Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Devianti se v kuřimské věznici léčí už deset let

  19:48aktualizováno  19:48
Speciální oddělení pro sexuální devianty v kuřimské věznici oslavilo deset let. Možnost se zde léčit už během svého pobytu za mřížemi využívá momentálně sedmačtyřicet odsouzených. Celkem se na specializovaném oddělení za dobu jeho existence vystřídalo 230 deviantů.

Sexuální devianti Petr a Jan ve své cele v kuřimské věznici. | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Petr a Jan jsou dva z deviantů, kteří se v kuřimské věznici právě léčí. Jan má soudem nařízenou ambulantní léčbu a rozhodl se začít s ní už ve vězení. "Není nač čekat, alespoň to budu mít rychleji za sebou," slibuje si sedmapadesátiletý muž. O tom, co má na svědomí, mluvit nechce, ale klidně se nechá vyfotit. Je ze severních Čech a na svobodu se má vrátit už za dva roky a sedm měsíců.

Dalším ze čtyř odsouzených, kteří obývají společnou celu specializovaného oddělení, je jednačtyřicetiletý Petr. I když mu do vypršení trestu zbývá ještě tři a půl roku, nestěžuje si. Ve vězení pracuje - montuje autíčka na hraní. "Ve volnu dělám, na co mám náladu, třeba čtu nebo se dívám na televizi," nenaříká si muž.

Zřídit specializované oddělení pro sexuální devianty se podařilo po mnohaletém úsilí sexuologů a tehdejšího vedení věznice přesně před deseti lety, v dubnu roku 1998. Od té doby tam lékaři pracují s pedofily, exhibicionisty či pachateli násilných sexuálních deliktů.
 
Podle ředitelky zařízení Zuzany Kalivodové se oddělení jednoznačně osvědčilo. "Zjišťovali jsme, u kolika našich léčených pachatelů došlo k recidivě, a výsledky nás potěšily. Je to pouhých pět procent. Těm, kdo se u nás začali léčit, se navíc zkrátil následný pobyt v psychiatrické léčebně o půl roku až jeden rok," popsala ředitelka věznice.

Souběh léčby a trestu má podle odborníků řadu výhod. Stávalo se, že odsouzení soudem nařízenou léčbu v psychiatrických léčebnách bojkotovali, protože ji považovali za prodloužení vězení. Takhle ušetří čas. Když s léčbou začnou už za mřížemi, vycházejí na svobodu v lepším stavu a jsou tak menším rizikem pro své okolí.

A do třetice: Devianti stojí ve vězeňské hierarchii na nejnižším stupni žebříčku a často se stávají obětmi nejrůznějšího násilí a šikany. Jejich separace ve zvláštním pavilonu podobným konfliktům zabránila.

Devianty nemá nikdo rád. Jedině sexuologové mají pro ně mají pochopení. Nejsou to pro ně žádná monstra. Pohlížejí na ně jako na pacienty, které příroda zatížila sexuální poruchou a hodnotí je podle toho, nakolik úspěšně s ní sami devianti bojují. "Za takovou diagnózou vidím vždycky člověka a jeho utrpení. Samozřejmě musím vidět i jeho oběť," říká Růžena Hajnová.

Devianty nelze vyléčit, ale je možné jejich sexuální pud ztlumit medikamenty. "Pacient ale musí spolupracovat, mít náhled na svou nemoc. Na primitivní osobnost, devastovanou ještě alkoholem je těžké působit. U některých jedinců je ideální, když souhlasí s kastrací," říká Růžena Hajnová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Autoři původního Sálu pro Brno žalují město, kritizují zvýšení kapacity

Projekční tým ve složení Tomasz Konior, Yasuhisu Toyota a Petr Hrůša představil...

Sotva v pátek zástupci města představili novou vizáž Sálu pro Brno, už musí řešit problém. Studio M1 architekti, které...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

V Brně je potenciál kolaudovat dva a půl tisíce bytů ročně, tvrdí Hladík

Třiatřicetiletý lídr lidovců Petr Hladík dva roky působí jako náměstek...

Brněnská KDU-ČSL pro říjnové komunální volby výrazně omladila kandidátku a chce se prezentovat jako progresivní strana...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz