Cyrilometodějská mše v Mikulčicích na Hodonínsku (ilustrační snímek).

Cyrilometodějská mše v Mikulčicích na Hodonínsku (ilustrační snímek). | foto: Radek Miča, MAFRA

Cyrilometodějské svátky zvou na pouť nebo výstavu šperků

  • 0
Jih Moravy si v úterý připomene slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje řadou akcí. Modlitbami na neobvyklých místech i ojedinělou výstavou velkomoravských šperků.

Poštorenský farář Vladimír Langer bude v úterý sloužit mši na jiném místě než obvykle. V kapličce stojící za Lednicí směrem na Mikulov. Je opravená, ale tím hlavním důvodem je to, že je zasvěcená Cyrilovi a Metodějovi, kteří slaví svátek.

Generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek se zase chystá do Lipůvky nedaleko Tišnova. Odpoledne tam bude sloužit poutní bohoslužbu. Jezdívá tam už pravidelně a velmi rád.

Cyrilometodějské svátky

5. července 
* ve 14 hodin bude generální vikář brněnské diecéze Jiří Mikulášek sloužit poutní bohoslužbu v Lipůvce. 
* pouť ke sv. Cyrilu a Metoději v Mikulčicích začne v 16.30 hodin, přijedou na ni čeští a moravští biskupové a bude jim předsedat plzeňský biskup František Radkovský.

6. července
* jednodenní výstava originálů mikulčických velkomoravských šperků ze sbírek Archeologického ústavu Akademie věd. Uskuteční se v přednáškovém sále od 10 do 17 hodin.

"Je mnoho míst na Moravě, kde se traduje, že jimi prošli, že tam kázali a křtili soluňští bratři. U některých to může být pravda, jinde jsou pochybnosti. Například u kostela svatého Klimenta v Lipůvce by tomu odpovídalo zasvěcení, ale kostel je až ze 13. století. Tato cyrilometodějská místa však svědčí o hluboce zakotvené cyrilometodějské víře a jsou symbolem věrnosti," uvedl v katolickém týdeníku Jiří Mikulášek.

Jednodenní výstava pokladů

Spousta lidí však bude v úterý přece jen směřovat do Mikulčic. "Pátého července, kdy se tady koná tradiční pouť, sem přijíždí nejvíce lidí, jsou jich až dva tisíce. A velkou návštěvnost míváme i šestého července, to jich bývá asi tisíc," říká František Synek, vedoucí památníku Staré a Velké Moravy - Slovanského hradiště v Mikulčicích.

Na oba sváteční dny si tady vymysleli novou slavnost. "Nazvali jsme ji V Rasticově městě podle knihy pro děti Bohumila Fialy. Vyšla v šedesátých letech minulého století a popisuje se v ní život v Rostislavově městě v Mikulčicích," podotkl Synek.

V úterý bude součástí slavnosti tradiční odpolední Cyrilometodějská pouť Podluží. A ve středu čeká návštěvníky velké překvapení. Budou si moci prohlédnout originály velkomoravských šperků uložených v trezorech Archeologického ústavu Akademie věd v Brně.

"Jsou velmi cenné, musíme udělat mimořádná bezpečnostní opatření a tak výstava potrvá jen jeden den," vysvětluje vedoucí památníku. Šperky budou vystaveny ve vitrínách v přednáškovém sále a lidé do něj budou mimořádně pouštěni ve skupinách. Podle Synka se naposledy podobná výstava v Mikulčicích konala zhruba před půlstoletím.

Jaké šperky Velkomoravané vlastně nosili a co tedy návštěvníci v Mikulčicích uvidí? "Náušnice, duté knoflíky zvané gombíky, nákončí, což byly ozdoby na opascích, nebo ostruhy. Nosili je movitější lidé a některé šperky byly ze zlata," popsal František Synek. Výstava těchto pokladů se uskuteční od 10 do 17 hodin.

Svatý Cyril a Metoděj patří ke světcům, kteří utvářeli Evropu a jen v brněnské diecézi je jim zasvěceno 56 kostelů a kaplí. Patří také ke spolupatronům katedrály sv. Petra a Pavla v Brně, kde jejich sousoší zdobí první boční oltář. Jsou tam uloženy ostatky sv. Cyrila.