Dětská herna v Olympii? Ideální přípravka pro gamblery, říká odborník

  8:42aktualizováno  8:42
Namísto míčků, kuliček nebo plyšáků stojí v dětské herně modřického nákupního centra Olympia v Brně automaty, které mají děti zabavit po dobu nákupů jejich rodičů. Ty však kritizují odborníci. Podle nich je to nejlepší cesta k hráčské závislosti.

Dětské výherní automaty mizí z nákupního centra Olympia (ilustrační snímek) | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Automaty s obrázky, v nichž děti mohly utratit až tisícovku, jsou totiž napodobeniny videoloterijních terminálů pro dospělé (více čtěte zde). Vedení obchodního centra už proto vyzvalo k jejich odstranění.

Ředitel Olympie Jan Pazour tvrdí, že se provozovatel zavázal, že v koutku budou jen nevýherní automaty.

Takové herny jsou zvěrstvo, říká Nešpor

Alkoholikům je vlastně jedno, jaký druh své drogy pijí. Říká lékař Karel Nešpor.

Karel Nešpor, primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice.

Dětství strávené před obrazovkou počítače nebo automatu může podle známého psychiatra Karla Nešpora znevýhodnit dítě na celý život. Před dětskou hernou podobnou té v Olympii varuje.
Jaká jsou rizika dětských heren? 
Hraní her a videoher není samo o sobě zdravá záležitost. Děti dnes sedí mnoho hodin ve škole, pak by se měly doma učit, a když pak stráví další hodiny v herně, je to katastrofa pro jejich vyvíjející se páteře. Hry mohou navíc vyvolávat stavy podobné závislosti, děti přestávají například chodit do školy. 

Jsou děti náchylnější k závislostem? 
Samozřejmě, závislost se u nich mnohem rychleji rozvíjí a má těžší následky. Mezi desátým a osmnáctým rokem věku dochází k převratným změnám ve vývoji. A děti, které toto období zanedbají, bývají znevýhodněné. Nemají sociální dovednosti, komunikační ani dovednosti týkající se organizace času nebo sebeovládání, jak zvládat emoce, jak zvládat stres, na koho se obrátit o pomoc a podobně. 

Na čem je takový hráč vlastně závislý? 
Při provozování hazardu dochází k vylučování stresových hormonů, patologický hráč proto není ani tolik závislý na výhře, ale spíš na svých fantaziích o tom, že vyhraje, a také na stavu vzrušení, kdy se v mozku uvolňuje dopamin. To je látka, která se objevuje i při závislosti na kokainu nebo pervitinu. 

"Koutek provozuje společnost Gremona, tedy v podstatě Kajot. A nenaplnili naši představu. Před nedávnem prošla Olympia řadou velkých úprav a plocha před nájemní jednotkou Kajot Intacto&Planet Bowling má být prostorem se zábavními nevýherními prvky, které by doplňovaly část centra, v níž je multikino, bowling, restaurace či občerstvení," řekl Pazour.

Osmnáctiletý by pružně mohl přejít do opravdové herny, říká Nešpor

Automaty se však i vzhledem a "ziskovostí" podobají těm opravdovým.

"Dovedu si představit, že taková herna pro děti bude přípravkou pro to, aby osmnáctiletý mohl pružně přejít do heren pro dospělé a tam nechávat peníze a zbytek života strávit po hernách nebo v kriminálech," varoval před rizikem primář mužského oddělení závislostí Psychiatrické léčebny Bohnice Karel Nešpor.

Provoz takového terminálu by dokonce mohl být v rozporu se zákonem. Podle právníka Antonína Friče by se daly výherní poukázky interpretovat jako poukázky představující reálnou finanční hodnotu. Na to by se potom vztahoval loterijní zákon, který takovou hru u mladších osmnácti let zakazuje.

O dětské automaty a jejich provoz se už zajímá i ministerstvo financí. "Předali jsme podnět Specializovanému finančnímu úřadu. V případě, že dospěje k závěru, že došlo k jakémukoliv porušení loterního zákona, zahájíme správní řízení," uvedl pro iDnes.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek.

