VIDEO: Zvládnout porod pomůže brněnským medikům sténající robotická žena

  11:14aktualizováno  11:14
Robotická žena, která se hýbe, komunikuje a rodí? To není žádná bláznivá sci-fi, v brněnské cvičné nemocnici za miliardu korun budou speciální simulátory běžnou součástí výuky už za dva roky. Půjde o evropský unikát, budovat se začala ve středu.

Operační sály s nejmodernějšími simulátory si první studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity vyzkoušejí na podzim 2020.

„V nemocnicích se zkracuje hospitalizační doba pacientů a vidíme i pokles počtu lůžek. Už dávno tedy neplatí, že se studenti během praxe v nemocnici setkají s pacienty s určitým spektrem onemocnění. Bezpečnost pacienta je na prvním místě, proto musí být budoucí lékaři připraveni co nejlépe,“ vysvětlil děkan Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Martin Bareš, v čem bude nové centrum přínosné.

Podobná už existují v Linci, Kodani či Mnichově, využívají je ale lékaři. To brněnské bude unikátní – poslouží totiž výhradně studentům. „Takto komplexní výukové centrum pro studenty v Evropě doposud není,“ zdůraznil Bareš.

Fotogalerie

V nemocnici budou dva operační sály, urgentní příjem, porodní simulátor, umělá plicní ventilace, ultrazvuk, trenažér šití i simulátory pro budoucí zubaře. Na střeše vznikne simulovaný heliport.

Otevření centra ale neznamená, že se studenti do skutečných nemocnic už nepodívají.

„Kontakt s pacientem je klíčový, takže část praxe budou nadále absolvovat v nemocnici. Situace, které tam nezažijí, si vyzkouší v simulačním centru. Takovým příkladem je třeba porod. Na simulátoru mohou v roli porodníka vést komplikovaný případ, což z pozice studenta není se skutečnou pacientkou možné,“ popsal ředitel nového pracoviště a proděkan lékařské fakulty Petr Štourač.

Některým pacientům skupiny studentů vadí

Figurína, která simuluje porod, sténá, mluví několika jazyky a očima reaguje na pohyb, stojí přes osm milionů korun. Porodní simulátory patří k těm nejdražším, u ostatních se cena pohybuje od 1,5 do 3 milionů korun.

Kromě figurín se do některých situací zapojí i herci. Ti se využívají třeba pro trénink komunikace s pacientem, který lékaři nedokáže přesně popsat, co ho bolí.

Simulační centrum částečně vyřeší i případy, kdy si pacienti stěžují na skupiny mediků postávající u jejich lůžka.

„Někteří pacienti nechtějí, aby na ně sahali mladí medici. Je samozřejmé, že sem studenti na praxi chodí, ale jsou situace, kdy je jich u nás hodně. Simulační medicína může pomoci tento nápor rozvrstvit,“ uvedl mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

Podobné případy zaznamenali i ve druhé brněnské fakultní nemocnici. „Přestože pacienti vědí, že jsme výukové pracoviště, objevují se spíše sporadicky případy, kdy studenty odmítají,“ podotkl ředitel Fakultní nemocnice u svaté Anny Martin Pavlík.

Většina projektu je hrazená z dotace

Cvičnou nemocnici v Brně vítá. „V medicíně ve vyspělých zemích má nezastupitelné místo. Jedná se o řízený nácvik bez ohrožení pacientů. Její velkou výhodou je, že si studenti vyzkouší situace, které v reálné medicíně nemusí vůbec zažít, než se dostanou k pacientovi,“ upozornil Pavlík, který má zkušenosti z podobných center v Austrálii a Velké Británii.

Cvičná nemocnice napodobí i další funkce, nejen lékařskou péči. „Pokud se dnes podíváme na nemocnici, nebavíme se jen o zdravotní péči, ale také například o hospodaření či informačních technologiích,“ vyjmenoval Bareš.

Právě v tom vidí možnosti spolupráce s ostatními fakultami. Například jak udržet provoz nemocnice v černých číslech, si tak při výuce vyzkouší studenti ekonomicko-správní fakulty.

Pětipatrová budova s podzemním parkovištěm bude sousedit s Anatomickým ústavem, Fakultní nemocnicí i Zdravotnickou záchrannou službou. Většina miliardového projektu je hrazená z dotace, univerzita investuje desítky milionů korun.

Projekt souvisí i s navyšováním studentů medicíny v následujících letech kvůli nedostatku lékařů. Fakulta, počínaje příštím akademickým rokem, přijme místo dosavadních 300 přibližně o 50 studentů více. Stejný počet uchazečů plánuje vzít i v následujících letech.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Od ňader Venuše až po vinné sklípky. Na nové logo kraje se snáší kritika

Nové logo Jihomoravského kraje.

Od nového loga si vedení Jihomoravského kraje slibuje modernější pojetí komunikace. Na modrý nápis se zvýrazněným...

Další z rubriky

Při nehodách na jižní Moravě zemřeli v noci dva řidiči osobních aut

Řidič způsobil nehodu poté, co z benzinky vyjel na D1 do protisměru (24. února...

V neděli v brzkých ranních hodinách se v Jihomoravském kraji staly dvě tragické nehody. Před čtvrtou hodinou ranní...

Sucho trápilo i pěstitele vánočních stromků, dráž je však neprodají

Do skladu vánočních stromků v Úněticích naveze firma Baobab před Vánocemi...

Letošní sucho postihlo také pěstitele vánočních stromků. Na ceně těch tuzemských se to však neprojeví. „Ceny zvednout...

Miliony pro MotoGP ministerstvo školství nemá, našel je místní rozvoj

Jakub Kornfeil při Velké ceně České republiky v Brně.

Po letošních střetech s ministerstvem školství ohledně výše dotace pro brněnskou MotoGP bude peníze do Brna posílat...

Najdete na iDNES.cz