Dálnice z Brna do Vídně má problémy i na rakouské straně

  6:59aktualizováno  6:59
Výstavbě dálnice mezi Vídní a Brnem hrozí další průtahy. Tentokrát z opačné strany hranic. Zástupci z občanských iniciativ společně s rakouskou stranou Zelených podali totiž minulý týden protest k nejvyššímu soudu Rakouska.

Ilustrační foto | foto: Jihomoravský kraj

Zelení se ohradili proti posudku vlivu druhé fáze výstavby dálnice A5 na životní prostředí. Ta má spojit obce Schrick a Poysdorf. Vadí jim, že projekt nebyl řádně projednán i s českou stranou.

"Podle nás byla porušena mezinárodní konvence, v jejímž rámci musí být při výstavbě takto velkých staveb v pohraničí konzultováni i zástupci ze zahraničí," řekl mluvčí strany Zelených okresu Mistelbach Christian Schrefel.

To se podle něj nestalo. Rakousko-česká jednání se totiž týkala pouze závěrečné, třetí části projektu z Poysdorfu přes Drasenhofen do Mikulova.

Fakt, že do jednání o této části výstavby nebyla zapojena česká strana podle Schrefela znamená, že alternativní trasa přes Reintal a Břeclav nepřišla vůbec v úvahu. Právě tuto variantu prosazují nejen rakouští Zelení, ale i čeští ekologové.

Ilustrační foto.

Dokončení druhé fáze výstavby do Poysdorfu by totiž znamenalo, že šance prosadit trasu přes Břeclav by se rovnala nule. Odpůrci dálnice tedy mají nyní poslední šanci projekt ještě ovlivnit. Soud by měl rozhodnout o oprávněnosti námitky v rozmezí osmi až dvanácti měsíců.

Námitky Zelených jsou jen kličky, míní náměstkyně hejtmana

Zástupci Jihomoravského kraje považují takové jednání za umělé protahování. "To jsou pouze kličky, které hledají Zelení. Pro mě je důležité, že rakouská ministryně dopravy Buresová i dolnorakouský hejtman Pröll upřednostňují trasu na Mikulov," okomentovala postup Zelených náměstkyně hejtmana Jihomoravského kraje Anna Procházková.

Podle zástupců společnosti ASFINAG, která má na starosti výstavbu a údržbu rakouské silniční sítě, protest u rakouského soudu výstavbu dálnice příliš neohrozí.

"Nepočítám, že by návrh uspěl nebo nějak zbrzdil stavbu," řekl mluvčí společnosti Christoph Pollinger. Dodal, že variantu trasy na Mikulov považuje za jistou.

Proti postupu Zelených se staví i starosta Poysdorfu a jeden z hlavních iniciátorů stavby A5 Karl Wilfing.

Obchvat uleví obci na hlavním tahu do Mikulova

"Centrem naší obce vede v současnosti hustě frekventovaná silnice na Mikulov. Devětadevadesát procent lidí u nás tady dálnici a s ní spojený obchvat obce chce. Nedovedu si představit, že by se stavěla jinudy," rozčílil se Wilfing při zmínce, že by se dálnice jeho obci vyhnula.

Zelení přesto považují své šance zvrátit současné plány za reálné. "Myslím, že asi tak dvacetiprocentní šance na úspěch tady pořád je," řekl Schrefel. Kromě trasy přes Reintal požadují Zelení místo dálnice postavit pouze dvouproudovou rychlostní silnici.

Kromě stížnosti Zelených brzdí výstavbu i výkup pozemků, na kterých se má stavět. Wilfing to ale považuje za maličkost.

"Nyní probíhají jednání o výkupu, ale nenazýval bych to ale problémem. Myslím si, že do května by se to mělo uzavřít a se stavbou druhé fáze dálnice by se mohlo začít na jaře 2011," řekl Wilfing.

V současnosti probíhá posouzení vlivu třetí části výstavby na životní prostředí. První část dálnice A5 otevřeli Rakušané koncem ledna. Termín dokončení celé trasy dálnice z Vídně až do Mikulova zůstává ale i nadále nejasný.

Autor:


Nejčtenější

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...

Strážník při nákupu odzbrojil lupiče s revolverem, pomohla mu manželka

Jednačtyřicetiletý brněnský strážník Petr Čermák při nakupování v obchodě...

Ve správnou chvíli se v pondělí večer vydal nakupovat brněnský strážník Petr Čermák. V momentě, kdy stál u pokladny...Brno čeká uzavírka desetiletí, oprava Zábrdovické ochromí dopravu

Uzavírka desetiletí kvůli opravě Zábrdovického mostu a přilehlé ulice se dotkne...

Jestli si řidiči i cestující hromadnou dopravou v posledních letech stěžovali, že Brno je kvůli uzavírkám takřka...

Hnutí ANO zatrhlo návrh na zrušení poplatků v modrých zónách v Brně

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Na fungování rezidentního parkování v Brně se v nejbližší době nic nezmění. Nově vznikající čtyřkoalice sama ustoupila...

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Další z rubriky

VIDEO: Jak vypadal brněnský Špilberk, než ho kvůli Turkům přestavěli

Jak vypadal hrad Špilberk ve 14. století

Pohled o zhruba 700 let zpět ukazuje vizualizace, která představuje podobu brněnského hradu Špilberk ze 14. století....

Cizinec, který před brněnským klubem pořezal dva muže, dostal podmínku

Jeden z mužů pořezaných při potyčce před brněnským klubem Caribic v prosinci...

S podmínkou odešel od soudu cizinec, který loni v prosinci při noční potyčce podle obžaloby před brněnským klubem...

Bývalý místostarosta slíbil záchranářům miliony na kodiaqy, nedostali nic

Škodovka ukázala Kodiaq v úpravě pro záchranáře

Po komunálních volbách před čtyřmi lety se do vedení Znojma vyhouplo i hnutí ANO a místostarostou se stal Jan Fiala. Na...

Najdete na iDNES.cz