Podle posudku revizního technika z letošního července je část atrakcí na dětskách hřištích v Hodoníně nebezpečná. (Ilustrační snímek)

Podle posudku revizního technika z letošního července je část atrakcí na dětskách hřištích v Hodoníně nebezpečná. (Ilustrační snímek) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Dětem na hodonínských hřištích hrozí úraz, město s tím nic nedělá

  • 13
Hodonínská radnice nechala plošně zmapovat stav dětských prolézaček po celém městě. Hrát si na každé šesté z nich je podle odborníka hazard se zdravím. Přesto je radnice dosud ani neoznačila.

Naštěstí jen odřenými koleny skončil podle jednatřicetileté Martiny z Hodonína nebezpečně vyhlížející pád její pětileté dcery z rozbité dětské houpačky na hřišti hodonínského sídliště Jižní Město.

"Kdyby se naše dítě po upadnutí sedací plochy z rozkmitané atrakce zranilo vážněji, obrátili bychom se okamžitě na policii," řekla naštvaná mladá matka.

Rodiče nedávno kvůli katastrofálnímu stavu dětských prolézaček, z nichž většina je víc než čtyřicet let stará a dávno neodpovídá bezpečnostním normám, přitvrdili. Asi stovka jich podepsala petici určenou hodonínským radním. Bojí se, že se jejich děti na prolézačkách rozebíraných výrostky či atrakcích bez dopadových ploch zraní.

Případný úraz by přitom mohl mít dalekosáhlé důsledky nejen pro dítě samotné. Hodonínská radnice by se v takovém případě zřejmě nedoplatila.

I přes nedávnou alarmující revizní zprávu o špatném technickém stavu obstarožních vahadlových houpaček, kovových prolézaček, skluzavek či dřevěných domečků s otvory, kde dítěti může snadno uváznout hlava, totiž dál provozuje nebezpečné zastaralé atrakce po celém městě.

"Revize odhalila celkem osmapadesát herních prvků jako provozu neschopných, nebezpečných zařízení, kde je nutné jejich okamžité odstranění," upozornil již v červencové zprávě revizní technik. Vadná je v Hodoníně téměř každá šestá dětská prolézačka, a to i na novém sídlišti Pastelky.

Nebezpečné atrakce za tři měsíce ani neoznačili

Radnice se hájí, že historicky prvním plošným zmapováním technického stavu hřišť za desítky tisíc korun chtěla právě úrazům dětí předejít. Závadné herní prvky třeba s povolenými šrouby ovšem poté město jako provozovatel vůbec viditelně neoznačilo a nezabránilo tak dalšímu užívání nebezpečných atrakcí.

"Toto rozhodně není v pořádku. Hřiště měla být buď uzavřena, nebo měly být nebezpečné prvky okamžitě odstraněny či alespoň do té doby označeny," uvedla mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová.

Hodonínská radnice s takovým úklidem začne až příští týden, tedy tři měsíce poté, co ji na alarmující technický stav upozornil odborník.

Jejímu liknavému postupu se diví brněnský advokát Richard Novák. "Udivuje mě, jak je něco takového vůbec možné. V případě zranění by nesli odpovědnost konkrétní lidé, kteří za technický stav hřišť zodpovídají. A byla by vyvozena trestněprávní odpovědnost. Případný úraz by totiž byl nedbalostním trestným činem," uvedl Novák.

V Brně atrakce každý rok kontrolují

Ze zákona musí každý provozovatel nechat všechny herní prvky jednou ročně prověřit nezávislým odborníkem. Takovou kontrolu nechávají provést v Břeclavi, kde závadné atrakce okamžitě odstraňují.

"Zlikvidovali jsme všechny kovové prvky, které byly na sídlištích od 70. či 80. let," uvedla mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Celá zastaralá hřiště už raději odepsali v brněnské Bystrci, nebezpečí podle starosty Libora Šťástky nehrozí ani v největší městské části Brno-střed.

"Nemůžu úplně vyloučit, že se někde nenajde nějaká zapomenutá kovová průlezka, která je třeba dvacet let stará. Žádná hřiště, která by přímo ohrožovala zdraví dětí, ale rozhodně nemáme," dušuje se Šťástka. Radnice prý do renovace pětadvaceti hřišť ročně vkládá miliony korun.