Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Daň z vína nás zničí, bouří se vinaři z jižní Moravy. Kraj chystá petici

  8:32aktualizováno  8:32
Pokud vláda zavede plánovanou daň z vína, tak nás to zlikviduje, nechali se slyšet vinaři z jižní Moravy. Lidé by totiž podle nich nakupovali levnější vína ze zahraničí. Spolu s vinaři se proti tomuto návrhu postavil i Jihomoravský kraj, který chce proti dani zorganizovat celorepublikovou petici.

Zavedení daně u vína způsobí, že litr vína na jihu MOravy zdraží až o 45 korun. Ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Říkají mu tiché víno, nešumí ani není perlivé. A má nulovou spotřební daň. To ovšem platilo jen doposud. Teď vláda plánuje, že po lihu a pivu zavede spotřební daň i z vína. Protlačuje ji ministr financí Miroslav Kalousek, aby dal do pořádku nesrovnalosti v daňovém systému.

Vítěze letošního ročníku soutěže Salon vín - Národní soutěž vín se stal Ryzlink

Vítěze letošního ročníku soutěže Salon vín - Národní soutěž vín se stal Ryzlink Vlašský ročník 2009, výběr z hroznů. Na snímku David Šťastný (vlevo) a Marek Šťastný, generální ředitel Vinných sklepů Valtice.

To se nelíbí jihomoravským vinařům a vinohradníkům. Daň z vína by měla jediný efekt: lidé by začali jezdit nakupovat levněji do zahraničí. Ministr Kalousek přitom vychází z obecného tvrzení, že když se z každého alkoholického nápoje platí spotřební daň, tak proč ne z vína.

"Není truňk jako truňk, jak říká Kalousek. Při výrobě lihoviny přivezete vlakem obrovské nádrže 96procentního lihu a naředíte ho s vodou. To stejné u europiva, kde koncentrát promícháte s vodou. Žádný z nich není tak svázán s pěstováním," míní ředitel Vinných sklepů Valtice Marek Šťastný.

Výroba vína je běh na dlouhou trať

Podle něho vysázení hektaru vinice vyjde na milion korun, po čtyřech letech práce se vinař dočká první sklizně.

"Návratnost investice se pohybuje mezi deseti až patnácti lety. Až budeme víno vyrábět tak, že přivezeme prášek z jižní Afriky nebo Uzbekistánu, naředíme ho vodou a prodáme, klidně zvednu ruku pro spotřební daň," vysvětlil Šťastný, jehož společnost obhospodařuje největší plochu vinic na jižní Moravě.

Daňová novinka by podle vinařů nahrála okolním státům, jako jsou Rakousko, Slovensko, Maďarsko či Německo. "V žádné z těchto zemí není na víno uvalena spotřební daň. Zvláště na jižní Moravě by na to doplatila vinařská turistika, hosté by se přesunuli do Rakouska," upozornil předseda Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo.

O 45 korun dražší litr vína

Kolik by měli vinaři do státní kasy odvádět, ještě není přesně určeno. Nejvíce se spekuluje o deseti korunách za litr. Stát by tak získal ročně asi půl miliardy korun.

Rakvický vinař Miloš Michlovský

Rakvický vinař Miloš Michlovský

Stejně velký obnos by se však podle vinařských odborníků tratil na úbytku daně z přidané hodnoty. "To je podhoubí pro šedou ekonomiku," míní rakvický vinař Miloš Michlovský.

"Za poslední dva roky, kdy bylo míň našeho vína a víc dovozového, se objevili v obchodě s vínem hráči, které nikdo neznal. Asi dvacet procent nových firem najednou prodávalo víno, protože to byl dobrý byznys," poznamenal Michlovský.

Daň z vína

"Nechceme, aby vinaři a vinohradníci byli poškozeni hloupým nápadem ministra financí Miroslava Kalouska." hejtman Michal Hašek.

"Slovenská vláda zrušila spotřební daň z medoviny a ovocného vína po měsíci, protože zjistila, že jejich prodej se zastavil a začalo propouštění," ředitel Vinařského fondu Jaroslav Machovec.

"Kdyby byl pro vinaře vstupní náklad patnáct korun na litr, pro koncového zákazníka by to bylo pětačtyřicet korun." vinař Miloš Michlovský.

Protestující vinaře podporují i radní Jihomoravského kraje. "Pokud ministr financí neustoupí od tohoto záměru, okamžitě nejen na jižní Moravě rozjedeme spolu s vinaři petiční akci," řekl hejtman Michal Hašek.

Podle hejtmana už teď vinaři státu slušně platí. "Odvádí DPH, daň z příjmu, platí příspěvek do vinařského fondu. Je nesmyslné je teď v době hospodářské krize zatěžovat hrozbou zavedení spotřební daně," míní hejtman.

Michlovský už počítal. "Kdyby byl na začátku náklad vinaře kolem 15 korun za litr navíc, zákazník by platil kolem 45 korun," říká vinař.

"Teď jsme u pár výrobků za rok 2009 upravovali ceny. Navýšení deseti korun na litr zbrzdilo prodej o deset procent," říká Michlovský. Podobně by to prý dopadlo i s vínem, na které by byla uvalena spotřební daň.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz