Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podivné dary. Miliony pro ODS poslaly z Brna krachující lékárny

  13:33aktualizováno  13:33
Brno je centrem podivných darů pro ODS. Straně věnovaly 12,75 milionu korun dvě tamní krachující lékárny. V době, kdy byla ODS ve městě u moci, dostala milionové dary z Brna také od nemajetné kadeřnice či muže se 13 exekucemi.

ilustrační snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Nebýt Brna byl by rozpočet někdejší vládní strany výrazně chudší. Sponzoři s bydlištěm na jižní Moravě se každoročně umísťují mezi největšími přispěvateli ODS.

V letech 2012 a 2013 jen dvě brněnské firmy, D-Pharm a Lékárna u Rubínu, poslaly v součtu občanským demokratům na 12,75 milionu korun. Radiožurnál ovšem nyní upozornil, že už v té době mířily obě společnosti do krachu a dlužily svým vlastním dodavatelům.

Dnes jsou propojené firmy v insolvenci a okolnosti podezřelých horentních darů prověřuje policie.

Není to jediný případ podivných darů. MF DNES už před dvěma lety informovala, že v roce 2013 straně daroval 1,7 milionu korun Brňan René Chlubný, na kterého v té době bylo vystaveno 13 exekucí (psali jsme o tom zde).

Podobně nemajetná kadeřnice Sabina Spálovská Gajarská dala straně ve stejném roce milion. ODS nakonec tyto dva dary vrátila.

Vůbec nevím, o co jde, říká někdejší šéf brněnské buňky

Současný poslanec a někdejší šéf brněnské stranické buňky a místopředseda celostátního vedení Pavel Blažek, za jehož působení ve vysokých postech strana dary dostala, ovšem i v tomto případě trvá na tom, že zmíněné firmy vůbec nezná.

„Vůbec nevím, o co jde, nic mi to neříká. Nikdy za mnou ve věci sponzorských darů nikdo nebyl, nic jsem nepodepisoval. Oblast schvalovala jen dary do padesáti tisíc korun, vyšší musely jít přes centrálu a o těch jsme nevěděli,“ řekl Blažek.

Původem z Brna je ale i dlouholetý manažer strany Jan Kočí, jehož podpis podivné darovací smlouvy nesou. Blažkova žena zase jako exekutorka měla na starosti vymáhání některých dluhů dárce Chlubného.

Firmy potíže nehlásily, tvrdí mluvčí

V době, kdy strana dary přijala, ještě její dnešní předseda Petr Fiala ani nebyl členem ODS. Přesto pro něj táhnoucí se kauza sponzorů znamená výrazný problém.

Někdejší rektor Masarykovy univerzity totiž do ODS vstupoval právě v Brně. A tehdejší šéf zdejší buňky Blažek je považován za člověka, jehož vliv ve straně skutečně zajistil Fialovi předsednickou židli. Profesor politologie svou kandidaturu propagoval jako snahu o obrodu a očistu ODS.

Na žádost o komentář dalšího zvláštního daru ODS reagoval Fiala pouze přes stranickou tiskovou mluvčí. Nevypadá to však, že by strana na rozdíl od předchozích případů chtěla peníze vracet.

„V době, kdy byl dar poskytnut, firmy žádné potíže nehlásily a dle informací z obchodního rejstříku měly tržby v řádech desítek milionů korun. Následný vývoj nemohla ODS v roce 2012 ani 2013 předvídat,“ vyjádřila se mluvčí strany Jana Havelková.

„Pod vedením Petra Fialy přijala ODS řadu opatření pro zprůhlednění svého financování. Všechny dary jsou přijímány výhradně prostřednictvím transparentního účtu a s významnými dárci se před přijetím daru setkává zástupce vedení ODS. U všech dárců je také prověřována jejich finanční situace a to, zda nefigurují v insolvenčním rejstříku,“ doplnila Havelková.

Tři miliony v hotovosti

Danuše Vítková, pravděpodobná majitelka obou lékárenských společností, si ovšem podle insolvenčního rejstříku už v polovině roku 2012 zřídila bankovní účet s povoleným kontokorentem pět milionů korun, který také čerpala. A už v únoru 2013 společnost D-Pharm dlužila peníze svým dodavatelům a neplatila včas faktury.

Podezření, že firmy podobně jako v případě Chlubného a Gajarské posloužily jen jako bílí koně, zvyšuje i informace, že společnosti neměly na dary na účtech peníze. Minimálně v jednom případě jejich vedení tři miliony korun vložilo v hotovosti, aby je následně obratem odeslalo ODS.

Obdobné podivnosti se objevily i v případě Chlubného. Ten totiž kvůli svým exekucím měl zablokované osobní účty, takže 1,7 milionu korun mohl ODS jen těžko odeslat. Přesto strana tvrdí, že jí přišly z bankovního účtu vedeného na jeho jméno.

V nejnověji objeveném případě firmy D-Pharm se ovšem do věci vložila policie. Po trestním oznámení dodavatelské společnosti Pharmos byla podle Radiožurnálu odsouzena za trestný čin zatajení věci Danuše Vítková, sponzorské dary policie nakonec zřejmě odložila.

Trestní oznámení se ovšem chystá podat také insolvenční správkyně společnosti D-Pharm Martina Jinochová Matyášová. Podle ní na sebe totiž firma podala návrh na insolvenci jen krátce poté, kdy uplynula lhůta, ve které insolvenční správce mohl dary pro ODS rozporovat a požadovat podle zákona jejich vrácení.

Autoři: ,Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Podzemí ukáže, jak bolelo mučení. Přístroje opravdu drželi kati

Exponáty pro chystané muzeum tortury v Brně jsou zatím ještě umístěné v...

Popravčí masky, boty hanby vybavené rolničkami, které v mrazivém počasí odsouzenci přimrzaly ke kůži, kolo na lámání...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz