Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Krumlov má na epopej morální nárok, nechal se slyšet hejtman Hašek

Kvůli Slovanské epopeji malíře Alfonse Muchy se v úterý mimořádně sešla jihomoravská krajská rada. Podle hejtmana Michala Haška má Moravský Krumlov na epopej morální nárok a kraj bude její setrvání na tamním zámku podporovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

petris

Hašek

... se do toho začal plést až když vycítil, že by z této kauzy mohl uhrát politické body. Předtím bylo ticho po pěšině. Pouze vyčuranost, protože doteď mu byla Epopej ukradená. Jak dlouho už je ten hejtman?

0/0
27.7.2010 22:37

mihel

Pane Hašku,

Vy jste sice hejtmanem, ale to ještě neznamená, že se máte do všeho plést. Také se domnívám, že pokud nebude mít Praha vhodné prostory, měla by epopej zůstat tam, kde je. Ale Vy osobně jste ještě nic neudělal. Ze školy jste šel hned do politiky a tam jste dodnes. Běžte alespoň na rok mezi pracující a pak se pozná, zda upspějete. Uvidíme co dokážete.

0/0
27.7.2010 22:02

martin_simek

Pane Hasku,

nejsem Prazak, ale Vy komen tukjete moralni narok bez ohledu na to, jake jsou na to dilo uzavrene smlouvy ? V podstate jste to v jedne Vasi vete i rekl dnes pro sdelovaci prostredky. Kdyz nekdo nekomu neco pujci, tak by ten "obdarovany" mel slusne podekovat a zapujcku a vcas a v dobre kondici vratit. Ne, ze se na konci zapujcky zacne bavit o nejakem morlanim naroku 8-o

0/0
27.7.2010 20:58

qvido31

Re: Pane Hasku,

Ale,když se o věc zapujčenou vlastník x let nezajímá,nastává právo vydržení,že ano:-PTypicky pépíkovský přistup=my jsme za vodou a zbytek republiky má právo jen paběrkovat,my máme hrad,hradčany,k nám jezdí nejvíc cizinců,my jsme přínosem pro ČR a vy makejte a držte krok;-O;-O

0/0
27.7.2010 21:47

noorange

Morální nárok z úst socana slyšeti,

 týden žaludeční nevolnost míti.

0/0
27.7.2010 19:26

666

Re: Morální nárok z úst socana slyšeti,

R^;-D

0/0
28.7.2010 7:18

_unbreakable_debater_

Komunista Hašek nemá morální nárok ani existovat...

...natož mluvit. Rv Natož pak mluvit do sporu, ve kterém hraje přinejmenším páté housle. Rv

0/0
27.7.2010 18:10

antigogo

velmi zajímavý názor

http://neviditelnypes.lidovky.cz/p_cirkus.asp?c=A100726_170441_p_cirkus_wag

0/0
27.7.2010 17:53

selmak

lidé bděte

politik káže o morálce?????????????;-D

0/0
27.7.2010 16:45

bukovski

Člověk z amorální strany

káže o morálce. Proč mi to přijde jako ten největší výsměch slušnosti! ;-€ .... a to souhlasím s tím aby epopej v Krumlově zůstala.

0/0
27.7.2010 16:27

ODS+plus

60 let to tam je ....

rok se o tom mluví, do dnešního dne ten Hašek ani nevěděl že to tam je. Poslední týden jsou petice, protesty,.... je vidět že se socánek chce na kauze zviditelnit.

0/0
27.7.2010 16:10

antigogo

Re: 60 let to tam je ....

Nejen socánek, ale i ODS + Incheba v Praze.

0/0
27.7.2010 19:06

vvvv

každý myslí na svůj zájem

Každý myslí na svůj zájem, přitom by mělo jít hlavně o dílo. Epopej není v dobrém stavu, zámek není v dobrém stavu. Ani jedno z toho není katastrofa, ale není to dobré. V prostorách zámku epopej nepůsobí dobře. Dvorana Veletržního paláce není také dobré místo pro vystavení díla (klima, umístění, symbolika), tam prostě epopej nepatří.

