Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Epopej zatím zůstane na Moravě, Muchova rodina u úřadů uspěla

V pondělí měli do Moravského Krumlova přijet restaurátoři, aby sbalili Slovanskou epopej. Ta však zatím nikam nepojede. Advokáti rodiny Alfonse Muchy v neděli večer podali žádost o předběžné opatření a krumlovský úřad jejich argument uznal. Dokud soud neurčí vlastníka, zůstane epopej v tamním zámku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host8

Díky

 Jedni vidí v epojeji velké kusy pláten, které budou na nějakou dobu dobrou dekorací do prázdných prostor, jiní  vzácné dílo vykreslující kořeny naší minulosti, o které je nutno pečovat. Zajímalo by mě, zda by mladí lidé z pražských škol i ti starší dokázali vyjít do ulic a vyslovit stejné obavy o zachování, umístění a nezniční epopeje a celkově o její osud. Všem Vám patří obdiv a poděkování, že nenecháte neustálými převozy dílo zdevastovat. A je na Praze, aby prokázala, zda k tomuto mistrovskému dílu má alespoň tolik úcty kolik mají  lidé v Moravském Krumlově.

0/0
27.7.2010 11:38

Si0 po druhém zákazu

Boj Krumlova o epopej je bojem sebevědomé Moravy o vymanění

z vazalského poměru k Praze. Vůči samosprávné Moravě by si cajzli nikdy tak netroufali.

0/0
27.7.2010 10:44

babacek

Muchova Epopej

Je sice pravdou, že byla darována Praze, ale s podmínkou, že Praha postaví pro epopej vlastní budovu. To se nestalo tak ať zůstane kde je.

0/0
27.7.2010 8:20

vaclavj1

Re: Muchova Epopej

a proc prave tam?

0/0
27.7.2010 9:56

Si0 po druhém zákazu

Re: Muchova Epopej

Protože tam ji zachránili a je to také v regionu Muchova rodiště. A má to už i dost dlouhou tradici.

Kromě toho, pokud by měla být umístěna jinde, tak ať je to definitivní. Neustálé stěhování jí neprospívá.

0/0
27.7.2010 10:46

babacek

Re: Muchova Epopej

R^

0/0
27.7.2010 15:23

babacek

Re: Muchova Epopej

Vidím, že již odpověď máš.

0/0
27.7.2010 15:23

A_Ales

Existuje libozvučné slovo Cajzl

kterým Moravák označuje Čecha - čím blíže ku Praze, tím cajzlovštější. A dále existuje jiné, podobné libozvučné slovo, nyní již zcela české, která je ale slovu Cajzl sémanticky i významově velmi blízké. Označuje cosi sebestředného, bezdůvodně sebevědomého až nadutého, afektovaného, podlézavě neupřímného nebo zase naopak bez kontroly bohorovného, zkrátka v každém ohledu přehnaného, především však vždy a všude vypočítavého, zištného, náležitě povrchního a chtivého moci, peněz, postavení a popularity za každou cenu.

0/0
26.7.2010 21:43

ja-cobsen

Re: Existuje libozvučné slovo Cajzl

hm, moc pěkně jste to napsal. absolutně to sedí na člověka, který se zmocní cizí věci a má pocit, když se válela v jeho obýváku, tak že mu patří. nepatří. Krumlováci mohou Galerii naúčtovat restaurátorské práce a pronájem prostor, ale to je asi vše, vzhledem k tomu, že Praha může pravděpodobně prokázat doklad o vlastnictví díla. smutné je pouze to, že v Praze se Epopej vystaví, pak zase sroluje a opět umístí někde na půdě, aby přečkala další válku a pak ji někdo znovu objeví, zrestauruje, vystaví.... historie se neustále opakuje

0/0
27.7.2010 6:11

A_Ales

Re: Existuje libozvučné slovo Cajzl

Neměl jsem v úmyslu podrobovat kritice zmocňování se cizích věcí. V blízkém sousedství mého obydlí je les. Ten velmi pravděpodobně patří nějaké mně zcela cizí osobě, jisté je jen to, že nepatří mně. Přesto se na něj dívám z okna, dokonce do něj chodím na maliny a houby!!! Stejně tak nic nebrání tomu, aby jakýkoli obraz, vlastněný kýmkoli, visel na veřejném místě, například v galerii. Naopak je to zcela běžné.

