Eduard Polák (vpravo) u pražského soudu v kauze vraždy takzvaných bílých koní.

Eduard Polák (vpravo) u pražského soudu v kauze vraždy takzvaných bílých koní. | foto: ČTK

Další člen Toflova gangu se dostal z vazby

  • 2
V tichosti padlo minulý týden překvapivé rozhodnutí v kauze takzvaného policejního gangu. Na svobodu se dostal recidivista Eduard Polák, který podle kriminalistů zastrašoval oběti skupiny vyděračů. Další obvinění kromě Rudolfa Setváka ve vazbě zůstávají, všem hrozí až šestnáct let vězení.

Polákovo propuštění potvrdila jeho obhájkyně Judita Naglíková. "Pominuly u něj vazební důvody," konstatovala bez bližšího upřesnění. Kdy opustil stíhaný muž brány ostravské vazební věznice, neřekla.

Čtyřiatřicetiletý Slovák byl ve vězení od začátku srpna kvůli obavám z ovlivňování svědků a také proto, že by mohl utéct či se skrývat před vysokým trestem. Co přesně se na těchto okolnostech v poslední době změnilo, ale neupřesnil ani dozorující státní zástupce Martin Brzobohatý. "Zkrátka jsem to tak vyhodnotil," konstatoval Brzobohatý.

"U Setváka se změnila situace," řekl státní zástupce

Eduard Polák a Toflův gang

Propuštěný Eduard Polák je stíhaný za vydírání, několika obětem gangu údajně vyhrožoval smrtí či únosem dítěte.

Už dříve byl podezřelý z přípravy dvou objednaných vražd "bílých koní", soud mu nedokázal úmysl vraždit. Při vyšetřování těchto vražd přišli kriminalisté na stopu brněnského policejního gangu.

Letos v srpnu a v říjnu pak za účast na organizovaném zločinu obvinili celkem devět lidí, desátým členem skupiny byl podle policie zavražděný bývalý policista Michal Tofl. Podle kriminalistů má gang na svědomí nejméně 30 případů vydírání z posledních 13 let.

Podobně nejasné jsou také okolnosti, za jakých se po třech měsících od zadržení dostal na svobodu další obviněný Rudolf Setvák. Muž, který údajně díky své funkci u policejní inspekce kryl činnost svých kompliců, byl propuštěn začátkem listopadu. Ve vazbě byl kvůli obavám z ovlivňování svědků. A taková vazba může trvat maximálně čtvrt roku.

Aby mohla vazba trvat déle, usiloval státní zástupce ještě několik dní před Setvákovým propuštěním o rozšíření vazebních důvodů. Pak ale svůj přístup přehodnotil a Setváka propustil. "V jeho případě se změnila situace," konstatoval.

V případě dalších tří obviněných, jimž také svítala naděje na propuštění, dotáhl Brzobohatý svou snahu o prodloužení vazby až ke Krajskému soudu v Ostravě. Ten mu vyhověl, Eduard Slanina, Petr Křipský a Zdeněk Olah ve vazbě zůstávají.

Advokáti obviněných podali stížnost

Nejasné kroky státního zástupce přitom pobouřily právníky této trojice. "Polák hned při druhém výslechu prohlásil, že bude spolupracovat. A při dalších výsleších řekl to, co státní zástupce potřeboval. Je tedy zcela patrné, že jeho propuštění je odměnou za jeho výpovědi," tvrdí například obhájce obviněného Slaniny Petr Novák.

Podle něj mohou být za Setvákovým propuštěním jeho kontakty na policejní inspekci, kde dříve pracoval. Právě pracovníci inspekce totiž na vyšetřování rozsáhlé kauzy také pracují.

Nejasnostmi ve vyšetřování se bude zabývat i Nejvyšší státní zastupitelství. Od obhájců obviněných totiž obdrželo celkem sedm stížností. "Zákonná lhůta k rozhodnutí o těchto stížnostech není stanovena. Jde ale o vazební věc, proto bude státní zástupce rozhodovat bez zbytečného odkladu," ujistila mluvčí úřadu Helena Markusová.