Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Městům scházejí miliony korun z daní, uvažují o odkladu investic

  9:04aktualizováno  9:04
Jihomoravské radnice sahají do svých rezerv a připravují se na odklad již připravených investičních akcí. Ve svých rozpočtech totiž nečekaly tak nezvykle nízké daňové výnosy. Starostové se proto začínají připravovat na varianty, jak tuto situaci zvládnout.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Vyškov má letos výpadek asi jedenáct milionů korun.

„Sáhli jsme proto ke kroku, který město udělalo naposledy v roce 2009, výpadky příjmů jsme nahradili z rezervy města. V roce 2009 to bylo způsobené celosvětovou krizí, kterou jsme jak město, tak stát těžko mohli ovlivnit. Letošní rozpočtové opatření, kdy nám hrubý domácí produkt roste rychlostí 4,2 procenta, je zdůvodnitelné velmi problematicky,“ konstatoval v radničním měsíčníku Vyškova starosta Karel Goldemund (ČSSD).

Město má rezervy dostatečné, proto nemuselo zatím žádnou naplánovanou akci zrušit. „Letošní rok určitě dokážeme pokrýt, a to i za předpokladu, že se bude druhé pololetí vyvíjet ve stejném trendu jako to první. Jsme na to připraveni. K omezením bychom museli přikročit až za situace, kdy by tento stav trval delší dobu než jeden rok,“ upřesnila mluvčí radnice Petra Bezdomníková.

V Břeclavě měli dvaceti milionový propad

S obdobnými problémy se musejí vypořádat ve všech větších městech Jihomoravského kraje. „Propad příjmů je letos opravdu velmi razantní. V jednu chvíli u nás dosahoval až částky 20 milionů korun. Nyní jsme na polovině a čekáme, jak se bude situace vyvíjet dál. Některé narozpočtované výdaje jsme nerealizovali, protože jsme na ně nezískali dotaci. Nemuseli jsme tak platit spoluúčast a ztráty se nám tak vykompenzovaly. Nemuseli jsme proto zatím nic rušit. Situaci ale budeme určitě bedlivě sledovat,“ sdělil starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region).

Pokles daňových příjmů

O kolik poklesly daňové příjmy v prvním pololetí letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loni:

 • Blansko 5 milionů korun
 • Břeclav 10 milionů korun
 • Hodonín 6,5 milionu korun
 • Vyškov 11 milionů korun
 • Znojmo 15 milionů korun
 • Brno miliony korun
 • O patnáct milionů méně, než byl papírový předpoklad, dostalo Znojmo. „Situaci zatím monitorujeme, a pokud tento trend bude pokračovat i na podzim, budeme muset udělat změny v rozpočtu. V tuto chvíli ale nemůžu předvídat, jakého by byly rázu,“ upozornila mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

  V Blansku byli v květnu o 15 milionů korun v minusu, příjmově silný červen jim ale ztrátu stáhl na třetinu. „Situace se sice zlepšila, ale i tak budeme s napětím sledovat, jak nám budou přicházet platby ve druhé polovině roku. Pokud by nepříznivý trend pokračoval, museli bychom asi některé akce odložit. Nedokážu ale zatím říci které,“ přiznala vedoucí finančního odboru v Blansku Alena Skoupá.

  Hlavním důvodem poklesu peněz na účtech jednotlivých měst je nižší výběr daní z přidané hodnoty. Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) z nich přitom očekávalo přibližně stejné příjmy jako v loňském roce. „Omylem ale do nich započítalo i zadržené vratky daně, což údaje výrazně zkreslilo. Příjmy tak vypadaly mnohem vyšší, než ve skutečnosti byly,“ vysvětlil příčinu analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

  Menší výnosy také v Brně

  Jedním z mála měst, kde výrazně nižší daňové příjmy do městských pokladen zatím nemusejí řešit, je Hodonín. „Pokles jsme zaznamenali i my, ale byli jsme na něj dobře připraveni. Rozpočet na letošní rok jsme totiž sestavovali ještě před podzimními komunálními volbami a byli jsme tehdy při tom velmi opatrní,“ vysvětlila starostka Milana Grauová (ANO).

  „V řeči čísel jsme letos do konce června vybrali o 6,5 milionu korun méně než ve stejném období minulého roku. Rozpočet ale radnice nastavila tak, že loňskou částku v plánech snížila o deset milionů korun. Stále tak ještě máme 3,5 milionu korun rezervu,“ doplnil informaci vedoucí finančního odboru hodonínské radnice Marián Maňák.

  V Brně mají k dispozici méně o několik milionů. Primátor Petr Vokřál (ANO) doufá, že se situace v druhé polovině roku zlepší. „Jedeme podle plánu, investiční akce výnos z daní neovlivní,“ řekl Vokřál.

  Autor:  Nejčtenější

  Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

  Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

  Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

  Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

  V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

  Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...  Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

  Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

  Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

  SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

  Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

  Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

  Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

  Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

  Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...  Další z rubriky

  Pavlovský archeopark vyhlásili v Mexiku nejlepší stavbou z betonu

  V unikátním archeoparku v Pavlově u Mikulova se lidé z archeologických nálezů...

  Archeopark v Pavlově na Břeclavsku získal další ocenění. V Mexiku ho vyhodnotili jako nejlepší veřejnou stavbu z...

  Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

  Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

  Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

  Umělec, který rozřízl betonový bunkr, chce koupit nový

  Student Vysokého učení technického v Brně Ondřej Bělica odřízl pomocí...

  Před pár měsíci vyvolal student výtvarných umění Ondřej Bělica pozdvižení, když rozřízl betonový bunkr z první...  Najdete na iDNES.cz