Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dětem by se nic nestalo, kdyby byl přechod bezpečnější, říkají v Obřanech

  8:00aktualizováno  8:00
Už před dvěma lety sepsali lidé z brněnských Obřan petici, ve které žádali změnu dopravního značení na nebezpečné silnici. Odezvy se možná dočkají až poté, co místem otřásla vážná nehoda, při které byly zraněny dvě děti. Nemuselo se to stát, říkají.

Vážné nehody se na tomto přechodu opakují často, tvrdí obyvatelé brněnských Obřan. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Náklaďák na přechodu v obřanské ulici Fryčajova v úterý dopoledne smetl dvě děti. Pětiletá dívka leží stále s vážným poraněním hlavy v nemocnici, stejně starého chlapce propustili domů. Podle místních obyvatel se tragické nehodě dalo předejít už dávno.

Nebylo to totiž poprvé. Na stejné ulici se neštěstí na přechodu stalo už několikrát. Když v srpnu před dvěma lety srazilo auto dvě ženy, obyvatelé z Obřan a Maloměřic sepsali petici. Chtěli, aby na Fryčajově byly alespoň značky omezující rychlost jízdy.

"My jsme pak petici poslali na odbor dopravy a chtěli jsme v tomto úseku přehodnocení dopravní situace," upřesnil místostarosta městské části Vlastimil Břicháček. Jenže se nic nezměnilo.

Nehody se v místě opakují

"Neustále jsem jim posílal dopisy, ale až na začátku března vyjeli udělat průzkum. Bohužel výsledek místního šetření byl, že dopravní řešení v místě je maximálně přijatelné," řekl Břicháček.

O rok později ale auto na stejné ulici srazilo chodce znovu. Osmdesátiletý muž byl tehdy vážně zraněn. Nehoda se přitom stala na stejném přechodu jako v úterý. Že je úsek nebezpečný, dokazuje i pomník čtyřiadvacetiletého Davida Kuřitky, který stojí jen o sto metrů dál. Motorkář na Fryčajově zahynul už v roce 2004.

O změně značení by měl rozhodnout odbor dopravy magistrátu. Jenže úředníci tvrdí, že oni situaci vyřešit nemohou a odkazují zase jinam. "Musíte se obrátit na Brněnské komunikace, ti mají na starosti značení," řekl mluvčí magistrátu Pavel Žára.

Jenže technický ředitel Brněnských komunikací se brání, že firma pouze zpracovává podněty z odboru dopravy. "Nic o snížení rychlosti na ulici Fryčajova k nám nepřišlo," uvedl ředitel Josef Luňáček.

Obřany postaví značení za vlastní

Obřanská radnice plánuje, že v nebezpečném místě z vlastních peněz postaví alespoň informační tabule ukazující rychlost projíždějících aut. "Je to silnice druhé třídy a my do ní moc zasahovat nesmíme, takže dopravní značky si tam sami nenainstalujeme," říká místostarosta Břicháček.

Lidé, kteří u úterní nehody byli, se pomalu vzpamatovávají z šoku. "Učitelky jsou samozřejmě v práci," uvedla jedna z pracovnic školky. Nebylo to pro ně ale lehké. "Dobře nám z toho není, je to hrůza. V úterý tu byl policejní psycholog, tak nám trochu pomohl. Děti už se z toho hrozného zážitku snad taky oklepaly," doplnila učitelka.

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Záchranářů s puchýři přibývá. Látku z nového vybavení prověří experti

Nové oblečení záchranářů ZZS Jihomoravského kraje.

Kožních potíží u jihomoravských záchranářů přibývá. Podle jejich tvrzení za to může nové pracovní oblečení z funkčních...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Najdete na iDNES.cz