Desítky nákladních aut denně tu nechceme, vzkazují Sokolničtí

  8:34aktualizováno  8:34
Lidem v Sokolnicích na Brněnsku vadí plánovaný projekt terénních úprav. Obec by na něm sice vydělala, ale výrazně by tam narostl počet projíždějících nákladních aut. Ten by totiž byl jedním z konkrétních dopadů chystaného plánu úprav na okraji Sokolnic.

Lidem v Sokolnicích vadí plánovaný projekt terénních úprav. Obec by na něm sice vydělala, ale výrazně by tam narostl počet projíždějících nákladních aut. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Podnikatel Slavoj Čegan předložil radnici projekt úložiště materiálu. To má vzniknout v místě stávající prohlubně v terénu, kterou by v následujících dvaceti letech naplnilo až 620 tisíc tun zeminy a stavební sutě.

Do projektu by se mohly zapojit i Sokolnice, kterým patří sousední pozemky. Někteří občané však se záměrem zásadně nesouhlasí.

"I když se podmínky celého projektu stále mění, podle poslední verze se má na úložiště vozit až 400 tun odpadu denně. To představuje 28 průjezdů nákladních aut přes naši obec," uvádí Jan Parma ze Sokolnice.

Dodává, že silnice v Sokolnicích je průjezdní pro mnoho jiných obcí, a tak intenzita dopravy je zejména v ranní a odpolední špičce již dnes poměrně značná.

Odpůrcům také vadí, že si podnikatel Čegan založil účelově jen pro tento projekt firmu, která má minimální základní kapitál ve výši 50 tisíc korun. "Ve chvíli, kdy nebude plnit podmínky, budou i milionové pokuty k ničemu, protože nevím, jak by se mohly vymáhat," vadí Parmovi.

Do Sokolnice se má vozit jen hlína

Podle vedení sokolnické radnice jsou připomínky občanů pochopitelné, ale tvrdí, že pro obec bude lepší, pokud se do projektu zapojí.

"S celým záměrem můžeme nesouhlasit, ale pokud není v rozporu s územním plánem, nemůžeme nic zakazovat. Zemina se bude navíc vozit na úložiště z různých staveb. Nelze proto říct, že všechna nákladní auta pojedou přímo přes Sokolnice," vysvětluje starosta Jiří Životský (TOP 09).

Lidem v Sokolnicích vadí plánovaný projekt terénních úprav. Obec by na něm sice

Na stránkách radnice již zveřejnili návrh smlouvy s firmou Čegan Forest, která má plánované terénní úpravy na starosti. Podle nich by se do Sokolnic svážela pouze hlína.

Obec navíc měla možnost nepřetržitého dohledu nad tím, co se na úložišti přesně děje. "Pro kontrolní účely umožníme obci on-line přístup pomocí kamer s tím, že bude mít k dispozici záznam za poslední dva týdny," sděluje Slavoj Čegan.

Nezanedbatelný bude také finanční přínos pro obecní pokladnu. "Firma Čegan Forest se zavazuje, že bude platit rentu ve výši 33 korun za každou tunu," prozrazuje jeden z bodů smlouvy Životský.

Při očekávaném objemu 30 tisíc tun zeminy by to pro Sokolnice znamenalo přilepšení až o milion korun ročně.

Lidi netěší ani expanze šrotiště

Aby toho nebylo málo, rozšíření své kapacity plánuje také firma Šrot Gebeshuber, která v Sokolnicích provozuje šrotiště. "Ročně zde zpracovávají 35 tisíc tun šrotu. Nyní zahájili kroky k tomu, aby to byl dvojnásobek. To by se opět negativně projevilo na dopravě v obci," upozorňuje Jan Parma.

Jasný nesouhlas s tímto záměrem vyjádřili před měsícem sokolničtí radní. Podle nich již stávající hluk ze šrotiště příliš obtěžuje místní obyvatele a narušuje pohodu bydlení.

Přesto však není jasné, jak se celá situace kolem šrotiště nakonec vyvine.

"I v tomto případě nemáme pravomoc k tomu, aby se tímto rozhodnutím musela dotyčná firma řídit. Můžeme jen nesouhlasit," krčí rameny Jiří Životský.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Proti svým. Tak trochu. Jak brněnská rodačka Nicole bojuje za USA

Nicole Melicharová (vlevo) se raduje s Květou Peschkeovou ze zisku fiftýnu.

Oproti řadě samozvaných světáků neprokládá věty anglickými výrazy. Jen jednou lehounce mine, když tenisový žebříček...

VIDEO: Mladík v dodávce ignoroval výstražná světla, jen těsně uhnul vlaku

Dodávka na přejezdu uhnula vlaku

Na poslední chvíli stihla dodávka na železničním přejezdu v Blansku uhnout projíždějícímu vlaku. Devatenáctiletý řidič...

Agresivní žirafu museli utratit. Novinky a zajímavosti z českých zoo

Bílý tygr v peruánské zoo. Lima (26. 7. 2018).

Jak se letos dařilo patnácti českým zoologickým zahradám a co pro návštěvníky chystají? MF DNES oslovila všechny hlavní...

Další z rubriky

Učitelé prchají ze škol, protože jim chybí volnost, zjistila fakulta

Ilustrační snímek

Za jakých podmínek zůstanou mladí učitelé ve školství? Podle výzkumu odborníků z Pedagogické fakulty Masarykovy...

Vědci chtějí umět předpovídat, ve kterých rybnících uhynou ryby

Radovan Kopp z ústavu zoologie Mendelovy univerzity sbírá vzorky z rybníka....

Sto tun ryb za více než pět milionů korun letos uhynulo jen v největším jihomoravském rybníku Nesyt. Hlavně v letních...

Hollan by mohl dál pracovat pro Brno, chce dohlédnout na rozjeté projekty

Hnutí Žít Brno oznámilo, že do podzimních komunálních voleb sestaví vlastní...

Končící náměstek primátora pro kulturu Matěj Hollan bude pravděpodobně ještě nějakou dobu placený městem, ale v jiné...

Najdete na iDNES.cz