Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Deset let burcoval fandy brněnské Komety, teď předal megafon nástupci

  8:00aktualizováno  8:00
Když Kometa prohrává, snaží se přimět fanoušky, aby hokejisty podpořili. Když se modrobílým daří, strhne kotel, aby hráče ještě víc vyhecoval. "Lidi potřebují impulz, aby začali pořádně fandit," myslí si dnes už bývalý rozeřvávač Komety Petr Vrána. Kotel dirigoval posledních deset let, nyní megafon předal dál.

Deset let rozeřvával Petr Vrána (vpravo) kotel na Kometě, teď předal megafon Richardu Mášovi. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

S megafonem v ruce však rozeřvával teprve poslední tři roky. Předtím musely všechno utáhnout jen jeho hlasivky. "Na hlasivky je to docela záhul. Kolikrát jsem po zápase nemohl několik dní mluvit," popisuje Vrána. Po zápase se léčil čajem nebo slivovicí.

Když dostal do ruky megafon, řval do něj stejně. "Už jsem si na to zvykl. Ale na hlasivky to přece jen trochu pomůže," pokrčí rameny. Díky megafonu si také každý zápas zaposiloval. "Stál jsem jen v tričku s krátkým rukávem a často jsem ho úplně propotil. Vždyť megafon i s baterkami váží skoro tři kila," podotýká.

Zařval si i na mistrovství světa, známí jej poznali po hlase

Chorály si dopředu nepřipravoval. Byl spontánní a snažil se přizpůsobit dění na ledě. "Nechtěl jsem řvát nějakou hloupost, která by nezapadla," vysvětluje Vrána.

Slogany, kterými hecoval fanoušky v kotli, sám nevymýšlel. "Většinou jsme se inspirovali ze zahraničí a pak si chorály upravili," říká. Některé za ty roky zlidověly, jiné jsou úplně nové. "Třeba letos jsme v přípravných zápasech řvali chorál ze švýcarského Lausaunne. Spojili jsme ho s brněnským hantecem a doplňují ho ještě bubeníci. Je to: My jsme borci ze štatlu...," notuje Vrána.

Má i jeden chorál, který si fanoušci spojují hlavně s ním. "V jádru kotle křičí jen se mnou na melodii Olé olé olé olé," zazpívá rozeřvávač. Chorál "Vzhůru Brno" se zase přisuzuje jinému komeťákovi. Zařve ho asi třikrát za zápas a bez megafonu. "A celá hala mu odpovídá," říká s úsměvem Vrána.

Do megafonu si Vrána zařval i namistrovství světa v hokeji v Německu. "Organizátoři nás nechtěli pustit přímo do kotle. Stáli jsme trochu mimo, ale stejně jsme rozeřvali celou halu. Lidi se pak začali přesouvat za náma," vzpomíná. Jeho chorály byly tak hlasité, že ho v televizi po hlase poznali i známí. "Po zápase nás pochválil i Hubáček," zakření se Vrána.

Zažil pád Komety do druhé ligy, teď končí kvůli práci

Za deset let, co fandy rozeřvává, moc zápasů nevynechal. "Domácí jsem většinou stíhal, na venkovní jsem se snažil jezdit," říká.

Kometa u něj byla dlouho na prvním místě, kvůli zápasům si dokonce bral dovolenou. Před dvěma lety však začal pracovat v bance a času měl stále méně. "Rozmýšlel jsem se dlouho, ale nakonec jsem se rozhodl skončit," poznamená. Na hokej však bude chodit dál. Jako věrný fanoušek už zažil i pád Komety do druhé ligy, letos doufá nejméně v play-off.

Když se Vrána rozhodl, že po deseti letech už na Kometě rozeřvávat nebude, předal megafon dvaadvacetiletému Richardu Mášovi. Ačkoli je Máša v civilu trochu zakřiknutý, i on umí fanoušky pěkně rozhýbat. A přinesl i novinku. "Už nestojíme v centru kotle, ale pod ním, takže na mě všichni vidí," říká Máša.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

Najdete na iDNES.cz