Epopej patří Praze a patří do Prahy, tj. tam, kam ji autor věnoval. Ale nejprve je třeba najít vhodný prostor co nejlépe dostupný MHD, usmířit se s Muchovo nadací a využít jejich sbírky k souborné dlouhodobé výstavě Muchova díla (sbírka nyní k vidění v Obecním domě a dále bude putovat po republice) včetně epopeje. Zájem turistů zaručen :-), epopej bude možné restaurovat, prostě samá pozitiva a sociální jistoty.

Do té doby, než se toto povede uskutečnit, bylo by nejlépe ponechat epopej v Krumlově (2-3 roky tam ještě vydrží). Po stěhování domluvit s Krumlovem dlouhodobou zápůjčku zajímavých (nevystavovaných) děl z depozitáře GHMP.

0/0
27.7.2010 15:56

666

Re: každý myslí na svůj zájem

Súhlasím, až na podstatu veci. Myslím si, žeby sa plátna mali nechať v M Krumlove, pokiaĺ by to bolo trochu možné, vo väčšom prietore, event. vo viacerých miestnostiach. V Prahe bude okolo nich vietor možno 3 mesiace, viac nie...

0/0
27.7.2010 16:51

vvvv

Re: každý myslí na svůj zájem

Rozhodně ne. Mucha je velké lákadlo pro zahraniční turisty. Pokud by expozice nestála pouze na epopeji, ale bylo přidáno také ostatní Muchovo dílo v podobném rozsahu a kvalitě, jako vlastní Muchovo nadace, neměl bych o návštěvnost strach. Samozřejmě také vše závisí na marketingu (letáky a plakáty v infocentrech) a na umístění (ovšem hůře dostupné pro turistu-cizince než v Krumlově to nebude). 

Mucha je ve světě asi neznámější český malíř, navíc secese je velmi líbivá, tudíž oblíbená mezi masovými turisty - narozdíl třeba od Kupkovo geometrické abstrakce. Muchova epopej vystavená v M. Krumlově je v průvodci Lonely Planet pro České rep. a Slovensku nejen zmíněna, ale je dokonce mezi 5 highlights jižní Moravy (zahrnuje půlku Moravy i Vysočinu)

0/0
28.7.2010 6:10

acvil

...Karel Kryl:...vrah o morálce káže...!!!

...soudruh Hašek by se měl raději postarat o to, aby se z jeho rodné vísky Drásova dalo dojet do vedlejší vesnice jménem Skalička po silnici, ze které nebudete vytrhávat kusy asfaltu při teplotách nad 22 °C...a slyšet mluvit o morálce člena šibalské oranžové tlupy je prostě absurdní...Rv;-ORv

0/0
27.7.2010 15:47

saldo

Pražští nenažraní uzurpátoři se zase předvádějí.

Co by se jim stalo (i za předpokladu, že případné umístění v našem hlavním městě je relevantní), kdyby byli trošku velkorysí a ze svých případných nároků ustoupili? Ale to oni zase ne, nepřežili by, kdyby epopej zůstala v tom "malém a bezvýznamném městečku" daleko od Prahy. Připomíná mi to snahu majitele silnějšího auta předjet za každou cenu a často naprosto nesmyslně auto slabší.

0/0
27.7.2010 15:40

acvil

...přesně tak, jsou to darebáci...!!!...oni snad chtějí, aby

...oni snad chtějí, aby se dodrýovaly smlouvy...!!!...to je prostě neskutečné...!!!...a co by jim to udělalo, kdyby do každého městečka nebo vesnice poslali nějakou památku??? Přece jich mají tolik...:-)8-o

0/0
27.7.2010 15:50

acvil

Re: ...přesně tak, jsou to darebáci...!!!...oni snad chtějí, aby

...oni snad chtějí, aby se dodržovaly smlouvy...!!!...to je prostě neskutečné...!!!...a co by jim to udělalo, kdyby do každého městečka nebo vesnice poslali nějakou památku??? Přece jich mají tolik...:-)

0/0
27.7.2010 15:51

antigogo

Re: ...přesně tak, jsou to darebáci...!!!...oni snad chtějí, aby

A oni sami smlouvy dodržují ???? S Inchebou ve vlastní prospěch možnáRv

0/0
27.7.2010 19:08

falm

Na vlastní oči: Muchova Epopej

Upřímně: nechápu proč tolik hysterie. Samozřejmě jde o zpolitizovanost a kšeft. Bez Epopeje po nějakém Krumlově na Moravě tam nebude ani liška dávat dobrou noc a neštěkne po něm ani pes. Muchovi dědicové naopak zavětřili, že by se tady dalo urvat tučné sousto a příslušní měštští reprezentanti - oba ODS! - mávají svými právy, jak v Našich furiantech.

