VIDEO: Zvládnout porod pomůže brněnským medikům sténající robotická žena

  11:14aktualizováno  11:14
Robotická žena, která se hýbe, komunikuje a rodí? To není žádná bláznivá sci-fi, v brněnské cvičné nemocnici za miliardu korun budou speciální simulátory běžnou součástí výuky už za dva roky. Půjde o evropský unikát, budovat se začala ve středu.

Operační sály s nejmodernějšími simulátory si první studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vyzkoušejí na podzim 2020.

„V nemocnicích se zkracuje hospitalizační doba pacientů a vidíme i pokles počtu lůžek. Už dávno tedy neplatí, že se studenti během praxe v nemocnici setkají s pacienty s určitým spektrem onemocnění. Bezpečnost pacienta je na prvním místě, proto musí být budoucí lékaři připraveni co nejlépe,“ vysvětlil děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Bareš, v čem bude nové centrum přínosné.

Podobná už existují v Linci, Kodani či Mnichově, využívají je ale lékaři. To brněnské bude unikátní – poslouží totiž výhradně studentům. „Takto komplexní výukové centrum pro studenty v Evropě doposud není,“ zdůraznil Bareš.

Fotogalerie

V nemocnici budou dva operační sály, urgentní příjem, porodní simulátor, umělá plicní ventilace, ultrazvuk, trenažér šití i simulátory pro budoucí zubaře. Na střeše vznikne simulovaný heliport.

Otevření centra ale neznamená, že se studenti do skutečných nemocnic už nepodívají.

„Kontakt s pacientem je klíčový, takže část praxe budou nadále absolvovat v nemocnici. Situace, které tam nezažijí, si vyzkouší v simulačním centru. Takovým příkladem je třeba porod. Na simulátoru mohou v roli porodníka vést komplikovaný případ, což z pozice studenta není se skutečnou pacientkou možné,“ popsal ředitel nového pracoviště a proděkan lékařské fakulty Petr Štourač.

Některým pacientům skupiny studentů vadí

Figurína, která simuluje porod, sténá, mluví několika jazyky a očima reaguje na pohyb, stojí přes osm milionů korun. Porodní simulátory patří k těm nejdražším, u ostatních se cena pohybuje od 1,5 do 3 milionů korun.

Kromě figurín se do některých situací zapojí i herci. Ti se využívají třeba pro trénink komunikace s pacientem, který lékaři nedokáže přesně popsat, co ho bolí.

Simulační centrum částečně vyřeší i případy, kdy si pacienti stěžují na skupiny mediků postávající u jejich lůžka.

„Někteří pacienti nechtějí, aby na ně sahali mladí medici. Je samozřejmé, že sem studenti na praxi chodí, ale jsou situace, kdy je jich u nás hodně. Simulační medicína může pomoci tento nápor rozvrstvit,“ uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Podobné případy zaznamenali i ve druhé brněnské fakultní nemocnici. „Přestože pacienti vědí, že jsme výukové pracoviště, objevují se spíše sporadicky případy, kdy studenty odmítají,“ podotkl ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Martin Pavlík.

Většina projektu je hrazená z dotace

Cvičnou nemocnici v Brně vítá. „V medicíně ve vyspělých zemích má nezastupitelné místo. Jedná se o řízený nácvik bez ohrožení pacientů. Její velkou výhodou je, že si studenti vyzkouší situace, které v reálné medicíně nemusí vůbec zažít, než se dostanou k pacientovi,“ upozornil Pavlík, který má zkušenosti z podobných center v Austrálii a Velké Británii.

Cvičná nemocnice napodobí i další funkce, nejen lékařskou péči. „Pokud se dnes podíváme na nemocnici, nebavíme se jen o zdravotní péči, ale také například o hospodaření či informačních technologiích,“ vyjmenoval Bareš.

Právě v tom vidí možnosti spolupráce s ostatními fakultami. Například jak udržet provoz nemocnice v černých číslech, si tak při výuce vyzkouší studenti ekonomicko-správní fakulty.

Pětipatrová budova s podzemním parkovištěm bude sousedit s Anatomickým ústavem, Fakultní nemocnicí i Zdravotnickou záchrannou službou. Většina miliardového projektu je hrazená z dotace, univerzita investuje desítky milionů korun.

Projekt souvisí i s navyšováním studentů medicíny v následujících letech kvůli nedostatku lékařů. Fakulta, počínaje příštím akademickým rokem, přijme místo dosavadních 300 přibližně o 50 studentů více. Stejný počet uchazečů plánuje vzít i v následujících letech.Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...Na ulici ležely bankovky za desetitisíce, posbírala je poctivá kolemjdoucí

Česká národní banka (ČNB) na tiskové konferenci ukázala zadržené padělané a...

Bankovky v hodnotě desítek tisíc korun se povalovaly na ulici v centru Brna. Sebrala je procházející žena, která...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...

Na post primátorky Brna se dere mladá právnička z líhně „dona Pabla“

Brněnská ODS v čele s Markétou Vaňkovou získala 14 zastupitelských křesel a...

Povolební vyjednávání i tiskové konference budoucí brněnské čtyřkoalice ODS, KDU-ČSL, Pirátů a ČSSD se odehrávají v...

Další z rubriky

Masaryka schovali do země, i tak nacisté sochu zničili. Zbyly z ní jen boty

Čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu zničili nacisté, kteří...

Před 90 lety dokončili František Burian se Stanislavem Rolínkem čtrnáctimetrovou sochu T. G. Masaryka u Kunštátu na...

Děti s rakovinou rozveselí socha opilého divočáka i liška ze zavařovačky

Socha opilého divočáka, která má rozveselit dětské pacienty Masarykova...

Zvířecí sochy s nevšedními příběhy nově zpříjemňují pobyt dětským pacientům Masarykova onkologického ústavu v Brně....

Brněnská práva už mají smlouvu s Křetínským, dostanou tři miliony

Miliardář Daniel Křetínský se dohodl na spolupráci svého Energetického a...

Miliardář Daniel Křetínský se nakonec se svým Energetickým a průmyslovým holdingem a Právnickou fakultou Masarykovy...

Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.

Najdete na iDNES.cz