Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Devianti se v kuřimské věznici léčí už deset let

  19:48aktualizováno  19:48
Speciální oddělení pro sexuální devianty v kuřimské věznici oslavilo deset let. Možnost se zde léčit už během svého pobytu za mřížemi využívá momentálně sedmačtyřicet odsouzených. Celkem se na specializovaném oddělení za dobu jeho existence vystřídalo 230 deviantů.

Sexuální devianti Petr a Jan ve své cele v kuřimské věznici. | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Petr a Jan jsou dva z deviantů, kteří se v kuřimské věznici právě léčí. Jan má soudem nařízenou ambulantní léčbu a rozhodl se začít s ní už ve vězení. "Není nač čekat, alespoň to budu mít rychleji za sebou," slibuje si sedmapadesátiletý muž. O tom, co má na svědomí, mluvit nechce, ale klidně se nechá vyfotit. Je ze severních Čech a na svobodu se má vrátit už za dva roky a sedm měsíců.

Dalším ze čtyř odsouzených, kteří obývají společnou celu specializovaného oddělení, je jednačtyřicetiletý Petr. I když mu do vypršení trestu zbývá ještě tři a půl roku, nestěžuje si. Ve vězení pracuje - montuje autíčka na hraní. "Ve volnu dělám, na co mám náladu, třeba čtu nebo se dívám na televizi," nenaříká si muž.

Zřídit specializované oddělení pro sexuální devianty se podařilo po mnohaletém úsilí sexuologů a tehdejšího vedení věznice přesně před deseti lety, v dubnu roku 1998. Od té doby tam lékaři pracují s pedofily, exhibicionisty či pachateli násilných sexuálních deliktů.
 
Podle ředitelky zařízení Zuzany Kalivodové se oddělení jednoznačně osvědčilo. "Zjišťovali jsme, u kolika našich léčených pachatelů došlo k recidivě, a výsledky nás potěšily. Je to pouhých pět procent. Těm, kdo se u nás začali léčit, se navíc zkrátil následný pobyt v psychiatrické léčebně o půl roku až jeden rok," popsala ředitelka věznice.

Souběh léčby a trestu má podle odborníků řadu výhod. Stávalo se, že odsouzení soudem nařízenou léčbu v psychiatrických léčebnách bojkotovali, protože ji považovali za prodloužení vězení. Takhle ušetří čas. Když s léčbou začnou už za mřížemi, vycházejí na svobodu v lepším stavu a jsou tak menším rizikem pro své okolí.

A do třetice: Devianti stojí ve vězeňské hierarchii na nejnižším stupni žebříčku a často se stávají obětmi nejrůznějšího násilí a šikany. Jejich separace ve zvláštním pavilonu podobným konfliktům zabránila.

Devianty nemá nikdo rád. Jedině sexuologové mají pro ně mají pochopení. Nejsou to pro ně žádná monstra. Pohlížejí na ně jako na pacienty, které příroda zatížila sexuální poruchou a hodnotí je podle toho, nakolik úspěšně s ní sami devianti bojují. "Za takovou diagnózou vidím vždycky člověka a jeho utrpení. Samozřejmě musím vidět i jeho oběť," říká Růžena Hajnová.

Devianty nelze vyléčit, ale je možné jejich sexuální pud ztlumit medikamenty. "Pacient ale musí spolupracovat, mít náhled na svou nemoc. Na primitivní osobnost, devastovanou ještě alkoholem je těžké působit. U některých jedinců je ideální, když souhlasí s kastrací," říká Růžena Hajnová.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Trest pro boxera Plachetku za znásilnění platí, obnovy procesu nedosáhl

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Odsouzený boxer Ľudovít Plachetka před Krajským soudem v Brně neuspěl s žádostí o obnovu procesu. Za znásilnění...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Z brněnského orloje padají speciální kuličky. Na počest Komety

Z brněnského časostroje na náměstí Svobody padají speciální kuličky. Tentokrát...

Fanoušci Komety mohou v těchto dnech ukořistit poněkud netradiční předmět do své fanouškovské sbírky. Orloj na náměstí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz