Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Deset slibů nového hejtmana Michala Haška

  18:27aktualizováno  30. prosince 9:04
Co vedení kraje udělá pro stále oddalovanou stavbu silnice R43, kolik peněz dostanou příští rok zemědělci a vinaři nebo jak se bude v příštím roce Jihomoravský kraj rozvíjet? MF DNES vybrala deset nejdiskutovanějších problémů kraje. A Hašek slíbil, co pro konkrétní oblast za dobu svého hejtmanství udělá.

Michal Hašek byl zvolen hejtmanem Jihomoravského kraje | foto: Radek Miča, MAFRA

Kdo jiný by měl znát odpovědi na tyhle otázky než nový hejtman Michal Hašek? Ten prozradil své plány a sliby, které chce splnit do roka nebo které by rád stihl za čtyři roky, co bude hejtmanem.

1. Silnice R43 a R52
"Dohodneme se s městem Brnem na takové variantě územního plánu, která umožní například etapovitou výstavbu se zahájením na Blanensku," plánuje Hašek. A aktivistům hodlá "zatrhnout tipec".

"Třeba speciálním zákonem, kterým zabrání dalším nesmyslným obstrukcím přípravy téhle nezbytné silnice," dodal.

2. Chybějící bydlení pro důchodce
Přímo v kraji chce Hašek v roce 2009 zřídit Poradní sbor hejtmana pro otázky seniorů."V něm budou zastoupeny organizace seniorů a jeho úkolem bude pojmenování aktuálních problémů a potřeb seniorů v našem kraji, návrhy na jejich řešení z pozice kraje, ale i možné návrhy na úpravu celostátní legislativy," uvedl Hašek.

3. Úrazová nemocnice
V roce 2009 odhaduje Hašek potřebné investice na několik desítek milionů korun. "Budu prosazovat příspěvek od kraje. Oceňuji také postoj KDU-ČSL, která ve Sněmovně a zejména v Senátu pomohla přijetí zákona, stejně jako KSČM, zelení a senátoři z Klubu otevřené demokracie," dodal.

4. Učňovské školství
Učňovské školství bude podle hejtmana v tomto volebním období podporováno z rozpočtu kraje speciálním dotačním stipendijním programem. V něm bude v příštích čtyřech letech zhruba padesát milionů korun.

V roce 2009 vznikne Koncepce rozvoje učňovského školství v kraji a jeho podpory. Koncepce bude upřesňovat budoucí kroky kraje, hlavně zavedení stipendijního systému pro vybrané učební obory.

"O dalších opatřeních budeme diskutovat se zaměstnavateli a odbory a také s úřady práce, profesními komorami a svazy. Chceme reagovat na aktuální vývoj trhu práce v příštích letech, kdy se očekává hospodářská krize," řekl.

5. Podpora vinařství
"Z rozpočtu kraje každý rok poskytneme Vinařskému fondu 5 milionů korun. Podle pravidel musí dát stejnou sumu i ministerstvo zemědělství. Do roku 2012 tak získají vinaři 40 milionů navíc. A budeme podporovat tradiční vinařské akce, výstavy, vinobraní," slíbil například Hašek.

A podpory se podle něj dočkají i zemědělci, konkrétně zhruba deseti milionů každý rok.

6. Cestovní ruch a prezentace kraje
Bývalé vedení kraje plánovalo vybudovat v Praze Moravskou ambasádu. Hejtman Hašek ale tento plán zrušil a peníze původně určené na její stavbu chce vložit do zdravotnictví.

Na cestovní ruch a propagaci kraje chce maximálně využít možnosti čerpat evropské fondy. Branou do kraje podle něj bude i nadále brněnské letiště a po dostavbě nové kvalitní infrastruktury také železniční uzel s novým a rekonstruovaným nádražím a nová silniční síť.

"Kromě tradičně navštěvovaných kulturních a přírodních památek vidím rozvojový potenciál také v lázeňství. Například v Pasohlávkách připravují zajímavý projekt. V příštích čtyřech letech chceme intenzivně rozvíjet také agroturistiku, rozvoj cyklotras a koňských stezek," popsal Hašek.