Co jsem ale chtěl popsat je jev, kdy si kapři nejen že nevypustí svůj rybník (to lze konečně pochopit), ale kapři se nám mění v zvláštní houby, které se nehnou ze své centrální polohy, zato však ze všech sil nasakují cokoli ze svého blízkého i vzdáleného okolí, co není pevně přikurtováno nebo vrostlé do země - i když ani tím si nejsem moc jist. A zbytek populace - tedy ty nehouby - v němém úžasu nebo spíše v němé rezignaci přihlíží.

0/0
27.7.2010 11:49

babacek

Re: Existuje libozvučné slovo Cajzl

A přesto, že je tak Moraváci a zejména Brňané tak označují tak jich dost souhlasí aby epopej zůstala tam kde je. Teď bude rozhodovat soud a jak rozhodne je ve hvězdách.

P.S. On si nikdo nevybral kde se narodí a komu, to jen hlupák si to myslí. ;-(

0/0
27.7.2010 8:23

;-)

Epopej by měla jít do Prahy

Tam by ji mohlo shlédnout mnohem více lidí, navíc tak byla určena. Byl by tak na plno využit její potenciál.  V Krumlově poněkud zahálí. Pokud se potvrdí, že epopej nevěnoval Mucha, ale mecenáš pro kterého ji mucha namaloval na základě smlouvy o dílo a neměl žádnou podmínku ohledně stavby nové ho výstavního prostoru jak tvrdí Praha, tak v tom není žádný právní problém. Jediný reálný problém vidím v tom, že ji chce praha umístit do průmyslového paláce - což je sice stavba nepochybně dostatečně důstojná, ale také, jak již bylo zjištěno, nebezpečně hořlavá.  Rozhodně bych považoval za vhodnější výstavbu nového přímo výstavě vyprojektovaného bezpečného nehořlavého výstavního prostoru s dobrou dopraví dostupností, nelépe v centru Prahy.

0/0
26.7.2010 20:26

stev

Re: Epopej by měla jít do Prahy

Podle takové zvrácené logiky by měly v Praze skončit veškerá výtvarná díla. V Praze je přece více lidí. Venkovanům stačí vidle a hnůj.

0/0
26.7.2010 20:40

;-)

Re: Epopej by měla jít do Prahy

Poněkud zapomínáte, že epopej Praze patří. Jinak opravdu nevidím nic zvráceného na tom, že výtvarné dílo je dostupné lidem. Naopak je to naplněním jeho poslání.  Je to jak kulturní pořínos, tak ekonomický. Ještě bych podotkl, že je jen vinou pasivity Moravského krumlova, že spoléhali na to, že turisté budou sami jezdit na epopej a nesnažili se jakkoliv jinak přitáhnout turisty. Až teď jim dochází, že bez epopeje k nim nikdo nepřijede. Přitom řada obcí s mnohem horšími výchozími podmínkami zvládla turisty aktivním přístupem přitáhnout.

0/0
26.7.2010 20:58

stev

Re: Epopej by měla jít do Prahy

Praha by měla prokázat, že jí Epopej patří. Prozatím tomu nic nenasvědčuje. To za prvé. Za druhé, bez ohledu na stavební stav objektu v Moravském Krumlově je Epopej uložena v podmínkách, které mnohem lépe vyhovují plátnům z hlediska stability teploty vlhkosti i omezení slunečního svitu a tedy ultrafialového záření, a to při zachování dostupnosti díla široké veřejnosti. To by Veletržní palác nikdy nemohl nabídnout, stěží vyhovuje pro krátkodobé výstavy, nikoliv však jako veřejně přístupný depozitář. Už při střednědobém, natož při delším vystavení díla, by došlo k jeho nevratné destrukci.Rv

0/0
26.7.2010 22:32

ja-cobsen

Re: Epopej by měla jít do Prahy

Krumlov Epopej trpně snášel, vystavoval v podobně nedůstojných podmínkách, jaké ji čekají v Praze, nepropagoval do nebe nevynášel. Krumlováci to prostě neuměli. ale jedno se tomuto městu upřít nedá - a to, že Epopej zachránilo před totální skázou

0/0
27.7.2010 6:13

freebee

...

