Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Další organizace požadují peníze na péči o umírající, zelenou má Charita

  10:49aktualizováno  10:49
V únoru by měl kraj podpořit projekt domácí hospicové péče, který vypracovala Diecézní charita Brno. Chce jí dát osm milionů. Ostatní organizace nabízející podobnou péči chtějí, aby kraj pamatoval i na ně.
Lidé, kteří se nemohou starat své vážně nemocné blízké, se mohou obrátit na organizace poskytující potřebnou péči. (Ilustrační snímek)

Lidé, kteří se nemohou starat své vážně nemocné blízké, se mohou obrátit na organizace poskytující potřebnou péči. (Ilustrační snímek) | foto: AP

Začátkem minulého roku Česká televize odvysílala pořad Umírání v Česku zblízka. Týkal se problémů s paliativní péčí. Tedy s péčí o umírající lidi. O ty, kteří mají před sebou své poslední dny a chtěli by je dožít v klidu doma, ale rodina se jim nemůže nepřetržitě od rána do večera věnovat.

V takové situaci se mohou obrátit na organizace, které jim doma zajistí potřebnou zdravotní i sociální péči. Jenže tam nastává ten problém – pojišťovny nejsou zrovna ochotné paliativní medicínu uznat a organizacím ji proplácet. Pomoct se snaží i Jihomoravský kraj, který dojednává spolupráci s Diecézní charitou Brno, které by rád na paliativní péči v kraji poskytl osm milionů korun. Takový „monopol“ se nelíbí ostatním organizacím.

O penězích se definitivně rozhodne v únoru

V diskusi zmíněného pořadu ostře vystupoval právě ředitel Diecézní charity Brno Oldřich Haičman. Organizace má zkušenosti s domácí hospicovou péčí už z Vysočiny, kde ji ve třech oblastech hradí kraj. Podobný model by chtěla přenést i na jižní Moravu.

„V té televizi jsem asi hodně prudil, protože po ní mi hejtman Michal Hašek zavolal, abych napsal projekt. Učinil jsem tak loni v březnu a pak se nic nedělo. Až minulý týden jsem si v novinách přečetl, že nám chce věnovat osm milionů,“ popsal Haičman, jak k podpoře kraje přišel. O tom, že peníze by Charita rozdělila mezi sedm jihomoravských oblastí, MF DNES informovala už začátkem tohoto týdne. (více se dočtete zde)

Zda slíbené peníze opravdu dostanou, bude jisté až v únoru. Přesto jsou na jižní Moravě další organizace nabízející domácí péči o lidi v posledním stadiu života. Pokud by kraj penězi podpořil jen Charitu, cítily by se ukřivděné.

Třeba takový Hospic svaté Alžběty v Brně, jenž je financován z dotací a různých darů. „Každá koruna je dobrá. My se bez sponzorů neobejdeme. Už tak jako sestry máme nižší platy, než jsou ty tabulkové. Bylo by nám líto, kdyby peníze dostala jen Charita,“ uvedla Jana Tesařová, která má v hospicu domácí péči na starosti.

Jedno pracoviště a vyškolení zaměstnanců 1,1 milionu korun

Stejného názoru je ředitelka obecně prospěšné společnosti Remedia Plus v Břeclavi Jana Pěčková, poskytující služby potřebným osobám. Mezi nimi také lidem na smrtelné posteli. Ačkoli nejsou přímo hospicovým zařízením, svým klientům nabízejí v podstatě stejnou péči. „Spolupracujeme se zdravotními sestrami a zajišťujeme, aby chodily ke klientům domů. Pokud někdo má zájem, domlouváme i duchovní pomoc,“ řekla ředitelka Pěčková.

K poskytování plnohodnotné hospicové péče je zapotřebí tým pracovníků složený z lékaře, sestry, terapeuta, psychologa a dalších kvalifikovaných zaměstnanců. „Kdybychom měli víc peněz, mohli bychom si dovolit také psychologa. Líbí se mi to téma, je to dobrá myšlenka, ale rozdělit tolik peněz jen jedné organizaci a bez výběrového řízení by mi přišlo nespravedlivé,“ myslí si Pěčková.

Hašek s Haičmanem už vypočítali, že jedno oblastní pracoviště a vyškolení potřebného počtu zaměstnanců by vyšlo na 1,1 milionu korun. Tato částka je podle Pěčkové nadsazená.

Petr Sokol ze společnosti Nová ekonomika, která se zabývá veřejnými zakázkami, se domnívá, že výběrové řízení v tomhle případě nutné není. „Pravděpodobně lze vyhlásit výběrové řízení i na poskytovatele hospicové péče. Stejně tak je možné podpořit organizace, aniž bych je nechával soutěžit, protože mi nejde o výběr varianty, ale o podporu konkrétních subjektů,“ řekl Novotný.

Náměstek hejtmana Roman Celý z KDU-ČSL už ale několikrát sdělil, že chce, aby podporu dostaly i další organizace.
Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Traktorista převrátil stroj na bok a prorazil dva ploty, na místě zemřel

Traktorista nezvládl v Tetčicích na Brněnsku stroj plně naložený stavební sutí....

Osmadvacetiletý traktorista zemřel ve čtvrtek v Tetčicích na Brněnsku. Cestou z prudkého kopce neubrzdil vlečku plnou...Další z rubriky

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...

Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...Najdete na iDNES.cz