Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dávej na sebe pozor, řekla. Muže jí pak zasypaly metry hlíny

  7:04aktualizováno  10:01
Paní Hana Trbolová z Moravského Písku na Hodonínsku měla muže, který pro ni a pro tři děti postavil dům. Byl dobrý manžel, otec i kamarád. Štěstí a pohoda se z domu však vytratily. "Pojďte dál," zve paní Hana do obývacího pokoje, který je zároveň ložnicí a manželovou ošetřovnou.

Rodina ochrnutého Antonína Trbola | foto: Archiv rodiny, Monika Hlaváčová,  MF DNES

"Vydržte chvilku, než ho odsaji," omlouvá se. Manžel leží na polohovacím lůžku, má otevřené oči, ale nehýbe se.

V místnosti vrčí přístroj, žena drží v ruce hadičku zasunutou do mužových úst a odsává mu hlen z plic. Je totiž v kómatu. Už pět let.

"Dávej na sebe pozor"
Všechno se změnilo 14. srpna 2003. "Manžel pracoval u firmy Slokov a šéf ho poslal, aby jeho synovi dělal před jeho hospodou kanalizaci. Chodívala jsem kolem do práce a zastavila jsem se za ním," říká. A přesně si pamatuje, co mu ten den řekla. "Ahoj, nesu ti peníze na svačinu. A dávej na sebe pozor."

Dali si pusu a muž řekl: "Co já, ty na sebe dávej pozor." A to byla poslední slova, která od něho uslyšela. "Když jsem se vracela, byla u výkopu spousta lidí a záchranka. Pak jsem uviděla, jak manžela vytahují z jámy," říká.

Od hlíny, úplně šedého ho pak často vídávala a budívala se hrůzou. Jak dlouho byl ve výkopu zasypaný, dodnes nikdo neví. "Odhaduje se, že tak dvacet až třicet minut. Ostatní chlapi už šli do hospody a on zůstal, že tam ještě něco dodělá," líčí žena.

Když zjistili, že je výkop zasypaný, nevěděli, kde ho mají hledat. Bylo nad ním tři čtvrtě metru zeminy.

K muži nepustili ani dceru-zdravotnici
Dcera Hana Kochová je zdravotnice a ten den měla zrovna službu na jednotce intenzivní péče. "Otce se podařilo oživit, ale byl v takovém stavu, že nechtěli, abych se o něj starala," říká.

Následky zasypání byly strašlivé. Antonín Trbola nemohl dýchat a kvůli nedostatku kyslíku měl poškozený mozek. V nemocnici strávil devět měsíců a pak si ho rodina vzala domů.

Haně Trbolové tehdy do důchodu chybělo sedm let. "Moc jsem nad tím ani nepřemýšlela. Brala jsem to tak, že když už má umřít, tak ať se to alespoň stane doma. A také jsem věřila, že se probere. A věřím tomu stále. Je to taková moje víra, že se ten zázrak stane," vysvětluje, proč dala výpověď a stala se ošetřovatelkou.

Až po čase jí došlo, nač se vlastně dala. Přebalování, umývání, krmení hadičkou přímo do žaludku i další péči zvládla. Ale psychicky se s tím ani po tolika letech ještě nevyrovnala. "Brečím každý den až už se děti na mne někdy zlobí. Ale já ty slzy nedokážu udržet," říká paní a už se jí zase lesknou oči.

A bylo hůř
Půl roku po nehodě dostala infarkt, pak jí lékaři zjistili cukrovku a nemocnou slinivku. Přesto péči o manžela nevzdala. "Nemohla bych něco takového dopustit. Měla jsem ho nechat v ústavech, když tady všechno udělal?" říká.

S majiteli firmy se od té doby nebaví. A přitom se znají odmalička, bydlí ve stejné ulici. "Někdy se potkáme, i třikrát denně, pozdraví mne, ale já nemůžu. Otočím se a mlčím," přiznává. Podle ní se k manželovi a k ní nezachovali pěkně.

Soud spolumajitele firmy, Dušana Blahulu mladšího, odsoudil na tři roky podmíněně s odkladem na osmnáct měsíců. Za ublížení na zdraví a zanedbání bezpečnosti práce. "Omluvili se až za půl roku, ale o náhradu škody se s majiteli firmy soudíme již několik let. Pojišťovna sice doplácí invalidní důchod tak, aby manžel dostával svůj původní plat, ale ta péče o něj je velmi nákladná," tvrdí Hana Trbolová.

. Pět let nevnímá. A odškodné nikde

Jaký je život v kómatu? Paní Hana Trbolová z Moravského Písku o tom přemýšlí už pět let. Od chvíle, kdy jejího muže zavalila ve výkopu zemina. Poslal ho tam bývalý zaměstnavatel, hodonínská firma Slokov, a Hana Trbolová se s jejími majiteli už několik let soudí o odškodnění. Jeho výši nechce rodina zveřejnit.

Když jejího muže hasiči z výkopu vyhrabali, už nedýchal. Záchranáři ho sice vrátili do života, ale ten je nyní úplně jiný. Jako by už žil jen očima. Nehýbe se, nepolyká, manželka ho krmí hadičkou zavedenou do žaludku. "Změnilo to život nám všem," říká i její dcera Hana Kochová, která je zdravotnice a mamince pomáhá o otce pečovat. Dokonce se kvůli tomu i s rodinou znovu nastěhovala do jejich domu v Moravském Písku.

S majiteli firmy Slokov Dušanem Bahulou a jeho synem není od té doby Trbolová schopná komunikovat. "Nezachovali se ke mně pěkně. Manžel pro ně dělal první poslední a pak jako by neexistoval," tvrdí.

Slokov ve sporu nyní zastupuje advokát Jiří Šmrha a podle něj rodina žádá neúměrné navýšení odškodného. "Nejsou pro to splněna příslušná hlediska," říká právník. Rodina však oponuje tím, že navýšení vyplynulo z posudku, které vypracovali znalci určení soudem. Ten už se případem zabývá několik let a další stání se u hodonínského soudu uskuteční zítra.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Za pokus uplatit policistu stamiliony dostal hacker tři roky vězení

Petr Křístek se kvůli zabavenému harddisku s ukradenými bitcoiny pokusil...

Za pokus o rekordní úplatek v hodnotě 384 milionů korun odsoudil Městský soud v Brně Petra Křístka ke třem rokům...

Najdete na iDNES.cz