Dezzignpoint ve Vídeňské ulici v Brně

Dezzignpoint ve Vídeňské ulici v Brně | foto: Finezza design

Design v Brně dostává novou šanci, dva roky po zrušení Design centra

  • 2
Když v roce 2007 ministerstvo průmyslu a obchodu zrušilo brněnské Design centrum, mnoho odborníků i politiků veřejně protestovalo. Po dvou letech nyní vznikne nová plocha, kde dostane brněnský design prostor, takzvaný Dezzignpoint.

Za projektem stojí nová soukromá firma Finezza design, která se zaměřuje na zařízení interiérů. V Dezzignpointu ve Vídeňské ulici, který otevře tento čtvrtek, věnuje část plochy na propagaci designu a neziskovou činnost.

"Dezzignpoint by se měl stát místem, kde se sejdou odborníci i laici. Věříme, že se nám nakonec podaří alespoň v interiérové tvorbě Brno vrátit na designérské výsluní," uvedl vedoucí manažer společnosti Milan Vrbík, který učí také Mendlově zemědělské a lesnické univerzitě.

Projekt podpořil i bývalý šéf Design centra

Kromě výstav, workshopů a seminářů plánuje firma i řadu soutěží pro studenty. Podle Vrbíka by se jejich soutěžní návrhy mohly stát zároveň semestrálními pracemi. Vítězné návrhy by také byly nabídnuty designérským firmám.

"Je to dlouhodobý záměr. Zatím jsme kontaktovali školy, které se nějakým způsobem designu věnují," řekl Vrbík. Zároveň připouští, že tato nezisková činnost zafunguje také jako PR pro firmu. "Nebude to ale jen o naší propagaci," říká Vrbík.

Projekt zaštítil svou osobou i bývalý ředitel Design centra Karel Kobosil. "Nebude to samozřejmě stejné jako Design centrum. Jsem ale rád, že v Brně vůbec něco takového vznikne. Tu firmu znám, nabízí velmi dobrý design a kvalitní nábytek. Chtějí lidem poskytovat i informace, být místem, kde si popovídají," řekl Kobosil, který nyní pracuje jako designér na volné noze.

"Soukromá firma nezastupuje český design v zahraničí"

K projektu se vcelku pozitivně staví také šéfredaktorka internetového portálu Czechdesign.cz Veronika Loušová. Podle ní však žádná soukromá firma nenahradí jednu důležitou roli, kterou státem zřízené Design centrum plnilo. Tou je členství v mezinárodních organizacích a zastupování českého designu v zahraničí.

"Po zrušení Design centra přešly některé aktivity do rukou státní agentury CzechTrade. Tu však v zahraničí neuznávají jako odbornou instituci. Česko proto z pozice partnera přešlo do role pozorovatele," řekla Loušová.

První výstava v Dezzignpointu začne už v den jeho otevření. Má název Italský design včera a dnes a prostřednictvím fotografií představí tvorbu z šedesátých až osmdesátých let.

V listopadu je na programu ještě křest knihy Interiér - tvorba obytného prostoru architekta Borise Hály.