Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cukrem doma nesladíme, ten je jen pro včely, říká včelař

  14:22aktualizováno  14:22
Zlatavých sklenic plných domácího medu prodá letos včelař Jaroslav Mašek mnohem méně než loni. O kvalitě a množství medu totiž rozhoduje počasí na jaře. To letošní začalo dobře, ale kvůli deštivému květnu stočil včelař medu málo.

Včelař Miroslav Mašek. | foto: Radek Miča, MAFRA

Téměř každý den přichází Miroslav Mašek domů nejméně s jedním žihadlem. "Když jste včelař, bodnutí se neubráníte, každý rok jich schytám stovky," popisuje muž, který s včelařinou začal už na základní škole.

"Učil mě táta. A po vojně jsem si od paní ze sousedství koupil kočovný vůz se včelami. Tak to začalo," vypráví.

Medu bude málo

K vozu přibývaly další, a tak se Mašek začal koníčku věnovat profesionálně. A že jeho sladké zlato je opravdu kvalitní, dokazují i nejrůznější ocenění. "Ze soutěží si většinou odnášíme zlatou medaili a letos jsme vyhráli i Zlatou chuť jižní Moravy za výrobek Naše medovina," prozradil Mašek, který jako správný včelař přidává med všude.

"Cukr u nás skoro nepoužíváme, ten je jen pro včely," říká s úsměvem. Med a jeho množství závisí hlavně na počasí, a tak to letos s medovou nadílkou nebude podle zkušeného včelaře nejlepší. (o nedostatku medu čtěte zde)

Včelař Miroslav Mašek.

"Na jaře to vypadalo krásně. Včely byly nastartované, počasí nám přálo. Pak ale přišel květen a to pořád pršelo," vypráví Mašek. Právě z toho důvodu včelaři nestočili téměř žádný květový med. Naštěstí mají ten lesní.

Cukrem krmí jen včely

Práce s včelami však není jen sezonní záležitostí, u včel tráví včelaři celý rok. "Nyní, kdy se na medometu pomocí odstředivé síly z plástů vytočí med, teprve začíná včelařský rok," popisuje Mašek. I když už naplnil skleničky zlatavým vláčným medem, čeká ho ještě další práce.

Musí cukrem nakrmit včely, aby přežily zimu. Právě v zimě totiž včely cukr tráví, a tím se zahřívají. A ani tím úkoly včelaři nekončí.

"Všechny úly se musí pořádně prohlédnout, zkontrolovat, jestli včely nejsou nemocné, a úly zazimovat," vyjmenovává včelař. A i v zimě, když jsou včely schované v úlu, mají včelaři napilno.

Včelař Miroslav Mašek. Včelař Miroslav Mašek.

"Natírají se úly a dodělává práce, která se v průběhu roku nestihla," popisuje Mašek, který navíc v zimě společně se svou ženou stáčí a odlévá svíčky.

S medem vyrazí na trhy

Ty pak spolu s medem a dalšími včelími produkty prodává na trzích, jarmarcích, ale i do obchodů zdravé výživy. "Výhledově se třeba chystáme do Šlapanic, kde budou Medové slavnosti," prozradil včelař.

A jak se podle zkušeného včelaře pozná kvalitní med? "Jen tak na pohled nemáte šanci. Med totiž musíte ochutnat. Hodně dodavatelů míchá medy dohromady, a tak jsou ve sklenicích i ty z tropických rostlin," uvádí včelař. Podle něj je nejlepší si med kupovat přímo u výrobce.

Včelař Miroslav Mašek.

"U medu totiž platí, že by lidé měli konzumovat jen med z lokality, ze které pochází. Takže pro nás je nejlepší med ten náš," dodává Mašek.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

VIDEO: Masaryk bude znovu v Brně výstavišti. Robot vyfrézuje jeho sochu

Prozatím robot vyfrézoval malý model Masaryka, ukazuje ředitel společnosti MCAE...

Na brněnské výstaviště se znovu vrátí socha Tomáše Garrigua Masaryka. Ta původní z roku 1928 nepřežila bouřlivé dvacáté...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku
ZE ŽIVOTA: Že jsem ho neporodila? To je jedno, dám mu všechnu lásku

V podstatě jde o pohádku, protože vše končí dobře, jen svatbou to teprve začalo...

Najdete na iDNES.cz