Brněnští curlingový hráči patří mezi republikovou špičku.

Brněnští curlingový hráči patří mezi republikovou špičku. | foto: archiv 1. CK Brno

Curling v Brně slaví dvacáté výročí. Trénovat jezdí hráči do Bratislavy

  • 1
Vypadá to jednoduše. Hráč s koštětem v ruce zametá ledovou plochu a před ním ujíždí velký kámen. Ve skutečnosti se pořádně nadře. To metení má název – curling – a patří mezi olympijské sporty. Velké nadšence má i v Brně. Před dvaceti lety založili první curlingový klub na Moravě pod názvem 1. CK Brno.

Dnes mají tři mužské týmy, nově dva postoupily do první ligy. Většinu hráčů tvoří pedagogové z Gymnázia Matyáše Lercha v Brně. V jednom týmu je asi pět lidí. „Členství v klubu ale rozhodně není podmínkou pro přijetí do pedagogického sboru,“ pousmál se první místopředseda klubu Roman Podlena.

Curlingová sezona začíná v září a poslední zápas se většinou hraje v květnu. A rozhodně to není jednoduché. „Za zápas hráč namete až jeden kilometr. Metením totiž ovlivňuje rychlosti dráhu kamene. Proto máme často na ledové ploše tričko s krátkým rukávem, je nám horko,“ pousmál se Podlena.

Kameny stojí až milion korun

Když v minulosti plánovali stavbu curlingové haly na pozemku školy, pořídili si sadu kamenů. A to není levná záležitost. „Zaplatili jsme 150 tisíc korun, přestože už byly použité. Nové stojí až milion. Sadu tvoří šestnáct kamenů,“ nastínil Podlena.

Trénovat musí jezdit brněnský tým až do Bratislavy, protože v Brně nemají vhodné podmínky. „Není tady hala ani dráha. Město dříve uvažovalo o přístavbě jedné curlingové dráhy na Úvoze, ale nakonec k tomu nedošlo. A nyní ani není politická vůle to změnit. Jezdíme proto jedenkrát až dvakrát týdně do Bratislavy, která je blíž než Praha,“ popsal Podlena.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

Týdeník najdete ve stojanech na obvyklých místech nebo si ho můžete prolistovat na www.5plus2.cz

Kvůli těmto nelehkým podmínkám se brněnskému klubu také těžce hledají noví hráči mezi mládeží. „Za závody navíc cestujeme do Prahy, a to je časově náročné,“ poznamenal místopředseda klubu. Stále věří, že se v Brně nakonec podaří prosadit stavbu curlingové haly. „V Praze se v pohodě uživí. Veřejnost má o tento sport velký zájem,“ míní.

Dříve brněnský klub pořádal středoškolské hry v curlingu i několikadenní turnaje pro dospělé. „Halu jsme pronajali třeba ještě na další tři až čtyři dny a zvali jsme veřejnost, aby si přišla curling zkusit. Pořád bylo plno,“ zavzpomínal Podlena, který curling hraje dvacet let.

Nejvíce ho baví, že musí zapojit hlavu. „Nutná je kombinace několika věcí. Musíte hlavně vymyslet tah, pak být technicky šikovný a navíc si umět pomoci týmem. Je to dobrá průprava do života,“ míní Podlena. Jeho tým pojede v druhé polovině dubna reprezentovat Českou republiku do Švédska na mistrovství světa seniorů nad 50 let.