Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Děti manažerů už nemusí utíkat do Prahy, v Brně bude mezinárodní škola

  • 0
Brno bude mít svou první mezinárodní základní školu. Ve čtvrtek o tom rozhodl již bývalý ministr školství Ondřej Liška. International School of Brno v brněnských Vinohradech bude jediná škola svého druhu na jižní Moravě. Žáci do ní nastoupí prvního září.

Otevřít takovou školu byla podle jejího zřizovatele Pavla Iványiho nutnost. Ze stávající Evropské základní školy, která bude s novou školou sdílet budovu, totiž kvůli nedostatečné kvalitě výuky začali odcházet žáci do Prahy. A s nimi i jejich rodiče - zahraniční investoři.

Školné? Až 200 tisíc korun ročně

Mezinárodní třída v Evropské základní škole nesplňovala požadavky českého školského zákona, který státním školám ukládá vyučovat v češtině. "Abychom mohli fungovat legálně jako plnohodnotná mezinárodní škola, museli jsme najmout nové učitele a rodilé mluvčí z Kanady, Spojeného království, Austrálie, Nového Zélandu či USA. Museli jsme se vyrovnat i s navýšenými finančními potřebami školy a rozhodnout se, které osnovy budeme sledovat, jestli mezinárodní, nebo české," vysvětlil Iványi.

V nové škole se budou žáci učit v angličtině. Roční školné bude rodiče dětí stát od 100 do 200 tisíci korun.

Ilustrační foto

Podle Iványiho není školné tak vysoké. Ve srovnání s ostatními školami tohoto typu, které jsou ještě v Praze, Ostravě a Olomouci.

"Ze školného budou financovány veškeré náklady školy. Na náš typ školy dotace od státu nejsou. Samozřejmě vyhledáváme podporu města nebo firem, ze kterých děti naši školu navštěvují," dodal Iványi s tím, že tak budou moci udržet nové vzdělávací zařízení při životě.

V letošním školním roce, kdy mezinárodní škola fungovala pouze na zkoušku, do ní chodilo 65 žáků dvaadvaceti národností, mezi nimi i Britové, Američané, Japonci, Číňané, Mexičané či Iráčané.

"U nás nezvoní"

Že bude mezinárodní škola jiná než ty běžné, není pochyb, ani co se formy vyučování týče. Kromě toho, že všechny předměty budou v angličtině, liší se i délka vyučovacích hodin a četnost přestávek.

Ilustrační foto.

"Škola končí pro všechny stejně o půl třetí odpoledne. Šest vyučovacích hodin denně mají tedy prvňáci i deváťáci," uvedl člen správní rady Mezinárodní školy Jan Švihálek.

Školní den je rozdělený do devadesátiminutových bloků, učitelé v nich udělají přestávku, kdykoliv to uznají za vhodné. "U nás ve škole ani nezvoní," doplnil Švihálek.

Aby bylo dítě do mezinárodní školy přijato, nemusí umět anglicky. Pro takové žáky vedení připravilo speciální jazykové kurzy.