Žena zemřela na úřadě. Defibrilátor byl zamčený dvacet metrů od ní

  • 168
Ve Šlapanicích na Brněnsku zkolabovala minulý pátek na městském úřadě starší žena. Lidé se ji neúspěšně pokoušeli zachránit masáží srdce. Defibrilátor, který mohl pomoci, zůstal zamčený jen o dvacet metrů dál na stanici dobrovolných hasičů. Možné pochybení nyní prověřují záchranáři.

Šlapaničtí dobrovolní hasiči defibrilátor v minulosti už několikrát úspěšně použili, jejich velitel Jiří Zvešper se ale k současnému případu odmítl vyjádřit a odkázal na starostku Michaelu Trněnou (Čisté Šlapanice).

Ta tvrdí, že defibrilátor je řádně začleněn do integrovaného záchranného systému a o jeho použití rozhoduje operační středisko záchranářů.

Jak se k němu ale rychle dostat, když je zamčený v hasičském autě na stanici? Podle mluvčí záchranky Barbory Zuchové by měla operátorka kontaktovat hasiče, kteří následně přístroj dopraví k člověku v nesnázích. Oproti veřejnému defibrilátoru se ale celý proces zdržuje o dlouhé minuty.

„Neuvažujeme o tom, že další defibrilátor umístíme na městský úřad. To bychom ho museli dát všude,“ konstatovala starostka.

Záchranáři prověří, jestli operátorka nechybovala

Současný stav tak měnit nechce, přestože podle informací MF DNES se v minulosti několikrát objevily návrhy, aby byl defibrilátor přístupný na místě, kde je velká koncentrace lidí.

„Jeden z pracovníků přímo navrhoval, aby byl na městském úřadě ve schránce, protože si tam jezdí vyřizovat věci lidé z okolních obcí a kdykoliv se tam může někomu udělat špatně,“ uvedl zdroj blízký šlapanické radnici, který si nepřál být jmenován.

Podobné doporučení dostala radnice také od záchranářů. „Vzhledem k místní situaci jsme jim doporučili, aby koupili ochranný box a dali přístroj někam na veřejné místo. Donutit ale k tomu nikoho nemůžeme,“ uvedla Zuchová.

Na podnět MF DNES se nešťastnou událostí začalo zabývat vedení záchranky. Prověří, jestli jejich operátorka nechybovala. „Nedala pokyn k použití defibrilátoru. Prošetříme to,“ uvedla Zuchová.

Na dispečinku totiž mají k dispozici databázi těchto přístrojů rozmístěných po celém kraji. Kromě hasičů mají další přístroj ve Šlapanicích k dispozici také policisté. Když se stane něco podobného jako v pátek, je operátorka povinná kontaktovat záchranné složky, aby defibrilátor okamžitě přivezly na místo. V pátek se ale nic takového nestalo.

Defibrilátor dokáže ovládat každý

Kdyby byl defibrilátor přístupný přímo na úřadě, jako je to v mnoha jiných institucích, byla by situace snazší. Postup by byl následující: po telefonátu na záchranku by operátorka na dálku defibrilátor aktivovala a sdělila kód, který se naťuká do přístroje.

Tím se uvolní ochranná schránka, defibrilátor lze vyjmout a okamžitě použít. „Dokáže ho ovládat skutečně každý. Přístroj má hlasovou navigaci,“ poznamenala Zuchová.

Systém s defibrilátory rozmístěnými na veřejnosti začal v kraji fungovat před pár lety. Přežití při náhlé zástavě srdce se dříve pohybovalo kolem 35 procent, dnes je to podle údajů záchranky 52 procent. V minulém roce byl aktivován v 311 případech a v terénu se podařilo zachránit 113 pacientů.

 „S operátorkami využití defibrilátorů probereme, aby byly ještě efektivněji využívány,“ reagovala Zuchová na událost ze Šlapanic.

V Brně jsou defibrilátory běžně rozmístěné ve schránkách na veřejných místech. Jeden například přímo v centru na náměstí Svobody, kde se často konají různé slavnosti. Po celém kraji je jich registrovaných aktuálně už 136.

Přístroje si do svých provozů pořizují i různé firmy. K dispozici je tak například v areálu podniku Víno Mikulov. „V naší vrátnici je nepřetržitý provoz a všichni zdejší pracovníci jsou odborně vyškoleni k použití,“ poznamenal Ondřej Beránek, ředitel společnosti Bohemia Sekt, které vinařství patří.

Defibrilátor jsme nepřemístili, ohradily se Šlapanice

V původní verzi článku bývalý šlapanický starosta Jan Střechovský (ANO) uvedl, že současné vedení radnice nechalo defibrilátor přemístit ze zdravotnického střediska právě k hasičům.

Proti tomuto tvrzení se Šlapanice ohradily:

„Město Šlapanice a jeho současné vedení nikdy nerozhodlo o odstranění defibrilátoru z veřejně dostupného místa – zdravotního střediska ve městě Šlapanice. Tento defibrilátor byl a je ode dne jeho pořízení instalován stále na stejném místě. Současné vedení města naopak pro zvýšení dostupnosti této pomůcky pro řešení akutních zdravotních obtíží v terénu zakoupilo v rámci rozvoje první pomoci nový AED defibrilátor a zařadilo ho prostřednictvím jednotky sboru dobrovolných hasičů, sídlícím v areálu městského úřadu města Šlapanice, do Integrovaného záchranného systému JMK, kde je k dispozici 24 hodin denně. Tento druhý defibrilátor byl během krátké doby od pořízení již dvakrát využit při záchraně lidského života. O jeho použití však nerozhoduje město, ale pracovníci IZS JMK,“ uvedly Šlapanice v prohlášení. 

„Město Šlapanice vyjadřuje hlubokou lítost nad úmrtím ženy, kterou se přes veškerou snahu záchranné služby a všech dalších pomáhajících nepodařilo zachránit. Veřejné kritice se město nebrání, důrazně však odmítá, že by kdy přijalo rozhodnutí, v důsledku kterého by byla pro tento či jiné případy snížena dostupnost defibrilátorů,“ stojí v prohlášení.

Podle informací MF DNES je nicméně původně zakoupený defibrilátor na zdravotním středisku ve Šlapanicích pod zámkem a nemá k němu přístup veřejnost. Navíc ani není v registru záchranářů. „Je určený pouze pro doktory,“ uvedl místní lékař Bohumil Filipenský.