Nejvyšší soud převzal defibrilátor. V Brně je to vedle magistrátu druhý úřad, který přístrojem disponuje. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Defibrilátory na úřadech? V Brně rarita, v Rakousku standard

  • 1
V budově Nejvyššího soudu v Brně a v jejím okolí se mohou cítit o něco bezpečněji lidé se srdeční slabostí. Představitelé soudu se totiž rozhodli koupit přenosný defibrilátor - tedy lékařský přístroj, který dokáže elektrickým výbojem obnovit činnost srdce.

"Přišlo to z iniciativy bezpečnostního ředitele. Vycházel přitom ze své vlastní zkušenosti se svým strýcem, kterého se nepodařilo včas zachránit. Navrhl to proto na poradě vedení a jeho návrh byl přijat," uvedl mluvčí nejvyššího soudu Petr Knötig.

Podnětem k nákupu přístroje za téměř čtyřicet tisíc korun byla podle Knötiga také zkušenost ze soudních jednání. "U nás sice ještě nikdo nezkolaboval, ale vím, že například ke krajskému soudu vyjíždějí občas sanitky," upozornil Knötig.

Nejvyšší soud převzal defibrilátor. V Brně je to vedle magistrátu druhý úřad, který přístrojem disponuje

"Jednou jsme tady měli případ, kde se jednalo o záležitost z války a vše bylo velice emotivní. Jeden z účastníků byl po dvou infarktech a málem to dopadlo špatně," popsal Knötig jeden z případů, kdy je dobré mít defibrilátor nablízku.

Defibrilátor na veřejném místě? Ve světě běžná věc

Na veřejných místech v Rakousku tisíce přístrojů V nejbližší době začne podle Knötiga školení všech zhruba 240 zaměstnanců, včetně soudců samotných. "Každý by měl být schopen přístroj kdykoliv použít, a to nejen v budově soudu, ale také v jejím okolí," uvedl Knötig.

Defibrilátory na veřejných místech nejsou ve světě žádnou novinkou. V případě srdeční zástavy je totiž rychlá pomoc velmi důležitá. Sanitka s potřebným vybavením často dojede na místo pozdě. Od počátku 90. let lze proto v zahraničí defibrilátory najít i na nádražích, úřadech a školách.

Za příklad může sloužit sousední Rakousko. Nyní tam lze narazit na defibrilátory prakticky kdekoliv. Podle Beate McGinnové z rakouské pobočky společnosti Philips, která se mimo jiné zabývá výrobou defibrilátorů, je v Rakousku na veřejných místech více než tři tisíce přístrojů připravených k okamžitému použití.

"Přenosné přístroje jsou téměř všude. Na nádražích, na úřadech, a dokonce i v obchodech. V práci jsme si už dělali legraci, že prodavačky v potravinách mají více defibrilátorů než my v nemocnici," popsala zdravotní sestra Ivana z Opavska, která dlouhodobě žije a pracuje u jižních sousedů.

Brno zaostává, přístoje měl jen magistrát

V Brně je šance pacienta na včasný zásah mnohem nižší. "Podle mých informací defibrilátor na nádražích běžně nebývá a v nejbližší budoucnosti jejich nákup ani neplánujeme," řekla mluvčí Českých drah Radka Pistoriusová.

Podobné reakce se ozývají i z dalších veřejně přístupných institucí v kraji. Defibrilátor nemají na krajském úřadě a o žádném neví ani mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Příkladný je ovšem brněnský magistrát. Představitelé města vybavili úřady lékařskou technikou už před dvěma lety.

"Magistrát disponuje v každé budově aspoň jedním defibrilátorem. Všude je zároveň osm až deset vyškolených pracovníků, kteří s ním umí zacházet," sdělil mluvčí magistrátu Pavel Žára a dodal, že zatím přístroj nemuseli použít.