Viděli jste to Muchovo veledílo na vlastní oči nebo aspoň v televizi? Spíš by se měli "rádní" prát o to, aby ta Epopej byla v městě toho druhého. Epopej , porovnáme-li ji s ostatním Muchovým dílem, je neskutečným dobovým patetickým kýčem -  ne nepodobným barvotiskovým ilustracím báchorek Boženy Němcové od Adolfa Kašpara. Jen tomu Mucha nevěnoval tolik času, aby postavám a dalším vymalovaným artefaktům, přidal onu "komiksovou" hraniční linku.

Vážení, nechte Epopej tam kde je... v díře, která by si bez těch mazanin ani neškrtla; nechte tak aspoň trochu obživy těm chudým moravkým vinařským furiantům a věnujte se v Praze podstatnějším věcem.

0/0
27.7.2010 14:49

ocko27

Re: Na vlastní oči: Muchova Epopej

nehnevajte sa prosím Vás, ale pokial nemáte o umení ani šajn, tak sa láskavo nevyjadrujte k téme a obsahu diela, lebo  vy ste evidentne Epopej a jej umelecké  poslanie vobec nepochopilRv Ono niekedy je lepšie mlčat, ako písat bludy

0/0
27.7.2010 14:56

antigogo

Re: Na vlastní oči: Muchova Epopej

Tak Epopej nepatří zrovna k vrcholům Muchova díla, ale stejně tak každý primitiv má notebook (Váš příspěvek patří k těm chudším duchem). Raději se běžte vyjadřovat jinam.

0/0
27.7.2010 19:10

Aktij01

Morální nárok

Při vyslovení sousloví  "morální nárok" se vracím zpět do padesátých let, kdy jedna známá a v té době velmi protěžovaná osobnost /známá z  nejznámějších pohádek/,  měla rodiče u nás v domě v podnájmu. Po nějaké době se jí zdálo, že má vlastně na náš dům "morální právo", protože platila nájemné a vlastně si dům tímto nájemným zaplatila. Celý spor šel k soudu a opravdu nechybělo mnoho a dům nám sebrali.

Takže, když někomu něco půjčíte, má na to po určité době "morální právo" - z toho plyne nikomu nic nepůjčovat!

0/0
27.7.2010 14:47

hariprasad

Otázkou zůstává, zda na to má Praha morální nárok

Podmínku Praha nesplnila,

ospravedlnit to nijak nelze. Jediné, co by Praha měla udělat je, zafinancovat rekonstrukci stávající budovy v Moravském Krumlově. Připomíná mi to podobnou kauzu v naší rodině, kdy příbuzná odmítla darovaný obraz s tím, že se jí nelíbí a že se jí nikam nehodí a vrátila ho trochu poškozený zpátky. Jak jsme později zjistili, je to asi nejcenější obraz, co jsme měli (už jsme ho prodali).

0/0
27.7.2010 14:43

vdova_Feroslavovovová

půjdu k vám dělat korektorku. Šéfredaktor mi může napsat

odešlou na pražský magistrát dopis ve kterém radní vyzvou

0/0
27.7.2010 14:19

sigenius

předvolební boj - ale kdo bojuje?

"...snaha získat epopej je jen součást předvolebního boje," řekl hejtman HašekRv

0/0
27.7.2010 14:05

JaroNov

zneužití § 5 o.z.

