Letecký pohled na digitální vysílač Hády nad brněnskou Klajdovkou

Letecký pohled na digitální vysílač Hády nad brněnskou Klajdovkou | foto: Radek Miča, MAFRA

Digitální vysílání se blíží, bude třeba přelaďovat programy

  • 5
Na vysílání digitálního signálu se připravuje i nejvýznamnější jihomoravský vysílač Kojál. Programy ČT1, ČT2, zpravodajský kanál ČT24 a sportovní ČT4 a také Český rozhlas začnou v digitální kvalitě z Kojálu vysílat po půlnoci 30. listopadu. První změny však lidé zaznamenají už o dva měsíce dříve.

"Na Kojálu budou 1. října zaměněny vysílací kanály analogového zemského vysílání ČT1 a ČT2. To proto, že na tomto vysílači je potřeba pro digitální vysílání veřejnoprávního multiplexu uvolnit 29. kanál. Ten je dosud využíván pro analogové zemské vysílání ČT1 a to má zůstat ještě nějakou dobu zachováno," vysvětluje Štěpán Janda z České televize.

V praxi to znamená, že 1. října se ČT1 přesune z 29. kanálu na 46. a ČT2 ze 46. na 29. kanál. Tato změna bude jen kosmetická. Lidé, kteří oba tyto programy přijímají z Kojálu, budou mít jen jedničku na dvojce a naopak. A ti, kteří jeden z těchto programů přijímají odjinud, budou mít na obou stejný program.

Diváci budou muset chybějící program znovu naladit. "Buď se přeorientují na jiný zdroj analogového signálu nebo počkají do 1. prosince na spuštění digitálního zemského vysílání veřejnoprávního multiplexu z vysílače Kojál nebo vysílače Děvín u Mikulova," radí Janda.

Na televizní obrazovce se ukáže, že se blíží vypnutí signálu

V pravém spodním rohu obrazovky se také od 1. října objeví piktogram (grafický symbol v podobě čtyř čtverečků - pozn. red.). Podle něj diváci poznají, že přijímají analogový signál, jehož vypnutí se blíží, a musí se tedy připravit na digitální příjem.

"Po několika týdnech se pak vedle piktogramu začne průběžně objevovat textová lišta s bližšími informacemi o vypnutí analogového vysílání a zhruba v posledním týdnu před vypnutím zůstane lišta v obrazu trvale," uvedl Janda a dodal, že několikrát denně budou navíc do analogového vysílání ČT2 z Kojálu zařazovány speciální informační spoty.

Digitální signál už přijímají v kraji lidé v Brně a jeho blízkém okolí. Ale i jich se spuštění digitálního vysílání z Kojálu dotkne. Někteří z nich budou muset přeladit své televizory. Digitální signál z vysílačů Brno - Barvičova a Brno - Hády vysílá totiž na 25. kanálu jen dočasně a od 1. prosince bude přeladěn na 29. kanál.

Některé jejich přijímače toto "přeladění" provedou automaticky, na jiných to bude potřeba provést manuálně.

Pořízení modernějšího televizoru nebo alespoň set top boxu bude ovšem brzy aktuální i pro obyvatele Břeclavska a částí Znojemska a Hodonínska. Děvín u Mikulova totiž začne programy ČT vysílat digitálně také od 1. prosince. Tedy o půl roku dříve, než se v plánu digitalizace původně počítalo.

O tom, co bude vysílání digitálního signálu z Kojálu znamenat, už delší dobu někteří lidé diskutují na internetu. Mimo jiné se zajímají, jestli bude mít stejný dosah jako analogový. Podle Štěpána Jandy bude podobný.

Nezbytná je správně nasměrovaná anténa

A televizní konzumenti řeší i to, jestli budou muset například otáčet antény.

"Digitální zemské vysílání bude možné přijímat pomocí set top boxu nebo digitálního televizoru s takzvaným DVB-T tunerem. Nezbytná je ovšem nepoškozená a správně nasměrovaná pevná venkovní anténa. Pokojová bude dostačovat jen ve výjimečných případech," reagoval na tyto obavy Janda a upozornil, že i anténní svod by měl být z odpovídajícího a neponičeného koaxiálního kabelu.

"Potíže může působit nevyhovující zesilovač či rozbočovač signálu. Bezpodmínečně nutná bude odborná úprava převážné většiny společných televizních antén v bytových domech," dodal.

Někteří lidé mají také strach z toho, že jihomoravské vysílače budou mít různý výkon a že tento nepoměr zhorší kvalitu příjmu.

Podle Jandy by však rozdílný výkon vysílačů neměl dělat problémy a neočekává se ani to, že po spuštění digitálního vysílání z Kojálu dojde na jižní Moravě k nějakému rušení jiných signálů.