, až se to takzvaně pískne. Druhá služba preventivně kontroluje při objížďkách pláže i vodní hladinu. Ale není to jen o přehradě, zajišťujeme ještě Riviéru a Zábrdovice.

Jak jste se k této práci dostal?
Začal mě bavit vodní záchranný sport, který vychází z reálné pomoci tonoucímu. Přes něj jsem se dostal k záchranářství samotnému.

Kolik lidí už jste vytáhl z vody?
Věnuji se záchranářství pět let, pár lidí už jsem z vody vytáhl. Nejzajímavější byl zásah, který se odehrál hned mou první sezonu. Kousek od nudapláže bodl ženu hmyz. Dostala anafylaktický šok a začal jí otékat krk. Byl to dost hektický zásah, protože kromě první pomoci jsme museli zvládnout spoustu přihlížejících lidí.

Čtyřkou na Českou

Pravidelný seriál jihomoravské MF DNES.Rozhovor, který se odehrává v tramvaji cestou z brněnského hlavního nádraží na Českou. Tentokrát se s redaktorkou Zuzanou Taušovou svezl ředitel brněnského koupaliště na Kraví hoře Evžen Hrubeš. A právě proto jsme výjimečně změnili i trasu a jeli tramvají z České právě tam.

U jakých úrazů nejčastěji zasahujete?
Dominantní jsou úrazy na plážích. Takže pády, odřeniny. Čím dál častěji řešíme alergické reakce. I voda, i když je klidná, může být nebezpečná. Nejhorší je přecenění vlastních sil. Nejpopulárnější je přeplavat přehradu napříč, jenže člověku mohou dojít síly. Riziko je i skákání do neznámé vody. Je potřeba chovat se u vody s respektem.

Jsou vodní záchranáři profesionálové, nebo dobrovolníci?
Nemáme za to žádný plat. Jsme nezávislí, i peníze na provoz si sháníme sami. Všech 75 záchranářů jsou dobrovolníci, kteří se na přehradě střídají v týdenních turnusech. Umíme si tam ten týden užít, ale starší členové si musí brát dovolenou. Jsou dny, kdy se nezastavíme. Hlavně když je pěkně, zatímco za bouřek je výjezdů poskrovnu.

Jak hodnotíte plavčíky na brněnských koupalištích, které nezajišťujete vy? Zachrání mě, až se budu topit?
V Brně a ve větších městech jsou většinou vyškolení pracovníci. Nikdo si nedovolí poslat k vodě lidi bez kvalifikace. Otázka je, jak jsou na tom venkovské bazény a přírodní koupaliště.

Kam chodíte v Brně nejraději plavat?
Mně přirostla k srdci ta přehrada, takže tam. Máme tam i vybavení pro vodní záchranný sport, plováky a kajaky. Ani v zimě se nenudím. Připravujeme se na to, abychom byli schopní fungovat v létě, máme spoustu práce s papírováním i sháněním zdrojů. V kondici se udržuji celý rok, máme pravidelné tréninky.

Autoři:Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Další z rubriky

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Nikoho nezajímá politika, ale technologie, těší vesmírného konstruktéra

Pavel Sobotka jako vyučený soustružník pracoval ve výrobě elektronových...

Stejně jako třeba Tomáš Baťa se vypracoval Pavel Sobotka z řadového zaměstnance na silného hráče průmyslu, konkrétně...

Cyklista spadl po předjíždění kamionem, zemřel pod koly dalšího auta

Cyklista skončil s těžkým zraněním v nemocnici.

Šestašedesátiletý cyklista zemřel ve čtvrtek odpoledne na silnici na Znojemsku poté, co upadl a narazilo do něj auto....

Najdete na iDNES.cz