Nechci se zabývat tím, zda  rozhodnutí úřadu v M.Krumlově je politicky iniciované. I když si nedovedu představit, jak mohl být podán návrh na vydání tohoto rozhodnutí dne 26.7.2010, návrh i s rozsáhlými podklady byl správním orgánem ,,prostudován“, k podkladům rozhodnutí se neměli možnost vyjádřit ostatní účastníci řízení, a tentýž den, co byl návrh podán, což muselo být v řádu max. dvou hodin, bylo o něm ,,nestranně“ rozhodnuto. Správní orgán  nevycházel z důkazů, které byly účastníky navrženy, neboť odpůrcům bylo toto právo zcela upřeno. Z citovaného rozhodnutí jasně vyplývá, že se správní orgán vůbec nezabýval otázkou, čím konkrétním mělo dojít ke zřejmému zásahu do pokojného stavu odvozem díla, které dle status quo je ve vlastnictví Hl.m. Prahy, a tedy v čem správní orgán rozhodnutím zabezpečuje dotčeným osobám pořádek a klid. Obsahem rozhodnutí tak správní orgán nahradil předběžné opatřením soudu, u kterého navrhovatel s návrhem na jeho vydání opakovaně neuspěl. 

0/0
27.7.2010 14:03

sigenius

Jedno nechápu.

Mucha daroval epopej Praze za podmínky, že pro ni postaví novou budovu. Že by tam byl tajný dodatek, že když nová budova nebude, dárek připadne rodnému kraji bez podmínky o galerii?

Jinak co se týče té koncentrace pamětihodností. To je pravda. Bez Epopeje asi ztratí turisti o M. Krumlov zájem. Ale je možné si pokládat otázku i v opačné rovině. Kde uvidí Slovanskou epopej více návštěvníků? V Praze, nebo v M.K.?

0/0
27.7.2010 13:55

Kartony

Mucha předal Slovanskou epopej nejen Praze, ale všemu

československému lidu za předpokladu, že pro ni bude vytvořen důstojný stánek (nedaroval). To se stalo v roce 1928. Epopej byla přestěhována do Prahy a tam až do roku 1963 hnila (celých 22 let). Praha o ni nejevila zájem a tak byla přestěhována do Moravského Krumlova, který je blízko Muchova rodiště. Sbírka byla restaurována za pomoci místních obyvatel a od roku 1963 je zde vystavena dodnes. To, že byla sbírka vystavena v Moravském Krumlově není náhoda; bylo to proto, že v blízkosti se narodil autor.  Dodnes není znám vlastník; správcem epopeje je Národní Galerie, ale není jejím vlastníkem. Praha ztratila na tuto Epopej nárok, protože nebyla schopna ani za celých  82 let postavit důstojný stánek. Proto by o osudu Muchovy Epopeje měli rozhodnout jeho potomci.

0/0
27.7.2010 13:33

Septisin

Re: Mucha předal Slovanskou epopej nejen Praze, ale všemu

Nemusíš se nám svěřovat s každou halucinací, která tě postihne...

0/0
27.7.2010 13:40

petr66

Morální nárok?

 Špatně. Má použít slova u kterých je většině lidí známé, co znamenají. :-/

0/0
27.7.2010 13:30

InstinkTT

Epopej

Obrazy by měly zůstat tam, kde jsou. Proč kvůli pár obrazům budeme stavět novou budovu za nehorázné peníze (úplatky+všimné+náklady na stavbu)? Spousta lidí nemá kde bydlet, a my budeme stavět budovu pro pár obrazů?? Fakt super. Autor obrazů Mucha to myslel jistě jako vtip, že dá obrazy Praze, jen když budou mít svou vlastní budovu. Jenže zase nějaký YntelYgent na radnici ho chytnul za slovo a hurá do stavby. Smyslem Muchovy podmínky bylo to, aby v Praze epopej nikdy nebyla.!

0/0
27.7.2010 13:26

Hrdý Budžes

Doufam, ze kdyz se Hasek bije za SE v Moravskem Krumlove

tak jako kraj udelaji hrdinske gesto a vrazi par set milionu do rekonstrukce tamniho zamku.

Kdyz jsem se na Epopej nedavno byl podivat, vypadalo tam po okoli jako v Sudetech v roce pred 30 lety.

