Ambasador projektu Studentské Brno Jan Záhora vysvětlil, jak chce spolupracovat...

Ambasador projektu Studentské Brno Jan Záhora vysvětlil, jak chce spolupracovat s městem. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Studentské Brno může využívat i radnice, říká ambasador projektu

  • 0
Pro brněnské studenty je nově jednodušší navrhnout, co by ve městě chtěli zlepšit. Umožňuje jim to projekt Studentské Brno. „Inovativní studentský pohled může přinést podněty na zlepšení života pro všechny,“ říká student doktorského studia Mendelovy univerzity v Brně a ambasador projektu Jan Záhora.

Co vlastně obnáší funkce studentského ambasadora?
Zastávám funkci jakéhosi prostředníka nebo spojky mezi studenty a brněnským primátorem. Komunikuji s ním a společně s tvůrci jednotlivých projektů budu návrhy prosazovat a podporovat, když si to jejich autoři budou přát. Pro primátora bude mnohem jednodušší komunikovat s jedním zástupcem, čímž se ušetří čas a budeme fungovat efektivně.

Co by se podle vás mělo v Brně zlepšit?
Jako doktorand vidím pár návrhů na zlepšení života právě doktorandů. Stát je moc nepodporuje a mohla by se zlepšit například podpora bydlení pro ty, kteří jsou z jiných měst. V samotném Brně je ale podle mě život pro studenty dobře uzpůsobený.

Čtyřkou na Českou

Pravidelný seriál jihomoravské MF DNES. Rozhovor, který se odehrává v tramvaji cestou z brněnského hlavního nádraží na Českou. Tentokrát se se spolupracovnicí MF DNES Zuzanou Brandovou svezl ambasador projektu Studentské Brno Jan Záhora.

Co je cílem projektu Studentské Brno?
Jde o aktivní účast studentů. Aby si jen nestěžovali, ale aby na něm také pracovali. Projekt je v zásadě apolitický, protože v komisi budou zástupci studentů. Politika tam vstupuje až při výkonné moci na magistrátu. Studentské Brno bude přinášet nekonvenční nápady mladých myslí a magistrát je bude moci využívat.

Jak projekt vznikl?
V hlavě jednoho organizátora festivalu Majáles. Cílem bylo provázat studenty s magistrátem, protože to je pro ně docela obtížné.

Web Studentské Brno se spustil 7. května. Jak vlastně funguje?
Obdoba projektu se rozjela už v Praze. Kdokoli, předpokládá se, že hlavně mladí lidé, může na internetovou stránku napsat podnět, který půjde k nejspíše desetičlenné komisi. Z každé brněnské veřejné vysoké školy v ní budou sedět dva zástupci.

Pocházíte z Brna?
Ano, ze Starého Brna.

Co v Brně rád děláte?
Poslední tři roky pracuji ve vinotéce a jako správný Jihomoravan se snažím vzdělávat v oblasti vína. Také už mnoho let pracuji v ekologickém výukovém zařízení Lipka, kterému věnuji většinu volného času, a v létě jezdím s dětmi na tábory.

A jaké máte oblíbené brněnské místo?
Uměleckou čtvrť Kamenná kolonie. Řekl bych taková malá vesnice v centru Brna.

,