7. Radar NATO u Slavkova
Obce kolem radaru NATO u Sokolnic chtějí lepší varovný systém, protože se jím cítí ohroženy. S bývalým hejtmanem Stanislavem Juránkem jednaly o tom, že by kraj u ministerstva obrany inicioval nějaká opatření. Nové vedení kraje se má tímto problémem zabývat na zasedání bezpečnostní rady v lednu.

"Radar u Slavkova je věcí obrany státu a plnění některých spojeneckých závazků v NATO. Nezmizí, nikdo jej neodmontuje a neodveze," vysvětlil hejtman.

Podle svých slov chce zprostředkovat komunikaci mezi obcemi v okolí radaru a Armádou České republiky, respektive ministerstvem obrany.

"Chápu nutnost provozovat zařízení k obraně státu. Úplně stejně ale očekávám od státu pochopení pro dotčené obce našeho kraje a jejich obyvatele v řešení otázek souvisejících s provozem radaru," dodal.

8. Zničené silnice II. a III. třídy
Pro rok 2009 byla v krajském rozpočtu vyčleněna na jejich obnovu a údržbu částka asi 700 milionů korun, dalších zhruba 600 milionů ročně se investuje z prostředků Evropské unie. Celkově tedy chce Hašek v následujících čtyřech letech investovat do krajské silniční sítě (v závislosti na rozpočtových příjmech kraje) částku přes pět miliard korun.

"Ročně jsme schopni obnovit a rekonstruovat, včetně podstatnějších oprav než běžné údržby, zhruba sto kilometrů silniční sítě. Udělám vše proto, aby bylo výsledné číslo ještě vyšší. Jak v objemu investic, tak délce opravených silnic. Nyní prověřujeme připravenost jednotlivých kroků a aktualizujeme plán investic v oblasti dopravní infrastruktury," řekl.

9. Navrhování nových zákonů
Vedení kraje má ze zákona zákonodárnou iniciativu. To znamená, že může podávat návrhy zákonů. Minulé vedení kraje v čele se Stanislavem Juránkem navrhlo za osm let patnáct zákonů nebo jejich novel.

Prošel jediný: zákon o střílení špačků. ČSSD před volbami kritizovala, že kraj svého práva dostatečně nevyužíval.

"V tomto volebním období by Jihomoravský kraj mohl předložit například návrh zákona o páteřní dopravní síti, návrh zákona o krajském referendu, návrh zákona o rozpočtovém určení daní. Budeme o tom jednat s dalšími kraji a předjednávat je s jihomoravskými zákonodárci," plánuje hejtman.

10. Větrné elektrárny
"Větrnou energii považujeme za okrajovou s ohledem na velmi nízký potenciál našeho kraje pro její využití. Při konkrétním vyjadřování krajské samosprávy proto vezmeme v úvahu nejen podnikatelské záměry firem, ale především vliv případných větrných elektráren na ráz krajiny a připomínky obcí i obyvatel, kterým chce někdo postavit v blízkém okolí více než stometrová monstra," popsal Hašek.

Mnohem větší podporu a prioritu bude mít v oblasti životního prostředí zejména budování protipovodňových opatření. Do této oblasti chce investovat zhruba padesát milionů korun ročně, zejména pro menší obce.

"Chystáme také přípravu projektů na podporu výstavby kanalizací, čističek a vodovodů v rozsahu přes sto milionů korun ročně. A rozhodně chceme pokračovat v projektu Čistá Svratka, který je spojen s otázkou postupného čištění Brněnské přehrady," uzavřel.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

Další z rubriky

Za proražení lebky pracovníka sběrny dostal recidivista třináct let

Vazební věznice Hradec Králové

Krajský soud v Brně poslal na 13 let do vězení se zvýšenou ostrahou osmatřicetiletého Lubomíra Sochora. Podle obžaloby...

Nové garáže v centru Brna zejí prázdnotou. Čekají na koncertní sál

Novináři měli možnost prohlédnout si část prostorů podzemních garáží pod...

Nové třípatrové podzemní garáže za čtvrt miliardy mezi ulicemi Veselou a Besední v Brně jsou téměř hotové, ale než v...

Významný sociolog jako skřítek. Iva Možného uctili „rošťáckou“ sochou

V atriu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně odhalili sochu...

Přesně dvacet let od založení Fakulty sociálních studií (FSS) Masarykovy univerzity poctili v Brně jejího zakladatele a...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz