Včelař Miroslav Mašek.

Včelař Miroslav Mašek. | foto: Radek Miča, MAFRA

Cukrem doma nesladíme, ten je jen pro včely, říká včelař

  • 0
Zlatavých sklenic plných domácího medu prodá letos včelař Jaroslav Mašek mnohem méně než loni. O kvalitě a množství medu totiž rozhoduje počasí na jaře. To letošní začalo dobře, ale kvůli deštivému květnu stočil včelař medu málo.

Téměř každý den přichází Miroslav Mašek domů nejméně s jedním žihadlem. "Když jste včelař, bodnutí se neubráníte, každý rok jich schytám stovky," popisuje muž, který s včelařinou začal už na základní škole.

"Učil mě táta. A po vojně jsem si od paní ze sousedství koupil kočovný vůz se včelami. Tak to začalo," vypráví.

Medu bude málo

K vozu přibývaly další, a tak se Mašek začal koníčku věnovat profesionálně. A že jeho sladké zlato je opravdu kvalitní, dokazují i nejrůznější ocenění. "Ze soutěží si většinou odnášíme zlatou medaili a letos jsme vyhráli i Zlatou chuť jižní Moravy za výrobek Naše medovina," prozradil Mašek, který jako správný včelař přidává med všude.

"Cukr u nás skoro nepoužíváme, ten je jen pro včely," říká s úsměvem. Med a jeho množství závisí hlavně na počasí, a tak to letos s medovou nadílkou nebude podle zkušeného včelaře nejlepší. (o nedostatku medu čtěte zde)

Včelař Miroslav Mašek.

"Na jaře to vypadalo krásně. Včely byly nastartované, počasí nám přálo. Pak ale přišel květen a to pořád pršelo," vypráví Mašek. Právě z toho důvodu včelaři nestočili téměř žádný květový med. Naštěstí mají ten lesní.

Cukrem krmí jen včely

Práce s včelami však není jen sezonní záležitostí, u včel tráví včelaři celý rok. "Nyní, kdy se na medometu pomocí odstředivé síly z plástů vytočí med, teprve začíná včelařský rok," popisuje Mašek. I když už naplnil skleničky zlatavým vláčným medem, čeká ho ještě další práce.

Musí cukrem nakrmit včely, aby přežily zimu. Právě v zimě totiž včely cukr tráví, a tím se zahřívají. A ani tím úkoly včelaři nekončí.

"Všechny úly se musí pořádně prohlédnout, zkontrolovat, jestli včely nejsou nemocné, a úly zazimovat," vyjmenovává včelař. A i v zimě, když jsou včely schované v úlu, mají včelaři napilno.

Včelař Miroslav Mašek. Včelař Miroslav Mašek.

"Natírají se úly a dodělává práce, která se v průběhu roku nestihla," popisuje Mašek, který navíc v zimě společně se svou ženou stáčí a odlévá svíčky.

S medem vyrazí na trhy

Ty pak spolu s medem a dalšími včelími produkty prodává na trzích, jarmarcích, ale i do obchodů zdravé výživy. "Výhledově se třeba chystáme do Šlapanic, kde budou Medové slavnosti," prozradil včelař.

A jak se podle zkušeného včelaře pozná kvalitní med? "Jen tak na pohled nemáte šanci. Med totiž musíte ochutnat. Hodně dodavatelů míchá medy dohromady, a tak jsou ve sklenicích i ty z tropických rostlin," uvádí včelař. Podle něj je nejlepší si med kupovat přímo u výrobce.

Včelař Miroslav Mašek.

"U medu totiž platí, že by lidé měli konzumovat jen med z lokality, ze které pochází. Takže pro nás je nejlepší med ten náš," dodává Mašek.