Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Digitální signál v televizi čeká na další Jihomoravany

  13:41aktualizováno  13:41
Digitální televizní vysílání, které už funguje v Brně a okolí, pokryje většinu jižní Moravy až v roce 2010. Již v příštím roce si jej však budou moci naladit další lidé v kraji. Koncem února totiž zahájí vysílání digitální síť 3 na vysílači Brno - Barvičova na kanále 59. Stane se tak 28. února.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

31. března bude zapnuta digitální síť 2 Mikulov - Děvín na kanále 29. Poslední den v listopadu se spustí digitální síť 1 Brno - Kojál na kanálu 29.

Digitální vysílání zvyšuje kvalitu obrazu a rozšiřuje nabídku programů. "Zatímco v analogové éře se do jednoho vysílacího kanálu vešel pouze jeden televizní program, u digitálního vysílání to je jich hned několik," uvedla tisková mluvčí Českého telekomunikačního úřadu Dana Makrlíková.

Umožňuje i poskytovat další služby, diváci mají k dispozici například elektronického programového průvodce, jakousi obdobu tištěných přehledů televizních programů.

K vypínání analogového vysílání v kraji většinou dojde až napřesrok a zejména v roce 2011, kdy skončí například i na vysílačích Hodonín - Babí lom, Mikulov - Děvín, Svitavy -Kamenná Horka.

Za set top boxy tisíce až korun

Ke starým televizorům pak budou lidé potřebovat takzvaný set top box. Zařízení, které umožňuje propojit analogový přístroj se stávající anténou. V současné době jej lze pořídit zhruba za tisíc korun, ale k dostání jsou i přístroje s nadstandardní výbavou v ceně deseti tisíc korun.

Digitální televizory po připojení k anténě umožňují přijímat přenos bez jakéhokoliv dodatečného zařízení. Jejich ceny se nyní pohybují mezi šesti až dvaceti tisíci korunami. Co se týče antény, tu si každý může ponechat. Potíže by mohly nastat u staršího vybavení, například s výpadky obrazu. Ty však vyřeší výměna antény. Nejlepší je poradit se s odborníkem. Nové antény stojí několik set až tisíc korun.

"Brno a Jihomoravský kraj jsou ve vládním harmonogramu zavádění digitálního televizního vysílání rozděleny do dvou samostatných oblastí (město Brno a oblast Brno), které vypínají analogový signál v jiných termínech. Protože však mnoho diváků v Brně přijímá televizní signál z hlavního jihomoravského vysílače Kojál a naopak mnoho diváků v okolí Brna ladí televizi přes brněnské městské vysílače Hády a Barvičova, spojili jsme termíny vypínání analogové a zapínání digitální televize do jediné tabulky," uvedla Makrlíková.

Například k vypnutí programu ČT 1 na vysílači Brno - Barvičova na kanále 35 dojde koncem září roku 2010, ve stejném termínu se na stejném vysílači odmlčí ČT 2 (na kanálu 52), Nova (na kanálu 49) a Prima na vysílači Brno - Hády (kanál 55).

Aby lidé měli aktuální informace o postupu digitalizace, Český telekomunikační úřad v těchto dnech zprovoznil na svém webu novou rubriku. "Dozvědí se v ní, jaké je pokrytí analogovým i digitálním televizním vysíláním ke 20. prosinci 2008 a tyto údaje budou aktualizovány vždy k 15. březnu a  15. září, a pokud bude třeba i v častějších termínech," uvedla Makrlíková.

Frekvence jsou národním bohatstvím

Na digitalizaci televizního vysílání se dohodly členské státy Evropské unie, aby tak lépe využily televizní frekvence, jež jsou národním bohatstvím. Jednotlivé státy svůj postup při zavádění zemského digitálního televizního vysílání koordinují, aby nedocházelo k vzájemnému rušení použitých vysílacích kanálů.

Protože však není vysílacích kanálů nazbyt, musí se postupně uvolnit vysílací frekvence analogových televizí, tedy ČT 1, ČT 2, Novy, Primy a regionálních vysílatelů, na kterých se pak zahájí digitální vysílání. Vypínání probíhá postupně podle harmonogramu, který v květnu 2008 schválila vláda.

Česká televize mimo tento harmonogram začala předčasně vypínat analogové vysílání svého programu ČT 2, aby uvolnila kanály pro své digitální vysílání.

Diváci nemusí po vypnutí zemského analogového televizního vysílání využívat pouze zemský digitální signál. Digitální televize vysílá také přes kabelové rozvody, IP protokol a satelit. Tyto služby jsou ovšem placené.

Zatímco v analogové éře vysílala na jednom kanálu jediná televizní stanice, u digitálního přenosu se do jednoho kanálu vejde celá jedna digitální síť s několika televizními, případně i rozhlasovými programy a dalšími službami. V době přechodu ze zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání v České republice vzniknou čtyři takové digitální sítě.

Digitální vysílání

Informace o digitalizaci najdou lidé mimo jiné na webových stránkách www.digitalne.cz a www.ctu.cz.
Digitální síť 1, označovanou také jako "veřejnoprávní multiplex", provozuje Česká televize a obsahuje čtyři programy ČT a sedm stanic Českého rozhlasu. Hlavní vysílače této sítě pro ČT provozují České Radiokomunikace.
Digitální síť 2 provozují České Radiokomunikace a v současné době obsahuje televize Nova a Prima.
Digitální síť 3 provozuje společnost Czech Digital Group, a v současné době v ní vysílají televize Óčko, Z1, Public TV, rádio Proglas a v Praze také TV Noe.
Digitální síť 4 provozuje společnost Telefónica O2, a v současné době vysílá jako experiment pouze v Praze a Brně, kde nabízí programy Nova a ČT 1 ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). K jejich příjmu je třeba speciální set-top-box.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

Odborná firma ve škole rozbila lahev čpavku, žáky museli evakuovat

Hasiči evakuovali jedno patro základní školy v Modřicích poté, co při likvidaci...

Celkem 75 lidí, převážně dětí, museli evakuovat hasiči ze základní školy v Modřicích poblíž Brna. Škola si najala...

Ostatky rodáka a hrdiny vylodění v Normandii se po letech vrátily do Ivančic

Miloš Knorr - válečný hrdina a jeden ze čtyř Čechoslováků, kteří se vylodili v...

V den nedožitých stých narozenin byly v Ivančicích se všemi vojenskými poctami uloženy ostatky válečného hrdiny...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy
Nákup až domů: Vyhrajte poukaz na Tesco Online nákupy

Soutěžíme o poukázky na nákup Tesco Online nákupy v hodnotě 1500 Kč, 1000 Kč a 500 Kč. Objednaný nákup vám kurýr přiveze až ke dveřím, což si pochvaluje i naše redakce eMimino.cz - otestovali jsme dovoz do práce a uspořádali místo oběda společný piknik.

Najdete na iDNES.cz