Blanenský hotel Dukla v centru chátrá. Největší slávu prožíval v 80. letech. Teď půjde k zemi. ilustrační snímek

Blanenský hotel Dukla v centru chátrá. Největší slávu prožíval v 80. letech. Teď půjde k zemi. ilustrační snímek | foto: MF DNES

Místo ubytovny pro nepřizpůsobivé město raději hotel koupilo, teď ho bourá

  • 8
Lidé v Blansku se dočkali. Před lety navržené projekty za desítky milionů korun ožívají. Nejrazantnějším krokem je demolice 34 let starého hotelu Dukla v centru, které před lety město koupilo. Bálo se totiž, že se z chátrající dominanty města stane ubytovna pro chudé a problémové obyvatele.

Blanenský hotel je přitom už dnes rozpadající se levná ubytovna a taky černá díra na peníze. Hotel začal chátrat kvůli nevyřešeným vlastnickým sporům, nakonec jej město před čtyřmi lety koupilo v dražbě za 30,5 milionu korun. Té se zúčastnilo kvůli „šuškandě“, že by se do Blanska mohli přestěhovat brněnští Romové.

„Nevím, jak moc jsou tyto představy reálné. Jsme pod tlakem. Abychom tomu zabránili, rozhodli jsme se Duklu koupit,“ sdělil v roce 2011 tehdejší starosta města Lubomír Toufar (ČSSD) (podrobnosti naleznete zde).

Jenže současný provoz je pro město nerentabilní a budova podle mnohých hyzdí město, její zbourání odsouhlasili místní i v referendu, a tak radnice nechá objekt rozebrat, v rozpočtu na to má deset milionů korun.

„Nyní je vypsáno výběrové řízení, někdy v květnu by měly začít bourací práce, do konce září by mělo být hotovo. A ještě na podzim by měla proběhnout i základní úprava prostranství, budou dorovnány výškové rozdíly, zbudovány cesty, osety trávníky,“ popsal starosta Ivo Polák (ČSSD).

Architekt nyní dokončuje návrhy parkové úpravy, definitivně ji ale město dokončí příští rok, až najde další peníze. Objevit by se zde měly lavičky, herní prvky pro děti i umělecké předměty.

Vše ale jen dočasně, město chce výhledově prostor předat developerovi, který by zde vybudoval nový multifunkční prostor. „Zda to bude za dva tři roky, nevím, možná spíše za deset let. Všechny prvky ale bude možné přemístit a využít jinde,“ plánuje Polák.

Nový povrch silnice a kruhový objezd

Daleko více ovšem život nejen místních zkomplikuje nákladnější projekt, dlouho slibovaný průtah městem. Po něm denně projede na deset tisíc aut a postupem let se z něj stal tankodrom. Díky 50 milionům z kraje a dalším zhruba 25 milionům z rozpočtu města se teď dočká nového povrchu celý, více než 2,5 kilometru dlouhý úsek ulic Svitavská a Poříčí.

Na příjezdu od Brna poblíž vlakového a autobusového nádraží navíc přibude nová okružní křižovatka. Průjezd Blanskem se kvůli tomu úplně uzavře už v dubnu, poté bude zčásti průjezdná jen asi polovina opravované silnice. A omezení potrvají až do října.

„Silnice je krajská, z peněz města ale bude okružní křižovatka za 12 milionů korun, zajišťujeme také přeložky sítí, vyměňovat se bude kanalizace i vodovodní potrubí, nadzemní elektrické vedení se bude ukládat do země, udělat musíme nové chodníky včetně veřejného osvětlení a autobusových zastávek,“ vyjmenoval šéf investičního odboru Marek Štefan.

„V souvislosti s rekonstrukcí průtahu městem už jsme také loni za více než pět milionů korun opravili most ke Sportovnímu ostrovu Ludvíka Daňka,“ dodal.

Rozpočet města letos dovolí i další dlouho plánovaný krok – zbudovat novou přístupovou cestu k blanenskému zámku. Turisté se k němu dostanou přímo ze stávající pěší zóny v Rožmitálově ulici díky novému schodišti, které vznikne namísto současné tržnice za restaurací Pohádka.

„Právě hodnotíme nabídky z veřejné soutěže, stavět se bude od dubna do října, kromě schodiště bývalou tržnici osadíme lavičkami a osvětlením. Nynější hlavní přístup v průchodu pod základní uměleckou školou, který jsme loni opravili, zůstane jako bezbariérová cesta,“ popsal 1,5milionovou investici Marek Štefan.

Do konce volebního období by se rekonstrukce mělo dočkat celé podzámčí a budova bývalé hasičky včetně věže na sušení hadic. Město věří, že se o to postarají investoři.

Příští rok už lidé zaparkují u nemocnice

Řešit se začne také zoufalá situace s parkováním u blanenské nemocnice. „Pozemky už máme vykoupené, stěžejní je nyní vše projekčně připravit tak, aby příští rok v části nad nemocnicí vzniklo 100 až 130 nových parkovacích míst,“ plánuje starosta Ivo Polák.

Město podle něj musí dořešit přesné umístění parkoviště, tak aby nerušilo pacienty. Stačit by na to mělo sedm milionů korun. Vedení Blanska letos spoléhá i na zisk dotací, zažádáno o ně mají kvůli hřišti s umělou trávou v areálu ASK, už přiklepnuté peníze pomohou se zateplením základních škol Erbenova i Dvorská.

„Zbudovat chceme také nové cyklostezky, navázat bychom chtěli na stezku vedoucí z Ráječka, tak aby procházela kolem celé průmyslové zóny. Součástí trasy pro kola by měl být i Sportovní ostrov díky cyklostezce vedoucí podél kolejí okolo Salmova mlýna až k vlakové zastávce, velký výhled do budoucna je pak cyklostezka na Adamov a Brno,“ vypočítává místostarosta Jiří Crha (ODS).