Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Auta si půjčují desítky Brňanů. Průkopníci už mají ve městě konkurenci

  • 28
Komu se nevyplatí koupit auto, může využívat službu carsharing. O sdílení vozů, které se po Česku rozšířilo před dvěma lety z Brna, je zájem. Majitelé firmy Autonapůl, kteří myšlenku uvedli v život, už mají ve druhém největším městě v tuzemsku konkurenci.

Auta totiž půjčuje i další firma, její služby využívá přes sedm desítek řidičů. Na rozdíl od průkopníků myšlenky nastavili pro uživatele přísnější podmínky.

„Řidič musí mít minimálně 21 let. Chceme, aby byl zkušenější. Statistiky nehodovosti ukazují, že nejčastěji bourají mladí řidiči,“ zdůvodnil majitel firmy Klimek Motion Jaromír Klimek.

Jinak je způsob získání služby jednoduchý. Stačí vyplnit registrační on-line formulář, poslat nafocený občanský a řidičský průkaz a složit počáteční vklad 1 500 nebo 3 900 korun.

K autu dostane řidič čip, kterým ho odblokuje. Vozy se vždy nachází na předávacích místech, která se dozví prostřednictvím e-mailu nebo SMS zprávy.

Řidič se dokonce může pojistit pro případ, že by zavinil dopravní nehodu. „Při každé jízdě se lze připojistit 99 korunami. Pokud by se stala nehoda, řidič zaplatí spoluúčast na škodě maximálně tisíc korun. Měsíční předplatné této služby je 139 korun,“ podotkl Klimek.

Brno bylo jedním z prvních měst, kde služba sdílené auto začala fungovat (více jsme informovali o brněnském carsharingu zde). Po něm následovala Praha, Plzeň či Liberce. Tam se však ze sdílení aut stal propadák (více čtěte zde). Nově rozšířili průkopníci Autonapůl možnost vypůjčení vozu i do Ostravy.

„Když pojede někdo z Brna do města, kde máme auta, může si ho vyzvednout a jezdit s ním,“ nastínil využití vozů člen předsednictva firmy Autonapůl Michal Šimoník. Nyní mají přes 160 uživatelů po celé republice.

„Většina z nich je z Brna,“ poznamenal Šimoník. Tvrdí, že služba šetří životní prostředí. „Vypočítali jsme, že na jedno sdílené auto připadá 10 soukromých.