Projekt digitalizace blanenské nemocnice

Projekt digitalizace blanenské nemocnice | foto: Radek Miča, MAFRA

Díky novým rentgenům i tomografům dostanou pacienti v Blansku nižší dávky záření

  • 1
Stačilo necelých 45 a čtvrt milionu korun a v blanenské nemocnici včera mohli přestřihnout pásku k jednomu z nejmodernějších radiodiagnostických pracovišť v kraji. Na pacienty tu čekají supermoderní přístroje, které zjednoduší a zrychlí vyšetření. A usnadní práci zdravotníkům.

Kromě nového počítačového tomografu (CT) budou pracovat také s dvěma digitalizovanými rentgeny a ultrazvuky, nový je ale i panoramatický digitální zubní rentgen, za kterým dosud pacienti museli dojíždět do Brna nebo Boskovic.

"Dostali jsme se doslova o skok dopředu, co se týká bezpečnosti a péče o pacienty. Nemocnice má špičkové vybavení, díky němu se zkrátí diagnostika, zjednoduší zpracování a hlavně přenos dat i jejich archivace, to vše navíc bez obavy z poškození snímku," popsal spokojeně ředitel nemocnice Milan Klusák.

Největší rozdíl spočívá v tom, že díky moderním přístrojům a více než 50 kilometrům nových kabelů, které nyní vedou v blanenské nemocnici, odzvonilo klasickým rentgenovým snímkům.

Než se vrátí pacient k doktorovi, bude rentgen hotový

Digitální snímky teď poputují přímo z počítače do počítače. Pomoci tomu má také 14 nových diagnostickým stanicím a čtyřicítka pracovních stanic po celém zařízení.

"Pacienti už u nás nebudou muset čekat na vyvolání snímku. Než se vrátí ke svému lékaři, ten už snímek bude mít v počítači, navíc kvalitnější," popsal primář radiodiagnostického pracoviště Igor Jíra.

Obrázky nemocnice bude moci posílat i k lékařům mimo zařízení, při převozu pacienta nebo konzultaci s kolegy ze specializovaných center.

Digitální rentgen ozáří pacienta méně

"Navíc digitální rentgen snímá rychleji, pacient pod ním bude trávit méně času a dostane až o třetinu nižší dávku ozáření. Hned také bude zřejmé, jestli je obraz kvalitní nebo je nutné snímek zopakovat," dodal Klusák. Nižší podle něj bude i množství kontrastní látky, která se pacientům vpraví do těla.

Z výhod ale budou těžit i lékaři a laboranti. Třeba tím, že se na snímky budou moci podívat přes internet z domu a pomoci tak kolegům v nemocnici.

"Odpadá tím celá mokrá technika, práce s vývojkou i ustalovačem, personál už nebude muset zacházet s nebezpečnými chemikáliemi, platit za jejich pořízení a nákup filmů, odpadnou také opakující se problémy s poruchovým vyvolávacím automatem," vypočítal Jíra s tím, že do týdne už by všichni zaměstnanci měli být proškoleni natolik, aby klasické snímky definitivně a plně nahradily ty digitální.

Moderní přístroje navíc umožní to, co dříve možné nebylo. Třeba snímkování pacientů přímo na lehátku, nebo specializovaná angiografická vyšetření na CT, která dřív nebyla možná, protože obraz nebyl tak detailní a kvalitní.

Tři čtvrtiny zaplatí nemocnici dotace z Unie

Nemocnice si kvůli digitalizaci musela vzít úvěr 45 milionů korun, získala ale dotaci z regionálního operačního programu Unie a téměř 32 milionů korun se jí vrátí.

"Konkurence byla a je veliká, projekt byl ale kvalitní a výborně zpracovaný, podpořili jsme jej proto s klidným srdcem," potvrdila Marta Sagránková, ředitelka Úřadu regionální rady regionu Jihovýchod, která projekty schvaluje.

A vedení už spřádá další plány na moderní vybavení nemocnice. Každým dnem by mělo být jasné, zda ministerstvo zdravotnictví prodlouží licenci na mamografický screening odhalující rakovinu prsu. Pokud ano, nemocnice pořídí digitální mamograf.

"Bez něj a gama nože se dál neobejdeme. Požádali jsme o dotaci, poradit si ale budeme muset i bez ní," plánuje ředitel Klusák.