Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cyklostezky v Brně jsou s kvalitou a bezpečností na štíru

  8:35aktualizováno  8:35
Cyklostezek v Brně je málo a s kvalitou a bezpečností jsou na štíru. To platilo před třemi roky, kdy je MF DNES testovala. A platí to i dnes, kdy redaktoři test zopakovali. Ani nové vedení radnice podmínky pro cyklisty ve městě zatím moc nevylepšilo.

Redaktor MF DNES Jiří Smetana na cyklostezce z Bystrce do centra Brna | foto: Monika Tomášková

Přestože radnici vládne koalice, která se na zlepšení podmínek pro cyklisty v Brně chtěla zaměřit, stezek přibývá jen velmi pomalu a ty stávající nejsou propojeny a jsou špatně značeny. Na některých místech jsou dokonce nebezpečné.

Redaktor MF DNES projel na kole drtivou většinu cyklostezek v Brně. Ze zhruba čtyřiceti kilometrů se dá za kvalitní označit sotva čtvrtina.

Stezky se většinou nelíbí ani samotným cyklistům. Například frekventovaná trasa na Brněnskou přehradu vede částečně po chodníku, ve kterém jsou sloupy. Je úzká a těsně sousedí s rušnou silnicí, aniž by ji oddělovalo zábradlí.

"Cyklostezka vznikla tak, že někdo jen dal na obyčejný chodník značku," rozčiloval se včera například Zdeněk Čihák, který tudy jel.

Město má stále jen jednu ucelenou stezku
Na radnici má cyklostezky pod patronací náměstek primátora Martin Ander (Strana zelených). Zrovna v případě bystrcké trasy tvrdí, že náprava je na dohled.

"Připravuje se projekt rozšíření směrem k řece," řekl Ander. A připouští i další připomínky cyklistů, které mu redaktor MF DNES tlumočil.

Město má stále jen jednu ucelenou stezku - podél řeky Svratky od přehrady k soutoku řeky se Svitavou. Další úseky jsou hotovy i podél druhé brněnské řeky, projet  kolem ní přes celé město si však žádá pevné nervy, cyklistické zkušenosti a horské kolo.

Bruslaři mohou na cestu podél Svitavy rovnou zapomenout. Ander slibuje, že se to brzy změní. "Úsek od soutoku řek ke křížení s dálnicí D2 by měl být hotov ještě letos. Další úsek ke Kaštanové ulici nám zkomplikovala současná protipovodňová opatření. Buďto bychom tam stezku stavěli jen dočasně, nebo musíme rok vydržet do jejich úprav," vysvětluje Ander.

Změny město podle něho plánuje i na dvou kritických přechodech - přes Vídeňskou ulici a přes Hladíkovu ulici v Černovicích. Na první musí cyklisté přejít frekventovanou ulici s kolonami aut a projíždějícími tramvajemi, na druhé je značka nutí jít pěšky ke dvě stě metrů vzdálenému přechodu.

Většina lidí s koly zde ovšem stejně riskuje a frekventovanou silnici přebíhá.

Čtěte v MF DNES

Další zajímavé informace o situaci na cyklistických stezkách v Brně si přečtete v pondělním vydání regionálních příloh Brno a jižní Morava.

.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Hackera soudí za to, že chtěl uplatit policistu stamiliony v bitcoinech

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Když člověk mluví s policistou, obvykle si dává pozor na vše, co řekne. Ne tak Petr Křístek, který je obžalovaný, že se...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Najdete na iDNES.cz