Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Městům scházejí miliony korun z daní, uvažují o odkladu investic

  9:04aktualizováno  9:04
Jihomoravské radnice sahají do svých rezerv a připravují se na odklad již připravených investičních akcí. Ve svých rozpočtech totiž nečekaly tak nezvykle nízké daňové výnosy. Starostové se proto začínají připravovat na varianty, jak tuto situaci zvládnout.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Vyškov má letos výpadek asi jedenáct milionů korun.

„Sáhli jsme proto ke kroku, který město udělalo naposledy v roce 2009, výpadky příjmů jsme nahradili z rezervy města. V roce 2009 to bylo způsobené celosvětovou krizí, kterou jsme jak město, tak stát těžko mohli ovlivnit. Letošní rozpočtové opatření, kdy nám hrubý domácí produkt roste rychlostí 4,2 procenta, je zdůvodnitelné velmi problematicky,“ konstatoval v radničním měsíčníku Vyškova starosta Karel Goldemund (ČSSD).

Město má rezervy dostatečné, proto nemuselo zatím žádnou naplánovanou akci zrušit. „Letošní rok určitě dokážeme pokrýt, a to i za předpokladu, že se bude druhé pololetí vyvíjet ve stejném trendu jako to první. Jsme na to připraveni. K omezením bychom museli přikročit až za situace, kdy by tento stav trval delší dobu než jeden rok,“ upřesnila mluvčí radnice Petra Bezdomníková.

V Břeclavě měli dvaceti milionový propad

S obdobnými problémy se musejí vypořádat ve všech větších městech Jihomoravského kraje. „Propad příjmů je letos opravdu velmi razantní. V jednu chvíli u nás dosahoval až částky 20 milionů korun. Nyní jsme na polovině a čekáme, jak se bude situace vyvíjet dál. Některé narozpočtované výdaje jsme nerealizovali, protože jsme na ně nezískali dotaci. Nemuseli jsme tak platit spoluúčast a ztráty se nám tak vykompenzovaly. Nemuseli jsme proto zatím nic rušit. Situaci ale budeme určitě bedlivě sledovat,“ sdělil starosta Břeclavi Pavel Dominik (Pro Region).

Pokles daňových příjmů

O kolik poklesly daňové příjmy v prvním pololetí letošního roku ve srovnání se stejným obdobím loni:

 • Blansko 5 milionů korun
 • Břeclav 10 milionů korun
 • Hodonín 6,5 milionu korun
 • Vyškov 11 milionů korun
 • Znojmo 15 milionů korun
 • Brno miliony korun
 • O patnáct milionů méně, než byl papírový předpoklad, dostalo Znojmo. „Situaci zatím monitorujeme, a pokud tento trend bude pokračovat i na podzim, budeme muset udělat změny v rozpočtu. V tuto chvíli ale nemůžu předvídat, jakého by byly rázu,“ upozornila mluvčí radnice Zuzana Pastrňáková.

  V Blansku byli v květnu o 15 milionů korun v minusu, příjmově silný červen jim ale ztrátu stáhl na třetinu. „Situace se sice zlepšila, ale i tak budeme s napětím sledovat, jak nám budou přicházet platby ve druhé polovině roku. Pokud by nepříznivý trend pokračoval, museli bychom asi některé akce odložit. Nedokážu ale zatím říci které,“ přiznala vedoucí finančního odboru v Blansku Alena Skoupá.

  Hlavním důvodem poklesu peněz na účtech jednotlivých měst je nižší výběr daní z přidané hodnoty. Ministerstvo financí vedené Andrejem Babišem (ANO) z nich přitom očekávalo přibližně stejné příjmy jako v loňském roce. „Omylem ale do nich započítalo i zadržené vratky daně, což údaje výrazně zkreslilo. Příjmy tak vypadaly mnohem vyšší, než ve skutečnosti byly,“ vysvětlil příčinu analytik společnosti Cyrrus Jiří Šimara.

  Menší výnosy také v Brně

  Jedním z mála měst, kde výrazně nižší daňové příjmy do městských pokladen zatím nemusejí řešit, je Hodonín. „Pokles jsme zaznamenali i my, ale byli jsme na něj dobře připraveni. Rozpočet na letošní rok jsme totiž sestavovali ještě před podzimními komunálními volbami a byli jsme tehdy při tom velmi opatrní,“ vysvětlila starostka Milana Grauová (ANO).

  „V řeči čísel jsme letos do konce června vybrali o 6,5 milionu korun méně než ve stejném období minulého roku. Rozpočet ale radnice nastavila tak, že loňskou částku v plánech snížila o deset milionů korun. Stále tak ještě máme 3,5 milionu korun rezervu,“ doplnil informaci vedoucí finančního odboru hodonínské radnice Marián Maňák.

  V Brně mají k dispozici méně o několik milionů. Primátor Petr Vokřál (ANO) doufá, že se situace v druhé polovině roku zlepší. „Jedeme podle plánu, investiční akce výnos z daní neovlivní,“ řekl Vokřál.

  Autor:  Nejčtenější

  Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

  Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

  Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

  Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

  (Ilustrační snímek)

  Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...  Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

  Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

  V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

  Řekové v Brně zanechali výraznou stopu, i když zemi zaslíbenou nenašli

  Režisér filmu Můj strýček Archimedes George Agathonikiadis s představitelem...

  Česká televize v neděli uvedla film Můj strýček Archimedes s Ondřejem Vetchým a Miroslavem Donutilem v hlavních rolích....

  VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

  Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

  Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

  Další z rubriky

  VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

  Strážníci pomáhali huse na silnici

  Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

  Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

  Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

  Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

  Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

  Ilustrační snímek

  Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

  Najdete na iDNES.cz