Jihomoravská zdravotnická záchranná služba začala od 5. října ve svých sanitkách využívat ojedinělé nafukovací dětské autosedačky.

Jihomoravská zdravotnická záchranná služba začala od 5. října ve svých sanitkách využívat ojedinělé nafukovací dětské autosedačky. | foto: ČTK

Děti v záchrance nyní zabezpečí nová sedačka

  • 0
Záchranáři přepraví sanitkou v průměru čtyři děti denně. Jejich bezpečnost v sanitkách byla sice zabezpečena, ale ne úplně ideálním způsobem. Dítě se totiž převáželo na lehátku, a když se musely přepravit dvě děti najednou, musely vyjet i dvě sanitky.

Až do tohoto týdne, kdy záchranáři představili dětskou nafukovací autosedačku. Nový bezpečnostní prvek ve výbavě všech sanitních vozů přispěje k větší bezpečnosti a komfortu dětských pacientů v sanitkách.

"Sedačka je nafukovací, a když se zrovna nepřeváží dítě, nezabírá v sanitě drahocenný a už tak velmi omezený prostor," vyzdvihla hlavní výhodu mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Zuchová.

Jihomoravská zdravotnická záchranná služba začala od 5. října ve svých sanitkách využívat ojedinělé nafukovací dětské autosedačky.

Jihomoravští záchranáři kvůli tomu jednali s firmou Gumotex. A výsledkem je bezplatné zapůjčení 40 nafukovacích autosedaček do ročního zkušebního provozu. Zdravotníci potom práci s nimi vyhodnotí.

"Kvůli neustále vzrůstajícímu počtu přepravovaných dětí považujeme řešení této problematiky za velmi důležitý aspekt," uvedla Zuchová. Sedačka se dá v sanitce velmi jednoduše a hlavně rychle nafouknout a upnout. Ani obrácený postup nezabere zdravotníkům příliš mnoho času. Autosedačka je určena pro děti od dvou do jedenácti let ve váhovém rozmezí 15 až 36 kilogramů.

Další její výhodou je všestrannost využití během přepravy sanitkou. "Sedačku lze použít jak na nosítkách, tak i na sedadle," uvedla Zuchová. Bezpečnost sedaček ověřil výrobce náročnými crash testy. Cena jedné se pohybuje kolem 1 400 korun.