Epopej bych nechal na místě, kde je nyní. V Praze je tolik památek, že běžní turisté má co dělat. Alespoň Epopej vytáhne turisty i mimo Prahu a přispěje tak k rozvoji turismu i v jiných regionech. Pokud si pražáci myslí, že jsou kulturním městem, tak ať si postaví tomu odpovídající galerii...o knihovně atd. nemluvím!!

0/0
26.7.2010 16:22

antigogo

Re: ...

Jak píši níže, John Mucha sponzory má, ale pražský magistrát( potažmo kamarádíčci) by z toho nic neměli......

0/0
26.7.2010 16:34

babacek

Re: ...

R^ Jsem Pražák a Pražák který se v Praze skutečně narodil a naprosto s tebou souhlasím.R^

Dnes chtějí stěhovat epopej a zítra to možná bude ´´ Karlštejn na Vítkov ´´.;-D

0/0
27.7.2010 8:26

Psaní_jako_forma_extremismu

Re: ...

R^ V Praze toho máme dost. :)

0/0
27.7.2010 13:08

Nemesiss

...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

1. Víte, kde leží Moravský Krumlov? (není to ten s otáčivým hledištěm)...2. Byli jste někdy na zdejším zámku a co mu říkáte??? (můj názor - asi tisíc zvracejících smajlíků)...3. Kdo z vás viděl Slovanskou epopej a co jí říkáte? (můj názor - kromě velikosti žádná sláva, Mucha namaloval mnohem hezčí věci)...4. Víte, že otázka ohledně vlastnictví nezní "Praha nebo Mor.Krumlov", ale "Praha nebo Muchova rodina" ??? (přitom vlastníkem je nepochybně Praha a john Mucha řekl v únoru 2010 -  "Já zatím jedu podle dědečkova přáni umístit epopej v Praze". )...5. Co říkáte tomu, aby epopej vystavoval ten, kdo pro ni postaví samostatný objekt? Cokoliv totiž bude lepší, než to zámecké skladiště, kde je epopej nyní...6. Pro moravské "národovce" - jsem z Moravy, ale "su normální"...!!8-o

0/0
26.7.2010 15:42

Minghell

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

No jasně, tak je lepší takové dílo které překonalo téměř století vystavit ve veletržním paláci kam pálí slunce, je sucho a podmínky vůbec nevyhovující??? To ho můžeme rovnou hodit do Vltavy. A ještě něco - že Mucha namaloval lepší věci je důvod toto dílo zatratit kamsi kde naprosto zapadne, mimo to že se zničí??? Zámek v Krumlově je momentálně nejlepší volba. Nejde ani tak o to jak zámek vypadá ale jaké jsou klimatické podmínky pro vystavovaná plátna...

0/0
26.7.2010 15:51

Nemesiss

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

...to reaguješ na to, co jsem napsala? Nebo jenom zvracíš???...a k těm "klimatickým podmínkám" - byl jsi tam?...já ano...:-)

0/0
26.7.2010 15:54

bloud-velbloud

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

Jé..no ty budeš myslím taky kravka co??

0/0
26.7.2010 16:33

ja-cobsen

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

proč by měla být kravka?

0/0
27.7.2010 6:16

Dusan321

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

Tak to je ovsem asi nejlepsi blabol ze vsech. ;-D Ten Veletrzni palac "kam pali slunce, je sucho a podminky vubec nevyhovujici" je prostor velmi draze uzpusobeny specialne pro potreby vystavovani tech nejcennejsich del jake Narodni galerie vubec ma vcetne vyrazne slavnejsich del Muchovych soucastniku, ale i del mnohem starsich a citlivejsich nez je Epopej. Proberte se proboha! 8-o

0/0
26.7.2010 18:27

Martin Morava

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

Pokud Praha nedokáže splnit podmínku závěti, tak co Praha chce?

Veletržní palác znám, protože jsem bydlel velice blízko bydlel. V závěti je jasně napsáno: "Praha musí postavit důstojný pavilon." Dům který působí jako skleník není tím důstojným místem!!

Jsem strašně rád, že se podařilo dědicům prosadit to předběžné opatření, když soudy nejsou schopné posoudit jak má vypadat prostor na vystavování výtvarného díla.

0/0
26.7.2010 15:57

Svazak99

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

neni to dedictvi alee darovaci smlouva... dedeni s podminkou nas pravni rad nezna :-P

0/0
26.7.2010 16:03

antigogo

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

Máte pravdu, všude jinde to funguje, jen u nás, asi méněcenných duchem, ne.

0/0
26.7.2010 16:30

Septisin

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

A copak se psalo v závěti o ratejně v Krumlově?

0/0
26.7.2010 16:19

antigogo

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

Ta ratejna Epopej zachránila před zničením v Praze. Proboha, přečtěte si něco než píšete.!!!!

0/0
26.7.2010 16:31

Septisin

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

Máte problém porozumět jednoduché otázce?

0/0
26.7.2010 17:21

stev

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

Docela bych přivítal, kdyby Praha prokázala, že jí Epopej patří. Tak Praho ven s tím průkazem vlastnictví.

0/0
26.7.2010 22:38

xal

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

naprosto souhlasím. Jsem z Prahy. V M.K. jsem byla, S.E. viděla. Její síla a krása není v populistických kudrlinkách reklamy na kafe, to je fakt. Je jinde a je veliká. Ignorace a arogance Prahy je nepopiratelná. Chce sbalit S.E. , aby se neřeklo, ji na chvilku vystaví, potom stopí jakože restaurace a... četli jste taky, že o ní mají zájem v Japonsku? Nic vás nenapadá? Radši ji dát zadarmo rodině Muchu, než ji prodat pod rukou do Japonska. MOC doufám, že zustane v M.K.-tam ji lidé skutečně miluji, já to viděla. Všude jinde bude jen  chvilková atrakce. A krome toho už nejde o ní, ale o boje kohoutů na úřadech-kdo z koho. Má to S.E. zapotřebí?

0/0
26.7.2010 19:33

antigogo

Re: ...několik otázek pro zdejší "experty na fšechno"...

ad 1. Vím.... ad 2. Byla jste někdy ve Veletržním paláci ?...ad 3. Ano umělci mají svá období, ale díla bereme jako celek. Taky bychom se k Muchovi nemuseli vůbec hlásit (stejně si jej více váží ve světě - jak typické - jak smutné...ad 4. umístění v Praze podmíněno vyčleněnou budovou pro Epopej, ne prozatímní....ad 5. Cokoli nesouhlasím, musí to nyní, bohužel, částečně vlhkostí světlem apod odpovídat místu, kde je Epopej nyní, jinak budou potíže s udržením malby.

Dotazy jsou celkově mimo např. líbí se vám Fidlovačka. Mně ne, tak přestanu zpívat státní hymnu apod............ Víte on John Mucha má sponzory, kteří by vybudovali budovu v přímo v Praze, ale to by kmotři pražských radních nedostali brebendy, tak asi tak!!

