Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chceme jenom práci, slyšeli politici od Romů na debatě MF DNES

  20:42aktualizováno  20:42
Redakce MF DNES pozvala krajské lídry či zástupce nejsilnějších stran do "brněnského Bronxu". Jaký je jejich recept na boj s chudobou a nevzdělaností? Mohli to říci přímo jedné romské rodině.

Debata politických lídrů pořádaná mf dnes u romské rodiny Tulejových. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V malém bytě na dvoře pavlačového domu v "brněnském Bronxu" žije romská rodina Tulejových. V jejich kuchyni s nimi ale ve čtvrtek seděli třeba i někdejší zástupkyně ombudsmana, rektor VUT, zastupitel městské části Brno-střed či dva vysokoškolští profesoři. Nebyla to zdvořilostní návštěva, ale vážná debata.

Do Bratislavské ulice totiž MF DNES sezvala krajské lídry nejsilnějších politických stran v předčasných volbách. Jedné romské rodině měli příležitost z očí do očí vysvětlit, jak lidem žijícím kolem ulic Bratislavská, Francouzská a Cejl pomohou, ale i jak zabrání zneužívání dávek či páchání zločinů.

Fotogalerie

"Chceme bojovat proti lichvě a přimět Romy, aby sami usilovali o co nejlepší vzdělání svých dětí," shodla se sedmička politiků přímo ve čtvrti, která má mezi Brňany nevalnou pověst.

"Nechceme nic víc než práci," začala hned debatu s politiky usazenými kolem svého kuchyňského stolu Mária Tulejová. Na stěně jí visí fotka jejích sedmi dětí. Zaměstnání z nich mají ale jen dva synové. Protloukají se jako drobní živnostníci. Ostatní mají prý potíž práci sehnat kvůli barvě pleti.

Vaše děti musí chodit do normálních škol, říká Seitlová

"Velký problém je, že dětem často chybí dostatečné vzdělání, které by jim umožnilo se později na trhu práce dobře uplatnit. Vaše děti by měly chodit do normálních základních škol, ne těch praktických, které jsou určeny pro děti, co normální výuku nezvládnou. Vy sami musíte ostatní přesvědčovat, že je to důležité. Třeba i jako zaměstnanci neziskovek," nahlédla na věc někdejší zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová (SZ).

Roman Sklenák (ČSSD), Karel Rais (ANO) i Jiří Mihola (KDU-ČSL) by začali ještě dříve. "Už poslední rok mateřské školy by měl být povinný. Jinak některým dětem při nástupu do školy chybějí třeba i základní hygienické návyky. Už od začátku jsou tak znevýhodněné," reagoval za souhlasného pokyvování svých hostitelů odborník sociální demokracie na sociální záležitosti Sklenák.

Kdo se debaty MF DNES zúčastnil

  • Petr Adam, Úsvit (1.)
  • Rom Kostřica, TOP 09 (1.)
  • Jiří Mihola, KDU-ČSL (1.)
  • Karel Rais, ANO (3.)
  • Jitka Seitlová, SZ (1.)
  • Roman Sklenák, ČSSD (5.)
  • Marek Viskot, SPOZ (4.)

Číslo v závorce udává pořadí na kandidátce. Kandidáti ODS a KSČM se z diskuse omluvili.

Jak ovšem Romové zdůrazňují, na výdaje spojené se vzděláváním zdaleka ne všechny rodiny mají peníze. To pak vede k rozmáhání lichvy. Představa, že se Romové zadlužují jen kvůli nové televizi nebo hraní na automatech, je totiž podle Tulejových mylná. "Půjčky si lidé tady berou i na jídlo, bydlení," tvrdila politikům dcera Tulejových Mária.

"Finanční gramotnost není mezi Romy dobrá. Každý by měl mít někoho, s kým se o výhodnosti půjčky může poradit. Podpořme takové vzdělávání," hledal řešení Rom Kostřica (TOP 09).

"Lidé si mnohdy nepůjčují od lichvářů v nevědomosti. Prostě jsou v zoufalé situaci," oponoval ale Sklenák.

