Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklostezek do vinic u Velkých Bílovic přibude, díky dotacím

  18:27aktualizováno  18:27
Velkobílovická radnice získala na úpravu cyklostezek v tamních vinicích z Evropské unie dotaci víc než šest milionů korun. I když je z vrcholku kopce Hradištěk nad Velkými Bílovicemi úchvatný výhled na okolní obrovskou plochu vinohradů, cyklisté, kteří tudy projíždějí, se pohledem moc kochat nemohou.

Ilustrační foto | foto: iDNES.cz

Víc než do okolí musejí hledět pod kolo, aby nepřišli k úrazu. Povrch cyklostezky je hrbolatý a posetý kamením. Do příští turistické sezony už by ale měl být dokonale hladký.

"Dotaci chceme použít na zkvalitnění stávajících cyklostezek a rozšíření sítě stezek o nové," vysvětlila starostka Velkých Bílovic Marie Vlková.

V současné době vede kolem Bílovic takzvaný vnější okruh, který částečně kopíruje Velkopavlovickou vinnou stezku a poté se stáčí na bílovickou vinařskou stezku.

"Cesta je tam ale kamenitá. A vyjet až ke kapličce na Hradištěk je pro cykloturisty nepříjemné," míní starostka města. Trasa by proto měla dostat nový asfaltový povrch.

Město ji chce zároveň vybavit mobiliářem, který by turistům pobyt ve vinicích zpříjemnil. Počítá se s výstavbou altánů, naučných tabulí a map.

Po trase se turisté dostanou i do takzvané Bucňákovy doliny - lokality vinohradů, která je v současné době pro cyklisty neprůjezdná. A právě skrze ni se cyklisté v budoucnu dostanou na takzvaný vnitřní okruh, který by měl vést areálem sklepů.

Stezky chtějí Velkobílovičtí zaplatit z evropské dotace.

"Měl by vést až k takzvané Novosádské studni, která je na pohřebišti z devátého století," naznačuje Vlková. U unikátní památky, o níž málokdo ví, by měl opět vyrůst altán se střechou.

Informační tabule návštěvníky upozorní, že právě tady se našlo 72 kostrových hrobů s keramickými střepy a železnými předměty. Jedná se o typické venkovské pohřebiště využívané v devátém století.

"Pokud vše půjde dobře, první turisté by se na těchto stezkách mohli prohánět v srpnu příštího roku,"informuje velkobílovická starostka.

Podle ní si okolí Bílovic zkvalitnění služeb pro cykloturisty zaslouží. "Jsme největší vinařskou obcí a z turistického ruchu můžeme těžit. Musíme ale nabízet co nejkvalitnější služby. A tou je i kvalitní zázemí pro cykloturisty," míní.

V katastru Velkých Bílovic se mají cykloturisté rozhodně čím pokochat. Město obklopují vinohrady sahající až na obzor, zabírají víc než 700 hektarů plochy. Nejvíce se tam pěstuje Veltlínské zelené, které zabírá zhruba sto hektarů.

Pěstitelů vinné révy je ve Velkých Bílovicích víc než devět stovek. Nejstarší zaevidovaný vinohrad byl vysazen roku 1927 v Přední hoře.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Muži někdo ukradl drahé sako na míru, v noci jej spatřil na kolemjdoucím

Ilustrační snímek

Spor o oděv se rozhořel mezi dvěma muži ve Znojmě. Jeden z nich si všiml, že kolemjdoucí je oblečený do jeho drahého...

Zmatení řidiči, přetížené infocentrum. Modré zóny v Brně působí chaos

Na náměstí a do pěších zón v centru Brna mohou po spuštění rezidentního...

Rezidentní parkování v Brně dál působí zmatek, kontaktní centrum je přetížené. Neoprávněné vjezdy do historického jádra...

VIDEO: Nejpevnější most ze špejlí unesl šedesátinásobek své hmotnosti

Studenti Střední průmyslové školy stavební v Kudelově ulici v Brně soutěžili ve...

Jen ze dvou stovek špejlí, lepidla, provázku a lepicí pásky musely týmy brněnských středoškoláků zkonstruovat co...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz