Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Boom discgolfu zasáhl i jižní Moravu. Hrají ho děti i důchodci

  12:26aktualizováno  12:26
Travnatá plocha, údery, greeny, jamky. Popis zdánlivě odpovídající golfu ale sedí i na jiný, v posledních letech stále populárnější sport – discgolf. Jeho fenomén zasáhl i Česko, jen v Brně stojí dvě discgolfová hřiště a počet hráčů rapidně stoupá.

Na jižní Moravě se discgolf dá zatím hrát jen na dvou hřištích v Brně a jednom v Moravském Krumlově. Ilustrační snímek | foto: HEPA group

Zahrát si discgolf je snadné. Stačí si pořídit dva základní druhy disků, podobných létajícím frisbee talířům, a najít ve svém okolí speciální hřiště, kde klasické golfové jamky nahrazují ocelové koše.

Cílem hry je pak dokončit jamku co nejmenším počtem úderů – tedy hodů. Disk se hází z určeného výhoziště na cíl tvořený právě košem, který stojí v různě přístupném terénu.

Pravidla discgolfu

■ Cílem hry je na co nejmenší počet hodů dostat disk (frisbee) z výhoziště do discgolfového koše. První hod hází hráč z určeného výhoziště, další hody pak z místa, kde disk zůstal ležet.
■ Pokud hráč nemůže splnit předchozí bod (disk zůstal v dutém stromě nebo hustém keři), odhazuje z nejbližšího možného místa na spojnici cíle a disku dále od cíle.
■ Pokud disk zůstal na stromě, hází hráč z místa pod diskem.
■ Hráč nesmí měnit žádnou součást hřiště, aby si ulehčil hod (např. ohýbat nebo dokonce lámat větve) ■ Vždy hází hráč, který je nejdále od cíle.

„Discgolf zažívá obrovský boom. Jeho výhoda spočívá v tom, že nejde jen o ryze sportovní disciplínu. Zahrát si jej může úplně každý, profesionální sportovci, rodiny s dětmi nebo třeba prarodiče. A bonusem je pak ještě pobyt na čerstvém vzduchu v přírodním prostředí,“ popisuje Ivan Poplštein, jeden z nejaktivnějších jihomoravských hráčů, který stojí za rozvojem sportu v Brně.

K poměrně neznámému sportu se dostal na vysoké škole. Nejprve se spolužáky hrávali ultimate frisbee, kolektivní sport s létajícím talířem. A od něj už k discgolfu nebylo daleko. „Od začátku mě to chytlo. V Brně ale ještě nestálo žádné hřiště, s kamarády jsme tak často házeli dokonce i na stromy, které nám nahrazovaly koše,“ vysvětluje.

Později si pořídil první discgolfový koš a na brněnské mapě začal vyhledávat lokality, kde by se dalo hrát. A protože tehdy bydlel v Bohunicích, zaujala ho louka poblíž Mikuláškova náměstí, kam brzy discgolf začal chodit pravidelně hrát. A později tam uspořádal i první turnaj.

„Brno má výhodu, že je zde spoustu studentů ze všech koutů republiky, odkud už mnozí hráči discgolf znali,“ říká Poplštein. Postupně se k nim přidávali další hráči a netradiční sport začal nabývat na popularitě.

Láska na první hod

Ze začátku sice trvá, než si hráč jednotlivé disky ohmatá a zvykne si na ně, pak jej však sport pohltí a prý už nepustí. Podle Poplšteina je to láska na první pohled. Proto se hráči začali zajímat o to, kdy se v Brně první discgolfové hřiště s aspoň devíti jamkami postaví.

Poptávka byla veliká. Do té doby totiž museli dvanáctikilový koš postupně přenášet, z jednoho se tak stalo hned několik jamek a časově to bylo poměrně náročné.

Týdeník 5plus2

Každý pátek zdarma

5plus2

„Oslovili jsme starostu Bohunic, aby si s námi šel zahrát. Trvalo dlouho, než se v Brně začalo něco dít, politická reprezentace byla k novému sportu skeptická,“ konstatuje osmadvacetiletý advokátní koncipient, který discgolf považuje za nejideálnější formu relaxace.

On i další hráči se nakonec dočkali. Před dvěma lety, v říjnu roku 2013, vznikl na sídlišti Lesná DiscGolfPark Milénova, první hřiště ve městě. V lesoparku, v němž jsou některé koše umístěné v lese a hráči tak musejí s diskem překonat řadu obtížných překážek, uspořádal Poplštein zahajovací turnaj.

A zájem sportovců začal ještě vzrůstat. Organizátoři turnajů, jež mají maximální kapacitu kolem padesáti hráčů, mají vždy za půlden hráčskou listinu plnou. A mnozí další čekají jako náhradníci.

Na Lesnou si ale může přijít zahrát kdokoliv, disky je možné si půjčit v přilehlém středisku volného času. A zatímco profesionálové trénují i několikrát týdně a jsou schopní až stodvacetimetrovou jamku dosáhnout jenom dvěma hody, amatéři si mohou sport třeba jen vyzkoušet. Není tolik fyzicky ani finančně náročný.

Učí i ty nejmenší

V květnu 2014 pak nové hřiště pokřtili také ve Starém Lískovci, právě na Mikuláškově náměstí, kde s discgolfem začal Ivan Poplštein. Ten na sport dnes kvůli práci nemá tolik času, přesto se však snaží si jít aspoň jednou týdně zaházet. A pokračovat v propagaci discgolfu.

Ve Středisku volného času Lužánky dokonce pomáhal založit kroužek, kde budou házení disky učit ty nejmenší.

„Po celém Česku se pravidelně pořádají i vícedenní turnaje, zakládají se kluby. Vždyť se u nás postavilo už skoro padesát hřišť. Existuje také česká discgolfová asociace i liga hráčů, jednou ročně se pořádá republikové mistrovství. Na discgolf se nabalují sponzoři, je možné tu pořídit všechny druhy těch nejlepších disků. Kdyby mi někdo před pár lety řekl, kam se discgolf u nás za pár let posune, nevěřil bych mu,“ usmívá se.

A stejně jako tisíce hráčů po celém světě sní o tom, že se discgolf jednou dostane na olympiádu. Jednání s olympijským výborem už začala.

Autor:Nejčtenější

Po těžké nemoci zemřela ve věku 49 let wimbledonská vítězka Jana Novotná

Wimbledonská vítězka Jana Novotná (1998)

Český tenis přišel o jednu ze svých nejvýraznějších osobností, v neděli zemřela wimbledonská šampionka Jana Novotná....

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Rakousko má další úsek dálnice z Vídně do Brna hotový. Česko pořád nic

Slavnostní otevření pětikilometrového úsek D3 mezi Veselím nad Lužnicí a...

Řidiči, kteří se chystají na vánoční trhy do Vídně a pojedou přes Mikulov, potkají po cestě nové orientační cedule....

SOUKROMÉ OČKO: Měním převleky, paruky nenosím. Svým dětem balím na výlet GPS

Brněnský soukromý detektiv Marian Hybký

Špehování jej bavilo odmala, až díky osudovému setkání s bývalým zpravodajcem se jím však Marian Hybký začal živit....

Za smrt tří mladíků v křižovatce soud potvrdil tři roky. Postrádal lítost

Na křižovatce u Zvěrkovic přišli v prosinci o život tři lidé. Odbočka z...

Tři roky vězení a pět let zákazu řízení potvrdil Krajský soud v Brně jednadvacetiletému řidiči Marku Neumanovi za...Další z rubriky

Návštěvníci zoo v Hodoníně budou mít tučňáky i klokany na dosah ruky

Vedení hodonínské zoo by chtělo, aby mezi lidmi a zvířaty bylo co nejméně...

Hodonínská zoologická zahrada představila podobu nových pavilonů a výběhů, které chce začít budovat příští rok....

Zetor získal obří zakázku v Rusku. Dodá traktory za půl miliardy eur

Zetor Forterra HSX

Obří zakázku za půl miliardy eur získala firma Zetor, která sídlí v Brně - Líšni. Podařilo se ji dojednat u...

Krize ohrozila letošní Turbomošt, jablka se kupovala ještě na stromech

Některým stánkařům na Moravském náměstí, Zelném trhu i náměstí Svobody schází...

Sehnat jablka na výrobu letošního Turbomoštu pro brněnské adventní trhy bylo letos obtížné. Květy jabloní na Moravě i v...Najdete na iDNES.cz