0/0
27.7.2010 13:22

666

Re: Doufam, ze kdyz se Hasek bije za SE v Moravskem Krumlove

Tak ono to tak nevypadá len v MK, skúste zájsť na Znojemsko. Len, prečo páni politici, vždy s takým halasom, veď milióny na obnovu  krumlovského zámku sú potreba už dlhšie...Rv

0/0
27.7.2010 13:29

Mirco1

Na celém tomhle směšném sporu je zajímavé...

... a zároveň smutné jen to, že když naše mediakrace chce, tak udělá kauzu a politikum z naprosto všeho - i z přesunu uměleckého díla, kterých (a týká se i významnějších) se uskutečňují desítky bez jakéhokoli povšimnutí veřejnosti.

0/0
27.7.2010 13:15

Si0 po druhém zákazu

Re: Na celém tomhle směšném sporu je zajímavé...

Věř, že za tenhle cirkus média opravdu nemůžou.

0/0
27.7.2010 13:17

Hrdý Budžes

Re: Na celém tomhle směšném sporu je zajímavé...

Az do okamziku, kdy se do toho vlozil Hasek, tak to zadne politikum nebylo, nanejvys tak spor mezi dedici, majiteli a vystavovateli. Politikum je z toho az ted.

0/0
27.7.2010 13:23

666

Re: Na celém tomhle směšném sporu je zajímavé...

Súhlas

0/0
27.7.2010 13:30

falm

Re: Na celém tomhle směšném sporu je zajímavé...

V červenci a srpnu zpravidla vrcholí mediální okurková sezóna. Proto je tahle kauza více než vítaným šťavnatým soustem. ;-D

0/0
27.7.2010 14:51

Si0 po druhém zákazu

No jasně. Praha se od Krumlova může odvolat k Jihomoravskému

kraji a od něj třeba až k Vrchnímu soudu do Olomouce. Oni jim to už Moraváci vysvětlí. Konečně dostanou cajzli pořádně do čenichu.

0/0
27.7.2010 13:14

Mirco1

Re: No jasně. Praha se od Krumlova může odvolat k Jihomoravskému

Vždy když čtu tyhle nenávistné výpotky, je mi zle z toho, že ač východočech mám moravské předky a za tu trapnou závistivou zakyslou uprděnou moravskou náturu se stydím a distancuji se od ní.

0/0
27.7.2010 13:17

Si0 po druhém zákazu

Re: No jasně. Praha se od Krumlova může odvolat k Jihomoravskému

Zakyslé je jen to, že ještě nebyla obnovena tisíciletá samosprávnost Moravy, kterou bolševik zrušil. Stačilo by to jen napravit a věř, že by bylo po zakyslosti.

0/0
27.7.2010 13:21

Mirco1

Re: No jasně. Praha se od Krumlova může odvolat k Jihomoravskému

Už podruhé vám nevěřím :)

0/0
27.7.2010 13:26

Vanguard

Re: No jasně. Praha se od Krumlova může odvolat k Jihomoravskému

Kdyby to moravské voliče skutečně trápilo, tak by hlasovali pro strany, které to prosazují,ne?

0/0
27.7.2010 14:39

_unbreakable_debater_

Re: No jasně. Praha se od Krumlova může odvolat k Jihomoravskému

Praha prostě pošle na Moravský Krumlov exekutory a ti Epopej zabaví a v rámci úhrady jejich služeb i se zámkem a obecním úřadem. ;-DR^

0/0
27.7.2010 13:38

PIsa.lek

Re: No jasně. Praha se od Krumlova může odvolat k Jihomoravskému

Jako vtip dobré, ale jinak totální nesmysl.

0/0
27.7.2010 18:32

Reinkarnace_Obraceče kalendáře

.....

Do situace se vložil i náš soused, prý je to Slovenská epopej a ihned ji máme přepravit do Bratislavy ...............

0/0
27.7.2010 13:12

VentreSaintGrisFX

Re: .....

;-D

A Mucha je největší slovenský malíř. Už od od prvního slovenského krále Svatopluka.

0/0
27.7.2010 13:15

VentreSaintGrisFX

Re: .....

od dob

0/0
27.7.2010 13:16Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.