Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Děti v Dubňanech usednou do lavic až 15. září. Škola nestihla stěhování

  5:52aktualizováno  5:52
Děti, které chodí do školy v Dubňanech na Hodonínsku, si letošní prázdniny opravdu užijí. Pro pět set zdejších žáků začíná školní rok až 15. září. Stejné štěstí ale nemají jejich učitelé, kteří už v pondělí nastoupili do práce. Místo klidného rozjezdu a příprav na školní rok je letos čekají dny plné stěhování.

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zdejší základní škola mívala donedávna dvě sídla. "Budova základní školy nestačila. Uvolnilo se bývalé hornické učiliště, kam se přestěhovali žáci druhého stupně," popsala ředitelka základní školy v Dubňanech Zdeňka Šindarová. Obě pracoviště ale od sebe byla vzdálena tři a půl kilometru.

Dubňanští dlouho usilovali o to, aby byla stará školní budova rozšířena o přístavbu. Až letos se děti sejdou pod jednou střechou. "Loni začalo město stavět, i když nedostalo dotace," uvedla Šindarová.

Náklady na vybudování přístavby a úpravy staré budovy dosáhly téměř sto milionů korun. Do přístavby se kromě žáků druhého stupně přestěhují i čtvrťáci a páťáci. Děti se mohou těšit na novou školní družinu, která se dříve kvůli nedostatku místa musela spokojit se sklepními prostory. Přivítá je také nová školní kuchyně, která sídlila mimo školní budovu.

Školáci si zábavu na čtrnáct dní mimořádných prázdnin musí najít sami. "Ptali jsme se rodičů, zda by byl zájem o program pro děti, žádný požadavek ale od nikoho nevzešel," poznamenala ředitelka. Vysvětluje si to tím, že menší školáky nejspíš pohlídají jejich starší sourozenci, kteří mají také volno. S tím, že žáci kvůli přístavbě nastoupí o čtrnáct dní později, vedení školy počítalo.

Ředitel školy může podle zákona udělit až pět dní volna. Pokud zažádá na ministerstvo školství a dostane jeho svolení, nemusí žáci do školy dalších pět dní. Právě toto mimořádné opatření v Dubňanech využili.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Chceme dostat Brno do první ligy, tvrdí brněnský lídr SPD Ivan Fencl

Hnutí SPD vede v Brně v komunálních volbách Ivan Fencl.

Hnutí SPD si v Brně od zimy prošlo bouřlivým obdobím, kdy se rozhádali členové místní buňky. Nakonec ale přece jen...

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku
Kdy začít děti učit zacházet s penězi? Začněte pomocí her v předškolním věku

Jedním z nejčastějších sociálních problému, se kterými se dnes potkávají Češi, je pád do dluhové pasti. A může za to hlavně nedostatečná finanční gramotnost, na kterou se ve školách trochu zapomíná. Trénujte ji se svými dětmi už od předškolního věku a ušetříte jim tak v budoucím životě spoustu potíží. Kdy a jak můžete děti finančně vzdělávat?

Najdete na iDNES.cz