Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Davy návštěvníků přijely do Znojma i Mikulova, začalo dvojí vinobraní

  21:23aktualizováno  21:23
Hned na dvou místech Jihomoravského kraje začal velký hodokvas. Na znojemském i mikulovském vinobraní lidé ochutnávali masové pochoutky, zapíjeli je burčákem nebo pivem. Návštěvníci si mohli vybrat, zda zamířit tam či tam. Chuťové pohárky dostaly zabrat na obou místech.

Vinobraní ve Znojmě (odkud je snímek) i v Mikulově připadlo letos na stejný víkend | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Na další smysly útočí ve Znojmě středověká hudba, šermířské souboje či historický jarmark. "Držte si klobouky, bude to jízda," nese se z míst vyhrazených pro kolotoče.

Největší vinobraní v zemi zahajují ve dvě odpoledne fanfáry Karlštejnských trubačů, otevírají se místní šenky a mázhauzy. Že si Znojemské historické vinobraní letos konkuruje termínem i hvězdně nabitým programem s Pálavským v Mikulově, není na návštěvnosti nijak znát. Lidé už před zahájením akce zaplatili za lístky zhruba dva miliony korun.

Masarykovo, Horní, Mikulášské či Václavské náměstí přinášejí návštěvníkům celé odpoledne pestrý program. Podobně i vzdálenější Louka. "Nikdy jsem nebyl na žádným vinobraní. O tom znojemským jsem slyšel od kamarádů. Je to paráda," otevírá druhou pet-lahev plnou burčáku osmadvacetiletý Oldřich Machata z Prahy.

S kamarádem se začínal zvedat z místa odpočinku, aby od páté stihl vystoupení nestorky moravské lidové hudby Jarmily Šulákové. "Ta nás fakt bere. Už jsme na ni jednou slušně zapařili," doplní kamarád.

Večer se všichni těší na historický průvod a také koncert legendárního Olympicu. První den Znojemského historického vinobraní nabírá na obrátkách.

Mikulov ovládl Jožka Černý a Aneta Langerová
Také na Mikulovském náměstí je hlava na hlavě. Něco po půl sedmé se svižně vyhoupne na pódium Jožka Černý, pro mnohé největší tahák večera. Posluchači nadšeně aplaudují. Nejvíc skupinka mladých lidí v tričkách s nápisem oblíbeného lidového pěvce.

"To je taková recese a on ještě neví, že má fan klub. Jsme stárci ze sousední Perné a trička jsme udělali teprve včera," vysvětluje čtyřiadvacetiletá Dagmar Kopecká.

Kolem pódia se rázem semkne roj fanoušků, mnozí s petlahví burčáku u nohy. Náměstí ovládnou táhlé chytlavé melodie. Kolem stánků se prodírají lidé s kelímky burčáku nebo piva. Jiní zase s tácky plnými lahůdek. Nápisy na stáncích lákají na posvícenské kynuté bramboráčky, zelné střapáky, nebo čertíky, klobásky, cigára nebo různé druhy masa.

"Podívej mámo, támhle v té restauraci mají králíka s bramborem za 110 korun," jásá korpulentní chlapík a vleče stejně stavěnou polovičku dovnitř.

Za soumraku odhadují pořadatelé na náměstí kolem tří tisíc lidí. Další programovou peckou je vystoupení Jiřího Schmitzera a Ivana Hlase, ale chystá se i autogramiáda Jana Hřebejka, jehož film U mě dobrý, se tu bude promítat.

"Sál už je skoro plný," pochvaluje si produkční Irma Konešová a upozorňuje, že v programu Pálavského vinobraní je pamatováno i na mladší ročníky, a to - v amfiteátru. Tam je vrcholem večera vystoupení Anety Langerové a skupiny Tatabojs.

A zítra? To se všechno teprve rozjede - ve Znojmě i v Mikulově.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Biskupové kritizují hru se znásilňujícím Ježíšem, píšou o rouhání

V divadelní hře Naše násilí a vaše násilí znásilňuje Ježíš muslimskou ženu.

Čeští biskupové se ohradili proti provokativní divadelní hře Naše násilí a vaše násilí, kterou se v květnu chystá uvést...

Silničáři zavřou kamionům most na tahu z Brna do Vídně. Zatéká do něj

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Silničáři zavřou pro kamiony havarijní most přes Vodní dílo Nové Mlýny na klíčové silnici I/52 směřující na Vídeň....

Najdete na iDNES.cz