0/0
26.7.2010 16:28

Minghell

dílo moravského mistra Moravě

Alfons Mucha pochází z Ivančic na Moravě /kousek od M. Krumlova/. Daroval vlastenecky s podmínkou toto dílo hl. městu Praze a ta o něj neprojevila téměř 100 let zájem. Moravští vlastenci za II. světové války dílo zachránili a protože ho nikde nechtěli tak ho vystavili na Moravě, v rodišti autora. Toto místo je dostatečné pro svoji teplotní stálost a vlhkost vzduchu. Praha nebyla pro toto mimořádné dílo schopna nic vytvořit. Proto jí morálně nepatří. Doufám že soudy rozhodnou pro Mor. Krumlov. Čest památce A. Muchy. [>-]

0/0
26.7.2010 15:16

Svazak99

Re: dílo moravského mistra Moravě

aha takze moravsti vlastenci dilo zachranili a proto ho ulozili v nejakem sklepe v praze odkud bylo v roce 1950 prevezeno do m krumlova??? zajimave...

0/0
26.7.2010 16:06

Si0 po druhém zákazu

Charles Crane nebyl nikdy vlastníkem epopeje,byl jen sponzor

Neexistuje dokument, podle kterého by mu obrazy na základě sponzorského daru patřily. Takže nemohl ani nikomu nic darovat.

0/0
26.7.2010 14:43

666

Re: Charles Crane nebyl nikdy vlastníkem epopeje,byl jen sponzor

To je trochu, akoby epopej ani neexistovala...

0/0
26.7.2010 14:54

Si0 po druhém zákazu

Re: Charles Crane nebyl nikdy vlastníkem epopeje,byl jen sponzor

To je samozřejmě nesmysl, epopej existuje. Ale ne každý má na ni právo, jak to tvrdí.

0/0
26.7.2010 14:58

Neonym

Nemám nic proti Praze, mám jí celkem rád

ale jestli je ten Levicový blb z Prahy, tak jí dělá pěknou ostudu

0/0
26.7.2010 14:24

halagajda

Re: Nemám nic proti Praze, mám jí celkem rád

R^

0/0
26.7.2010 14:42

Martin Morava

Re: Nemám nic proti Praze, mám jí celkem rád

Zde nejde o Prahu, ale její zkorumpovaný magistrát který dnes řídí korupční mafie skupiny okolo primátora Béma!!V Praze jsem se narodil, a v Praze žiji celý život, to co se v Praze děje DNES, nemá nic společného s krásnou Prahou!

Vždy volím pravici, nelze si plést korupci s pravicí.:-P

0/0
26.7.2010 16:08

marekzprahy

nechat kde je

V Praze je toho k vidění i tak dost, nemá smysl ta díla znehodnocovat převážením. Praha by se toho měla dobrovolně vzdát.

0/0
26.7.2010 14:22

kabbana

Re: nechat kde je

to je pravda, máte perlovku, betonovej most, kočkovy kolotoče, beranice a matrjožky... na jednu "metropoli" až moc... :)

0/0
26.7.2010 14:24

aktovkar

!!!

Já nevím, že si děláte starosti s tím hlupáčkem Levicovým. On je jen naštvaný, že si soud dovolil pro tuto chvíli zakázat převoz do Prahy. Tak kope kolem sebe. On je tím, kdo je naštvaný a tak si léčí komplexy na ostatních. Tak mu dopřejme jeho hodinkuurážek a hloupých keců, a politujme ho.

0/0
26.7.2010 14:07

inkognito79

Re: !!!

ráno začínal na IX. jsem zvědav jak dlouho ještě vydrží ;-D

0/0
26.7.2010 14:33

halagajda

Re: !!!

to je fakt- asi ho chudacka nikdo neposloucha, tak ho pochvalme za vydrz;-D;-D;-D

0/0
26.7.2010 14:44

aktovkar

!!!

Pojďme se Levicovému troubovi složit na výlet, aby se konečně dostal dál než do svého obýváku. Možná by pochopil, že existuje svět, kde se vše netočí kolem Prahy, a to tak, že snad ani nemají ponětí, kde tohle městečko leží. To si dovolili hodně, viď?  ;-)

0/0
26.7.2010 14:01

Levicový populista VII.

Re: !!!

Tos mi to nandal. Priznej, ze krome vsech trid zakladni skoly mas i nejakou nastavbu z vysivani... ;-D

0/0
26.7.2010 14:06Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.