Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Chceme jenom práci, slyšeli politici od Romů na debatě MF DNES

  20:42aktualizováno  20:42
Redakce MF DNES pozvala krajské lídry či zástupce nejsilnějších stran do "brněnského Bronxu". Jaký je jejich recept na boj s chudobou a nevzdělaností? Mohli to říci přímo jedné romské rodině.

Debata politických lídrů pořádaná mf dnes u romské rodiny Tulejových. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V malém bytě na dvoře pavlačového domu v "brněnském Bronxu" žije romská rodina Tulejových. V jejich kuchyni s nimi ale ve čtvrtek seděli třeba i někdejší zástupkyně ombudsmana, rektor VUT, zastupitel městské části Brno-střed či dva vysokoškolští profesoři. Nebyla to zdvořilostní návštěva, ale vážná debata.

Do Bratislavské ulice totiž MF DNES sezvala krajské lídry nejsilnějších politických stran v předčasných volbách. Jedné romské rodině měli příležitost z očí do očí vysvětlit, jak lidem žijícím kolem ulic Bratislavská, Francouzská a Cejl pomohou, ale i jak zabrání zneužívání dávek či páchání zločinů.

Fotogalerie

"Chceme bojovat proti lichvě a přimět Romy, aby sami usilovali o co nejlepší vzdělání svých dětí," shodla se sedmička politiků přímo ve čtvrti, která má mezi Brňany nevalnou pověst.

"Nechceme nic víc než práci," začala hned debatu s politiky usazenými kolem svého kuchyňského stolu Mária Tulejová. Na stěně jí visí fotka jejích sedmi dětí. Zaměstnání z nich mají ale jen dva synové. Protloukají se jako drobní živnostníci. Ostatní mají prý potíž práci sehnat kvůli barvě pleti.

Vaše děti musí chodit do normálních škol, říká Seitlová

"Velký problém je, že dětem často chybí dostatečné vzdělání, které by jim umožnilo se později na trhu práce dobře uplatnit. Vaše děti by měly chodit do normálních základních škol, ne těch praktických, které jsou určeny pro děti, co normální výuku nezvládnou. Vy sami musíte ostatní přesvědčovat, že je to důležité. Třeba i jako zaměstnanci neziskovek," nahlédla na věc někdejší zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová (SZ).

Roman Sklenák (ČSSD), Karel Rais (ANO) i Jiří Mihola (KDU-ČSL) by začali ještě dříve. "Už poslední rok mateřské školy by měl být povinný. Jinak některým dětem při nástupu do školy chybějí třeba i základní hygienické návyky. Už od začátku jsou tak znevýhodněné," reagoval za souhlasného pokyvování svých hostitelů odborník sociální demokracie na sociální záležitosti Sklenák.

Kdo se debaty MF DNES zúčastnil

  • Petr Adam, Úsvit (1.)
  • Rom Kostřica, TOP 09 (1.)
  • Jiří Mihola, KDU-ČSL (1.)
  • Karel Rais, ANO (3.)
  • Jitka Seitlová, SZ (1.)
  • Roman Sklenák, ČSSD (5.)
  • Marek Viskot, SPOZ (4.)

Číslo v závorce udává pořadí na kandidátce. Kandidáti ODS a KSČM se z diskuse omluvili.

Jak ovšem Romové zdůrazňují, na výdaje spojené se vzděláváním zdaleka ne všechny rodiny mají peníze. To pak vede k rozmáhání lichvy. Představa, že se Romové zadlužují jen kvůli nové televizi nebo hraní na automatech, je totiž podle Tulejových mylná. "Půjčky si lidé tady berou i na jídlo, bydlení," tvrdila politikům dcera Tulejových Mária.

"Finanční gramotnost není mezi Romy dobrá. Každý by měl mít někoho, s kým se o výhodnosti půjčky může poradit. Podpořme takové vzdělávání," hledal řešení Rom Kostřica (TOP 09).

"Lidé si mnohdy nepůjčují od lichvářů v nevědomosti. Prostě jsou v zoufalé situaci," oponoval ale Sklenák.

Když se v létě objevil na internetu videoklip nazvaný Tohle je Brno, ve kterém rapovala o svém městě i mladá Romka Mária Bikárová a vedle Petrova či hlavního nádraží byl zabíraný i Cejl, strhla se na internetu vlna rasistických komentářů. "Romové do našeho Brna nepatří," četli si i Tulejovi na internetu.

Na druhé straně ale Brňané před dvěma lety sami zablokovali pochod neonacistů, který měl mezi domovy Romů procházet. A také rodina z Bratislavské ulice se podle svých slov cítí v bezpečí. "Myslím, že česká společnost rasistická není. Jen jsou oblasti, ve kterých se problémy trvale neřeší. Z toho pak pramení frustrace lidí," poznamenal Mihola.

A co udělat, aby se v "brněnském Bronxu" cítili dobře i ostatní? "Osvědčili se nám romští domovníci. Je velmi dobře poznat rozdíl mezi domy, které je mají, a těmi ostatními. Podobně by z řad Romů mohli být strážníci a policisté. Na Cejl by se nebáli. A mezi Romy by měli větší respekt," nabízí Marek Viskot (SPOZ), který je zároveň zastupitelem Brna-střed.

Politici slyšeli v Bratislavské ulici od Romů ještě jedno přání, jak jejich čtvrť zlepšit. "Romové se sestěhovávají na jedno místo, ale zároveň se po nich chce, aby se přizpůsobili většinové společnosti. Jak to máme udělat, když tady tvoříme většinu my a naše děti chodí do škol zase skoro jen pro ně?" vzkázala budoucím poslancům, či dokonce členům vlády Lenka Krajčovičová, která je partnerkou syna Tulejových Františka.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Najdete na iDNES.cz