Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boom discgolfu zasáhl i jižní Moravu. Hrají ho děti i důchodci

  12:26aktualizováno  12:26
Travnatá plocha, údery, greeny, jamky. Popis zdánlivě odpovídající golfu ale sedí i na jiný, v posledních letech stále populárnější sport – discgolf. Jeho fenomén zasáhl i Česko, jen v Brně stojí dvě discgolfová hřiště a počet hráčů rapidně stoupá.

Na jižní Moravě se discgolf dá zatím hrát jen na dvou hřištích v Brně a jednom v Moravském Krumlově. Ilustrační snímek | foto: HEPA group

Zahrát si discgolf je snadné. Stačí si pořídit dva základní druhy disků, podobných létajícím frisbee talířům, a najít ve svém okolí speciální hřiště, kde klasické golfové jamky nahrazují ocelové koše.

Cílem hry je pak dokončit jamku co nejmenším počtem úderů – tedy hodů. Disk se hází z určeného výhoziště na cíl tvořený právě košem, který stojí v různě přístupném terénu.

Pravidla discgolfu

■ Cílem hry je na co nejmenší počet hodů dostat disk (frisbee) z výhoziště do discgolfového koše. První hod hází hráč z určeného výhoziště, další hody pak z místa, kde disk zůstal ležet.
■ Pokud hráč nemůže splnit předchozí bod (disk zůstal v dutém stromě nebo hustém keři), odhazuje z nejbližšího možného místa na spojnici cíle a disku dále od cíle.
■ Pokud disk zůstal na stromě, hází hráč z místa pod diskem.
■ Hráč nesmí měnit žádnou součást hřiště, aby si ulehčil hod (např. ohýbat nebo dokonce lámat větve) ■ Vždy hází hráč, který je nejdále od cíle.

„Discgolf zažívá obrovský boom. Jeho výhoda spočívá v tom, že nejde jen o ryze sportovní disciplínu. Zahrát si jej může úplně každý, profesionální sportovci, rodiny s dětmi nebo třeba prarodiče. A bonusem je pak ještě pobyt na čerstvém vzduchu v přírodním prostředí,“ popisuje Ivan Poplštein, jeden z nejaktivnějších jihomoravských hráčů, který stojí za rozvojem sportu v Brně.

K poměrně neznámému sportu se dostal na vysoké škole. Nejprve se spolužáky hrávali ultimate frisbee, kolektivní sport s létajícím talířem. A od něj už k discgolfu nebylo daleko. „Od začátku mě to chytlo. V Brně ale ještě nestálo žádné hřiště, s kamarády jsme tak často házeli dokonce i na stromy, které nám nahrazovaly koše,“ vysvětluje.

Později si pořídil první discgolfový koš a na brněnské mapě začal vyhledávat lokality, kde by se dalo hrát. A protože tehdy bydlel v Bohunicích, zaujala ho louka poblíž Mikuláškova náměstí, kam brzy discgolf začal chodit pravidelně hrát. A později tam uspořádal i první turnaj.

„Brno má výhodu, že je zde spoustu studentů ze všech koutů republiky, odkud už mnozí hráči discgolf znali,“ říká Poplštein. Postupně se k nim přidávali další hráči a netradiční sport začal nabývat na popularitě.

Láska na první hod

Ze začátku sice trvá, než si hráč jednotlivé disky ohmatá a zvykne si na ně, pak jej však sport pohltí a prý už nepustí. Podle Poplšteina je to láska na první pohled. Proto se hráči začali zajímat o to, kdy se v Brně první discgolfové hřiště s aspoň devíti jamkami postaví.

Poptávka byla veliká. Do té doby totiž museli dvanáctikilový koš postupně přenášet, z jednoho se tak stalo hned několik jamek a časově to bylo poměrně náročné.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

„Oslovili jsme starostu Bohunic, aby si s námi šel zahrát. Trvalo dlouho, než se v Brně začalo něco dít, politická reprezentace byla k novému sportu skeptická,“ konstatuje osmadvacetiletý advokátní koncipient, který discgolf považuje za nejideálnější formu relaxace.

On i další hráči se nakonec dočkali. Před dvěma lety, v říjnu roku 2013, vznikl na sídlišti Lesná DiscGolfPark Milénova, první hřiště ve městě. V lesoparku, v němž jsou některé koše umístěné v lese a hráči tak musejí s diskem překonat řadu obtížných překážek, uspořádal Poplštein zahajovací turnaj.

A zájem sportovců začal ještě vzrůstat. Organizátoři turnajů, jež mají maximální kapacitu kolem padesáti hráčů, mají vždy za půlden hráčskou listinu plnou. A mnozí další čekají jako náhradníci.

Na Lesnou si ale může přijít zahrát kdokoliv, disky je možné si půjčit v přilehlém středisku volného času. A zatímco profesionálové trénují i několikrát týdně a jsou schopní až stodvacetimetrovou jamku dosáhnout jenom dvěma hody, amatéři si mohou sport třeba jen vyzkoušet. Není tolik fyzicky ani finančně náročný.

Učí i ty nejmenší

V květnu 2014 pak nové hřiště pokřtili také ve Starém Lískovci, právě na Mikuláškově náměstí, kde s discgolfem začal Ivan Poplštein. Ten na sport dnes kvůli práci nemá tolik času, přesto se však snaží si jít aspoň jednou týdně zaházet. A pokračovat v propagaci discgolfu.

Ve Středisku volného času Lužánky dokonce pomáhal založit kroužek, kde budou házení disky učit ty nejmenší.

„Po celém Česku se pravidelně pořádají i vícedenní turnaje, zakládají se kluby. Vždyť se u nás postavilo už skoro padesát hřišť. Existuje také česká discgolfová asociace i liga hráčů, jednou ročně se pořádá republikové mistrovství. Na discgolf se nabalují sponzoři, je možné tu pořídit všechny druhy těch nejlepších disků. Kdyby mi někdo před pár lety řekl, kam se discgolf u nás za pár let posune, nevěřil bych mu,“ usmívá se.

A stejně jako tisíce hráčů po celém světě sní o tom, že se discgolf jednou dostane na olympiádu. Jednání s olympijským výborem už začala.

Autor:Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Opilec bloudil lesem. Zachránil ho hovor s otcem, který navedl policisty

Ilustrační snímek

Telefonát otci zachránil opilého mladíka, který zmateně bloudil lesem na okraji Brna a obával se umrznutí. Nakonec...

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Najdete na iDNES.cz