Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Díky novému patentu dostanou lidé trpící leukémií léčbu na míru

  • 0
Lidem trpícím chronickou leukémií lymfatického systému svitla naděje. Výzkumný tým z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity představil nový patent, díky němuž budou moci lékaři určit přesnou diagnózu a nasadit nejvhodnější léčbu pro konkrétního pacienta.

Zpřesnění diagnózy může omezit nepříjemné vedlejší účinky léčby, umožní nasadit patřičné léky a celkově zkvalitnit a prodloužit život nemocných. O patent už projevila zájem česká firma, která chce do dvou let uvést na trh speciální diagnostické přístroje.

"V současnosti rozdělujeme nemocné s chronickou leukémií lymfatického systému do dvou skupin. Někteří lidé s ní žijí bez větších problému i několik desetiletí, u druhých je choroba velmi agresivní a umírají v krátké době," přiblížil Michael Doubek z Interní hematoonkologické kliniky v Brně, jenž se na vývoji patentu podílel.

Podle lékaře je proto důležité vědět, do které skupiny bude pacient zařazen a jak hodně bude nemoc omezovat jeho život.

Nekontrolované množení

Leukémie způsobuje nádorové množení bílých krvinek a pro pacienty existují dvě řešení, jak ho omezit - chemoterapie, nebo transplantace kostní dřeně. V Česku ročně přibude okolo pěti set nových pacientů.

"Je nezbytné ihned na počátku choroby určit přesnou diagnózu a zvolit správný způsob léčby. Náš tým pracoval na výzkumu, díky němuž jsme schopni rozpoznat tři základní geny, které mají na průběh nemoci nesporný vliv," řekla vedoucí studie na Interní hematoonkologické klinice Šárka Pospíšilová.

Pro pacienty je však zásadní uvedení výsledků do praxe. Česká biotechnická společnost Generi Biotech už pracuje na vývoji diagnostického přístroje.

"Cesta od nápadu k výrobku je velmi náročná. Naše firma ale vyvine maximální úsilí, aby diagnostické soupravy mohly pomoci při léčení co nejdříve," sdělil svůj záměr Martin Bunček z Generi Biotech.

Výzkumníci usilují o praktické využití

Přeměnit patent na komerční produkt bude trvat přibližně dva roky. "Musíme nejdříve pečlivě zkoumat spolehlivost a stabilitu výrobku, než jej vyšleme do světa, protože pak nad ním už ztrácíme kontrolu," doplnil Bunček.

Badatelé z Lékařské fakulty Masarykovy univerzity pracují i na dalších medicínských výzkumech.

"Snažíme se posilovat spolupráci mezi univerzitou a firmami. Záleží nám na tom, aby se výsledky z laboratoří přesouvaly do praktického využití," uvedla Eva Janouškovcová z Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity.