Od 1. března se v Jihomoravském kraji "darování" regulačních poplatků změnilo. Ilustrační foto

Od 1. března se v Jihomoravském kraji "darování" regulačních poplatků změnilo. Ilustrační foto | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

„Darovat“ poplatky v kraji je nyní složitější

  • 1
Od včerejšího dne si musí na návštěvu lékaře přinést třicet korun i pacienti krajských nemocnic. Začal totiž platit nový systém proplácení regulačních poplatků Jihomoravským krajem. Ačkoliv mohou pacienti zaplacenou hotovost získat obratem zpět, mnozí této možnosti nevyužívají.

Cesta k náhradě regulačního poplatku se pro pacienty od 1. března mírně zkomplikovala. Doposud stačilo, aby v ambulanci podepsali darovací smlouvu a kraj jim třicet korun poskytl darem. Příslušnou částku tak nemuseli mít vůbec u sebe.

To už ale neplatí. Minimálně jednou totiž při návštěvě nemocnice sáhnout do peněženky musí.

"Je kolem toho spousta zbytečného lítání," řekl při odchodu z ivančické nemocnice Libor Pokorný, když se seznámil s novým postupem. Poplatek zaplatil a zpátky ho nechtěl.

Dodal, že o možnosti získat třicet korun nazpět ani nevěděl. I tak by si o jeho navrácení nepožádal.

Peníze se musí platit, ale

Pacienti si totiž musí od března zakoupit v automatech, nebo ve vrátnicích nemocnic kupón za třicet nebo devadesát korun. Podle toho, jestli jdou v běžnou ambulanční dobu nebo na pohotovost.

Na ošetřovně pak podepíší darovací smlouvu, kterou musí předložit v nemocniční pokladně. Až pak obdrží poplatek zpět. To mnoha lidem připadá zbytečně komplikované.

"Nechali jsme to tak. Člověk toho má od rána už plné zuby a je rád, že vypadne a může jít domů," rezignovala starší žena, která tlačila vozík s mužem na invalidním vozíku.

Svých třicet korun si nevyzvedla, přestože s poplatky nesouhlasí. "Je to sprosté, když si člověk celý život platí zdravotní pojištění a nakonec musí dál platit," lamentovala.

Jiným částka nepřipadala vzhledem k ne příliš častým návštěvám nemocnic vysoká. "Vím, že mám na vrácení poplatku nárok, ale nežádám to. Nejsem tu zas tak často, aby mi to vadilo," zdůvodnil Martin Šmolc, proč se nároku na vrácení poplatku zřekl.

"Dneska si o třicet korun zažádalo šestnáct lidí. Asi tak polovina pacientů si o vrácení nežádá," odhadla. Dodala, že nápor žadatelů o navrácení třiceti korun očekává až koncem týdne.

"V pátek, až tady bude opravdu hodně lidí a bude se propouštět, tak tady nebudu stíhat," dodala.

Jitka Osičková z Břeclavi nemusela, ale poplatek v nemocnici zaplatila

Dvakrát více pacientů než v Ivančicích si pro své peníze včera přišlo do pokladny nemocnice v Břeclavi. Jestli je to hodně nebo málo, nedokázala mluvčí břeclavské nemocnice Radomíra Schweitzerová posoudit. Podle ní je na podobné spekulace příliš brzy.

"Musíme počkat, než se nový systém naplno uchytí a než si na něj lidé zvyknou," uvedla Schweitzerová. Když se zaváděl starý způsob darování poplatků, lidé podle Schweitzerové o jejich vrácení neprojevovali přílišný zájem.

Přitom jediné, co bylo tenkrát pro odpuštění poplatku potřeba udělat, byl podpis žadatele na smlouvě. "Postupem času si ale poplatky začali vybírat skoro všichni pacienti," řekla Schweitzerová.

Proč je to tak komplikované?

Proč vlastně musí pacienti dát svých třicet korun z ruky, aby je o pár minut později dostali na jiném místě zpět?

Krajští zastupitelé tak minulý týden reagovali na kritiku ministra vnitra Martina Peciny. Ten protestoval proti způsobu, jakým některé kraje, včetně Jihomoravského, poplatky proplácí.

Takové jednání označil jako nezákonné. Vadilo mu především, že třicetikorunové "dary" pacientům neschvaluje krajská rada.

Podle krajského radního pro zdravotnictví Oldřicha Ryšavého se novým systémem radním podařilo nad kritikou ministerstva vyzrát.

"Nemocnice teď budou pacientům vyplácet pouze zálohy. Ty se stanou darem až ve chvíli, kdy rada jednou za měsíc všechny darovací smlouvy schválí," vysvětlil princip fungování poplatků Ryšavý.

Formálně se tak změna týká pouze pojmenování některých procesů. V praxi to pak znamená především více práce pro účetní krajských nemocnic.

"Od každého potřebuju občanku, dvakrát vyhotovenou darovací smlouvu, kupón o zaplacení poplatků. Papírování nám opravdu přibylo, a nevím, jestli to budu stíhat i když si začnou o vrácení žádat všichni," zoufala si účetní v nemocnici v Ivančicích.