Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

Děti z vesnic si jezdí hrát do Brna, ukázal průzkum

  • 0
Děti ve větších městech jsou sportovně zdatnější než jejich vrstevníci z měst menších a vesnic. A na jižní Moravě si školáci často jezdí hrát raději do Brna. Ukázaly to výsledky Sazka Olympijského víceboje, do něhož se celorepublikově zapojilo přes 50 tisíc dětí ve věku od pěti do šestnácti let.

„Ukázalo se, že neplatí léty zažitá pravda, podle které se děti na venkově a v malých městech více pohybují,“ uvedl Tomáš Perič, odborník na sport dětí z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, jenž měl výzkum na starosti.

Děti musely splnit osm disciplín. V Jihomoravském kraji jich všech osm dokončilo 3 779 žáků. Nejhůře ze všech dopadl Plzeňský kraj, nejlépe Liberecký. Školáci z jižní Moravy se umístili někde v půlce, přičemž největší problém s pohybovou zdatností měla věková skupina mezi deseti až dvanácti lety.

Jan Cacek z Fakulty sportovních studií Masarykovy univerzity si výsledky vysvětluje tím, že děti ve městech mají ke sportu daleko větší příležitosti.

Disciplíny víceboje

  • Postoj čápa
  • Zkrácené lehy–sedy
  • Hluboký předklon
  • Běh na 60 m
  • Skok/trojskok do dálky
  • Běh na 500 / 1000 m
  • T-běh
  • Hod basketbalovým míčem

„V malých vesnicích často děti ani žádnou nabídku sportovních aktivit nemají. Na těch větších je alespoň fotbal, i když ten také zdaleka nedělají všichni. Kdežto ve městech jsou různé sportovní kluby, v nichž si každé dítě může najít to svoje,“ myslí si Cacek.

Dále říká, že představa, že děti na vesnici celé odpoledne běhají s vrstevníky venku, už dávno pravdivá není. „Sám žiji na vesnici a mám tři děti. My jsme po škole shodili tašku a šli ven, dnes jsou zalezlé u počítačů a hrají hry. Stejné je to u ostatních dětí z naší vesnice. Mé děti, když chtějí ven, jezdí za kamarády do Brna,“ popisuje Cacek.

Jeho slova potvrzuje i Šárka Srubjanová z Malé Vrbky, která má devítiletého syna.

„Kdybych našemu malému Víťovi počítač nezakazovala, seděl by tam klidně celý den. Město by nám asi ale v ničem nepomohlo, protože jemu se do žádných kroužků stejně chodit nechce. Takhle si aspoň hraje s ostatními dětmi na hřišti,“ sdělila maminka.

V analýze jsou logické nedostatky, míní odborník

Zakopaný pes je podle Cacka především v rodičích. „Rodiče by měli jít svým dětem příkladem, měli by s nimi sportovat. Zaplatit jim kroužek nestačí,“ dodává.

I tak si ale myslí, že v analýze Sazka Olympijského víceboje jsou logické nedostatky. Za menší město se totiž považovala všechna sídla do 20 tisíc obyvatel. Kdyby děti z malých vesnic měly samostatnou hodnotící kategorii, výsledky by prý mohly být ještě trochu jiné.

Dalším problémem, se kterým se rodiče u dětí setkávají, je to, že jej přihlásí do nějakého kroužku, který dítě úplně nechytne. Nebo mají pocit, že jejich dítě na sport není nadané vůbec. A právě tímto se zabývá parta sportovních nadšenců z obecně prospěšné společnosti SportAnalytik, kteří v červnu zamíří i do Brna radit rodičům, kam své dítě směřovat.

„Na vesnicích sice mají děti hřiště, na kterých by se dalo říct, že cvičí, ale kolikrát to nedělají správně,“ vysvětlil Zdenek Svoboda ze SportAnalytik, proč je pro dítě z pohybového hlediska lepší, aby navštěvovalo nějaký sportovní kroužek. I když třeba břišní svaly se dají přirozenou formou posílit i na houpačce.