Když se v létě objevil na internetu videoklip nazvaný Tohle je Brno, ve kterém rapovala o svém městě i mladá Romka Mária Bikárová a vedle Petrova či hlavního nádraží byl zabíraný i Cejl, strhla se na internetu vlna rasistických komentářů. "Romové do našeho Brna nepatří," četli si i Tulejovi na internetu.

Na druhé straně ale Brňané před dvěma lety sami zablokovali pochod neonacistů, který měl mezi domovy Romů procházet. A také rodina z Bratislavské ulice se podle svých slov cítí v bezpečí. "Myslím, že česká společnost rasistická není. Jen jsou oblasti, ve kterých se problémy trvale neřeší. Z toho pak pramení frustrace lidí," poznamenal Mihola.

A co udělat, aby se v "brněnském Bronxu" cítili dobře i ostatní? "Osvědčili se nám romští domovníci. Je velmi dobře poznat rozdíl mezi domy, které je mají, a těmi ostatními. Podobně by z řad Romů mohli být strážníci a policisté. Na Cejl by se nebáli. A mezi Romy by měli větší respekt," nabízí Marek Viskot (SPOZ), který je zároveň zastupitelem Brna-střed.

Politici slyšeli v Bratislavské ulici od Romů ještě jedno přání, jak jejich čtvrť zlepšit. "Romové se sestěhovávají na jedno místo, ale zároveň se po nich chce, aby se přizpůsobili většinové společnosti. Jak to máme udělat, když tady tvoříme většinu my a naše děti chodí do škol zase skoro jen pro ně?" vzkázala budoucím poslancům, či dokonce členům vlády Lenka Krajčovičová, která je partnerkou syna Tulejových Františka.
Nejčtenější

Oblíbeného učitele někdo zbil před klubem ve Znojmě, zraněním podlehl

U vchodu do znojemské základní školy vznikl improvizovaný pomníček Miroslava...

V úterý vyšlou během velké přestávky děti i učitelé největší základní školy ve Znojmě k nebi balonky se vzkazy svému...

Střelbě před školou v Brně předcházel spor otce s trenérem plavání

Brněnská základní škola na náměstí Svornosti, před kterou v úterý vyvrcholil...

Úterní střelba před školou v Brně, při které jeden ze dvou aktérů utrpěl vážné zranění, byla podle zjištění iDNES.cz...Kometa předvedla bleskový postup, Pardubice srovnaly sérii s Třincem

Hokejisté Komety Brno se radují v zápase proti Vítkovicím, který jim zajistil...

Nedělními zápasy pokračovalo čtvrtfinále play off hokejové extraligy. Pardubice i podruhé před vlastními fanoušky ve...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Kometa doma jasně přehrála Vítkovice, Pardubice snížily stav série

Pardubičtí hokejisté se radují z branky do sítě Třince ve čtvrtfinále play off.

Hokejová Kometa, stejně jako v loňské mistrovské sezoně, ve čtvrtfinále zvládla první tři duely a po jasné výhře 4:0...

Další z rubriky

Nejslavnější českou známku vyfoukl investorům obchodník se starožitnostmi

Nejvzácnější československou známkou, původně rakousko-uherskou, je...

Stopy nejvzácnější české známky – převrácené zelené čtyřkoruny s přetiskem Pošta československá z roku 1919 – vedou do...

Úředníci z radnice si mohou přispat, aby zvládli změnu času

V neděli ve dvě hodiny ráno čas posune o hodinu dopředu.

O hodinu déle smějí od příštího pondělí do čtvrtka vyspávat pracovníci radnice městské části Brno-střed. Její vedení...

Na ulici ve Vyškově nalezli mrtvého muže, zemřel násilnou smrtí

(Ilustrační snímek)

Mrtvého muže nalezli ráno obyvatelé Vyškova v Dědické ulici. Podle policistů zemřel násilnou smrtí, bližší podrobnosti...

Najdete na iDNES.cz