V brněnské hvězdárně instalují britští technici unikátní projekční plochu o průměru sedmnáct metrů. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Star Trek v Brně: Lidé poznají, jaké je to letět do vesmíru

  • 3
V brněnské hvězdárně instalují britští technici unikátní projekční plochu o průměru sedmnáct metrů. Díky ní a desítkám počítačů a projektorů lidé uvidí mimořádně realisticky, jaké je to letět do vesmíru nebo jak vypadá lidský mozek.

V sále velkého planetária brněnské hvězdárny začali minulý týden britští technici instalovat sférickou projekční plochu NanoSeam. Díky ní se místní planetárium zařadí mezi nejmodernější na světě. Ve hvězdárně se od dubna instaluje takzvané digitárium – jedno z největších hybridních planetárií v Evropě za 50 milionů korun.

Nové pořady

Astronaut
Pořad popisuje, jak je obtížné letět do vesmíru a co všechno tam lze vidět. Diváci si cestu prožijí s astronautem. Uvidí, co se odehrává při startu raketoplánu v kosmonautově těle nebo jak vlastně kosmonauti trénují.

Začarovaný útes
Pro děti chystají v novém digitáriu pohádku, která se odehrává pod vodou. Na začátek příštího roku je pak připravený pořad pro děti o lidské buňce, kde se člověk podívá do mozku či krevního řečiště.

Po několika měsících bourání se na místě dosud postavilo nové kaskádovité hlediště, datové rozvody i klimatizace. Teď však přichází to nejdůležitější. "Místnost jsme začali plnit audiovizuální technikou budoucího digitária," říká ředitel Hvězdárny a planetária Brno Jiří Dušek.

Její součástí je právě i projekční plocha, která bude zavěšená nad návštěvníky. Má podobu bílé polokoule, která je sestavena z několika desítek hliníkových panelů se speciální povrchovou úpravou. Z akustických důvodů jsou panely děrované a přichycené na robustní nosné konstrukci.

Na projekční plochu bude mířit několik datových projektorů, které dohromady vytvoří obraz. Při projekci přitom nebudou patrné žádné "švy", takže výsledný obraz všechny upoutá realistickou podobou a hloubkou ostrosti.

"NanoSeam je výsledkem mnohaletého vývoje a nabízí nejhladší a nejspojitější plochu na světě," popisuje Dušek.

Aby systém mohl pracovat, je za sálem planetária menší místnost, která bude plná počítačů. "Jako ve Star Treku," vtipkuje ředitel. Při sledování pořadů si bude člověk připadat jako v kině, jen s tím rozdílem, že se nepromítá na obdélníkové plátno, ale všude kolem návštěvníků. "I za nimi, nad nimi, vlevo a vpravo. Lidé budou obklopeni obrazem," vykládá Dušek.

Podle něj navíc platí, že když divák přijde dvakrát a pokaždé se bude dívat jiným směrem, uvidí něco trochu jiného. "Občas se z toho udělá i někomu špatně. Stává se to třeba při záběru na centrifugu, která se točí šílenou rychlostí na velké projekční ploše. Proto jsme se rozhodli do uliček nedávat koberce, ale linoleum," usmívá se Dušek.

Za podobným zážitkem museli dosud zájemci cestovat minimálně několik set kilometrů do Varšavy či Hamburku.

Otevřeno bude od 2. listopadu

Budování digitária je přitom logisticky poměrně náročné. Menší dodavatelé jsou sice z České republiky, větší však ze zahraničí. Projekční plochu dodala americká firma Spitz, která má na jejich výrobu patent, montují ji však Britové. Projektor přijde z Japonska a počítače a datové projektory z Francie.

Práce ovšem podle Duška prozatím postupují podle časového harmonogramu. "Je to skutečně celoplanetární projekt," vykládá Dušek.

Příprava pořadů je podle něj velmi komplikovaná, a proto chce hvězdárna kombinovat vlastní produkci s pořady ze zahraničí. "Podobných míst, kde se dá takové představení vidět, je asi dvě stě na celém světě. Pořady se proto dělají téměř na klíč," říká ředitel.

Kvůli instalaci digitária je provoz hvězdárny přes léto velmi omezený. Otevřeno je pouze tři dny v týdnu – ve čtvrtek, pátek a sobotu, kdy nabízí pozorování oblohy. Do modernizovaného planetária vstoupí první diváci 2. listopadu v 10 hodin.