"Lze se oprávněně domnívat, že se jedná o technické zařízení, které naplňuje znaky loterie či sázkové hry spadající do regulace zákonem o loteriích, přičemž ministerstvo nikdy nevydalo žádné takovéto povolení k popisované hře," potvrdil Šrámek.

Vedení společnosti mlčí

Nikdo ze společnosti Gremona, provozující dětskou hernu, nebyl ve středu k zastižení. Na webu uvedená telefonní čísla patří již bývalým zaměstnancům, nebo je nikdo nezvedá.

A zástupci společnosti Kajot, která je s Gremonou spojována a provozuje v Olympii vedle dětské herny kasino, sportovní sázky, restauraci a bowling, se ve středu nechtěli vyjádřit.

Podle dřívějšího vyjádření mluvčího Kajotu Michala Binky jsou ale dětské herny zcela standardní službou každého většího nákupního centra a slouží k zabavení dětí i rodičů.

S tím Nešpor nesouhlasí. "Hračka v podobě automatu mi připadá jako naprosté zvěrstvo a vrchol cynismu. Že by provozovatelé hazardu měli takovou drzost, s tím jsem se dosud nesetkal. Místo toho, aby si vyčistili okolí heren a zamezili tam přístupu nezletilých, tak provozují něco hazardu velmi podobného," kontruje psychiatr.

Herny mají špatný vliv na dětský vývoj

Hana Karpatová, matka desetiměsíční dcery, v Olympii často nakupuje a automaty odsuzuje.

"Svoje dítě bych tam nepustila. Podle mě to pak děti navádí k tomu hrát v dospělosti na automatech, herny jim přijdou jako úplně normální a bez zábran do automatů vráží peníze," říká.

Negativní vliv na dětský vývoj mají herny i podle Nešpora.

"Dítě, které stráví své dětství po hernách - hazardních nebo nehazardních - nebo po hospodách, je velmi znevýhodněné. Když dospěje, nebude mít takovou kvalifikaci, bude mít horší duševní výkonnost, protože činnost nervových buněk je narušována stresem, nedostatkem pohybu a vyčerpáním, což je přesně to, co mozek nesnáší," popsal Nešpor.

Autoři:

Nejčtenější

Plekanec skóroval v premiéře za Kometu. Sparta ale předvedla obrat

Tomáš Plekanec skóroval ve svém prvním utkání za Kometu.

Nejen jedna, ale hned dvě české hvězdy si odbyly premiéru v této sezoně hokejové Tipsport extraligy. Do předehrávky 25....

VIDEO: Firma vylepila plakáty Českých drah u nádraží v Brně opačně

Plakáty Českých drah dodavatelská firma nenalepila popořadě.

Souvislou větu měly původně dávat čtyři plakáty lákající cestující na vánoční trhy do Vídně nebo Bratislavy. Číst se...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

Plekanec: show může začít. Obrovská čest a prestiž, říká majitel Komety

Libor Zábranský, majitel a trenér Komety Brno

Místo v šatně brněnské Komety dostal hokejový útočník Tomáš Plekanec vedle další legendy Martina Erata. „Nevybíral jsem...

Na nedotažené rezidentní parkování v Brně doplácejí hotely i divadla

Strážníci v Brně kontrolují nově zavedené rezidentní parkování.

Dopady nedotaženého rezidentního parkování v Brně trápí dojíždějící umělce či hosty luxusních hotelů v centru. Lidé za...

Další z rubriky

Vznikají nová strojírenská centra. Studenty čeká cestování za praxí

Ilustrační snímek

Lepší startovací pozici na pracovním trhu chce Jihomoravský kraj vytvořit studentům. Zakládá proto nová strojírenská...

Za zničení čtyřiceti soudobých obrazů dostal bývalý kastelán podmínku

Kastelán valtického zámku Michal Tlusták při vybalování vzácné knížecí koruny.

Bývalý kastelán valtického zámku Michal Tlusták dostal u okresního soudu v Břeclavi podmínku za zničení několika...

Brněnský letohrádek zve na betlémy a největší dioráma o životě Krista

V Brně je k vidění největší betlémové dioráma v republice

Tradiční vánoční výstavu historických, ale především současných betlémů pořádá Letohrádek Mitrovských na Starém Brně....

Najdete na iDNES.cz