Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dávej na sebe pozor, řekla. Muže jí pak zasypaly metry hlíny

  7:04aktualizováno  10:01
Paní Hana Trbolová z Moravského Písku na Hodonínsku měla muže, který pro ni a pro tři děti postavil dům. Byl dobrý manžel, otec i kamarád. Štěstí a pohoda se z domu však vytratily. "Pojďte dál," zve paní Hana do obývacího pokoje, který je zároveň ložnicí a manželovou ošetřovnou.

Rodina ochrnutého Antonína Trbola | foto: Archiv rodiny, Monika Hlaváčová,  MF DNES

"Vydržte chvilku, než ho odsaji," omlouvá se. Manžel leží na polohovacím lůžku, má otevřené oči, ale nehýbe se.

V místnosti vrčí přístroj, žena drží v ruce hadičku zasunutou do mužových úst a odsává mu hlen z plic. Je totiž v kómatu. Už pět let.

"Dávej na sebe pozor"
Všechno se změnilo 14. srpna 2003. "Manžel pracoval u firmy Slokov a šéf ho poslal, aby jeho synovi dělal před jeho hospodou kanalizaci. Chodívala jsem kolem do práce a zastavila jsem se za ním," říká. A přesně si pamatuje, co mu ten den řekla. "Ahoj, nesu ti peníze na svačinu. A dávej na sebe pozor."

Dali si pusu a muž řekl: "Co já, ty na sebe dávej pozor." A to byla poslední slova, která od něho uslyšela. "Když jsem se vracela, byla u výkopu spousta lidí a záchranka. Pak jsem uviděla, jak manžela vytahují z jámy," říká.

Od hlíny, úplně šedého ho pak často vídávala a budívala se hrůzou. Jak dlouho byl ve výkopu zasypaný, dodnes nikdo neví. "Odhaduje se, že tak dvacet až třicet minut. Ostatní chlapi už šli do hospody a on zůstal, že tam ještě něco dodělá," líčí žena.

Když zjistili, že je výkop zasypaný, nevěděli, kde ho mají hledat. Bylo nad ním tři čtvrtě metru zeminy.

K muži nepustili ani dceru-zdravotnici
Dcera Hana Kochová je zdravotnice a ten den měla zrovna službu na jednotce intenzivní péče. "Otce se podařilo oživit, ale byl v takovém stavu, že nechtěli, abych se o něj starala," říká.

Následky zasypání byly strašlivé. Antonín Trbola nemohl dýchat a kvůli nedostatku kyslíku měl poškozený mozek. V nemocnici strávil devět měsíců a pak si ho rodina vzala domů.

Haně Trbolové tehdy do důchodu chybělo sedm let. "Moc jsem nad tím ani nepřemýšlela. Brala jsem to tak, že když už má umřít, tak ať se to alespoň stane doma. A také jsem věřila, že se probere. A věřím tomu stále. Je to taková moje víra, že se ten zázrak stane," vysvětluje, proč dala výpověď a stala se ošetřovatelkou.

Až po čase jí došlo, nač se vlastně dala. Přebalování, umývání, krmení hadičkou přímo do žaludku i další péči zvládla. Ale psychicky se s tím ani po tolika letech ještě nevyrovnala. "Brečím každý den až už se děti na mne někdy zlobí. Ale já ty slzy nedokážu udržet," říká paní a už se jí zase lesknou oči.

A bylo hůř
Půl roku po nehodě dostala infarkt, pak jí lékaři zjistili cukrovku a nemocnou slinivku. Přesto péči o manžela nevzdala. "Nemohla bych něco takového dopustit. Měla jsem ho nechat v ústavech, když tady všechno udělal?" říká.

S majiteli firmy se od té doby nebaví. A přitom se znají odmalička, bydlí ve stejné ulici. "Někdy se potkáme, i třikrát denně, pozdraví mne, ale já nemůžu. Otočím se a mlčím," přiznává. Podle ní se k manželovi a k ní nezachovali pěkně.

Soud spolumajitele firmy, Dušana Blahulu mladšího, odsoudil na tři roky podmíněně s odkladem na osmnáct měsíců. Za ublížení na zdraví a zanedbání bezpečnosti práce. "Omluvili se až za půl roku, ale o náhradu škody se s majiteli firmy soudíme již několik let. Pojišťovna sice doplácí invalidní důchod tak, aby manžel dostával svůj původní plat, ale ta péče o něj je velmi nákladná," tvrdí Hana Trbolová.

. Pět let nevnímá. A odškodné nikde

Jaký je život v kómatu? Paní Hana Trbolová z Moravského Písku o tom přemýšlí už pět let. Od chvíle, kdy jejího muže zavalila ve výkopu zemina. Poslal ho tam bývalý zaměstnavatel, hodonínská firma Slokov, a Hana Trbolová se s jejími majiteli už několik let soudí o odškodnění. Jeho výši nechce rodina zveřejnit.

Když jejího muže hasiči z výkopu vyhrabali, už nedýchal. Záchranáři ho sice vrátili do života, ale ten je nyní úplně jiný. Jako by už žil jen očima. Nehýbe se, nepolyká, manželka ho krmí hadičkou zavedenou do žaludku. "Změnilo to život nám všem," říká i její dcera Hana Kochová, která je zdravotnice a mamince pomáhá o otce pečovat. Dokonce se kvůli tomu i s rodinou znovu nastěhovala do jejich domu v Moravském Písku.

S majiteli firmy Slokov Dušanem Bahulou a jeho synem není od té doby Trbolová schopná komunikovat. "Nezachovali se ke mně pěkně. Manžel pro ně dělal první poslední a pak jako by neexistoval," tvrdí.

Slokov ve sporu nyní zastupuje advokát Jiří Šmrha a podle něj rodina žádá neúměrné navýšení odškodného. "Nejsou pro to splněna příslušná hlediska," říká právník. Rodina však oponuje tím, že navýšení vyplynulo z posudku, které vypracovali znalci určení soudem. Ten už se případem zabývá několik let a další stání se u hodonínského soudu uskuteční zítra.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Oběť si vyhlédla zlodějka přes výlohu. Ženě vyčnívala peněženka z kabelky

Pohotová zlodějka sebrala peněženku

Na neopatrnost doplatila sedmadvacetiletá žena, která nakupovala v Brně. Okradla jí pohotová zlodějka. V prodejně jsou...

Najdete na iDNES.cz