Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno vyhodnotí změny v MHD, problémy chce řešit drobnými úpravami

  15:10aktualizováno  15:10
Hromadná doprava v Brně prošla na začátku roku velkými změnami. Řada lidí je kritizuje, návratu do původního stavu se však dočkají jen těžko. Město si nyní stav dopravy nechává vyhodnotit a doufá, že všechny případné problémy vyřeší drobné úpravy.

Brno si nechává vyhodnotit, jak fungují změny v brněnském MHD (ilustrační snímek) | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Od začátku roku platí v brněnské hromadné dopravě řada změn. Zmizely například tramvaje linky 13 nebo autobusy číslo 45, jinde se zase změnily počty spojů i intervaly mezi nimi. Důvodem k tak razantnímu zásahu byla potřeba města ušetřit ročně padesát milionů korun.

"Komfort a kvalita cestování jsou na stejné úrovni jako loni," hodnotí změny po čtvrt roce šéf Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Ne u všech obyvatel se však takový krok setkal s pochopením a řada z nich po Dopravním podniku i městu požaduje, aby se vše vrátilo do starých kolejí. Vadí jim zrušené spoje, prodloužení nočního provozu o víkendech i to, že Masarykovou ulicí jezdí ve špičce jedna tramvaj za druhou.

"Po každé změně, obzvlášť pokud je to změna v rámci úsporného opatření, následují spíše negativní reakce. Takových od Nového roku přišlo kolem dvou stovek," uvedla mluvčí Dopravního podniku Linda Škrancová.

Podotkla, že přicházejí i pochvaly. "Například na přímé spojení z Černých Polí k hlavnímu nádraží," řekla.

Zkrátili přestupní dobu, přidali zastávky

Komentáře Brňanů ke stavu MHD neberou podle svých slov dopravce ani město na lehkou váhu. "Na základě připomínek veřejnosti byly k 1. únoru provedeny drobné korekce jízdních řádů na několika linkách. Jednalo se například o zkrácení přestupní doby na linkách 43 a 57 v Soběšicích," přiblížila mluvčí Škrancová.

A po dohodě s magistrátním odborem dopravy vozí znovu cestující trolejbusy směřující do vozovny Komín po Veslařské ulici přes Jundrov.

Další drobné úpravy v jízdních řádech se zase od začátku května dočkají cestující autobusové linky 82 mezi městskými částmi Vinohrady a Líšeň.

"Zejména senioři si stěžovali, že po úpravách na lince 78 se obtížně dopravují na poštu v ulici Vlkova a na polikliniku v ulici Horníkova. Tato drobná korekce situaci zlepší," vysvětlil náměstek brněnského primátora zodpovědný za dopravu Robert Kotzian (ODS).

Město si vyhodnotí fungování dopravy

Město si nyní po třech měsících podle Kotziana nechává vyhodnotit, jak úspěšné změny vlastně byly. "Probíhají průzkumy, na kterých se podílejí specialisté na dopravu a terénní pracovníci," přiblížil.

Odborníci se zaměřili na konkrétní linky a oblasti i na to, zda se lidé ze všech městských částí dostanou do centra města - na Českou nebo na hlavní nádraží - maximálně s jedním přestupem. "Není jediná část, kde by to neplatilo," konstatoval náměstek primátora.

Ten z průběžných výsledků hodnocení vyzdvihl i více než čtvrtinový nárůst cestujících na lince 35, která místo linky 51 spojuje Mendlovo náměstí a Masarykovu čtvrť.

Kompletní výsledky průzkumu budou až na konci března. Do té doby nechce náměstek primátora Kotzian spekulovat o tom, zda bude nutné na některých linkách provádět nějaké další úpravy.

Jak však z jeho vyjádření vyplývá, většinu případných problémů by město řešilo nejraději jen drobnými zásahy tak, aby nebylo nutné navyšovat částku, kterou na hromadnou dopravu přispívá.

"To považuji za nejzazší řešení, které je akceptovatelné pouze tehdy, pokud nebude jiné cesty," sdělil Kotzian.

Autor:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Vědci hledají plodiny, které přežijí sucho. Patří mezi ně třeba žito

Počasí, slunce, tráva, vítr, rybník, nebe, obloha

Odborníci z drásovské firmy PSI i brněnského klimatického ústavu Akademie věd testují například obiloviny v extrémních...

Seat Alhambra
Seat Alhambra

r.v. 2013, naj. 137 237 km, diesel
398 900 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz