Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Diskuse k článku

Odpůrci garáží pod Zelňákem se obrátili na ministra

Přes čtyřicet osobností z řad architektů, historiků a urbanistů poslalo v úterý dopis ministrovi kultury Jiřímu Besserovi. Žádají jej, aby jim pomohl zarazit stavbu podzemních garáží pod Zelným trhem v Brně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

marlow

Garaze na Zelnem Trhu

Na nize uvedene adrese je tiskopis ke stazeni a mista k odevzdani vyplnenych podpisovych archu petice proti stavbe garazi na Zelnaku:

http://metropolislive.cz/info/index.php?kategorie=1&podkategorie=8

Pokud se sejde vice nez 1900 podpisu bude rada podle zakona povinna tento bod projednat znovu - tentokrat pod drobnohledem volicu.

0/0
21.8.2010 12:57

marlow

Kdo to schvalil

Program prvniho hlasovani o stavbe garazi ze dne 14.7.2010 je zde: http://www.dokumenty.brno.cz/main/dokumenty/index.php?dokument=2   Jedna se o bod RM5/11157

Pritomni clenove rady: Bc. Roman Onderka, MBA, MUDr. Daniel Rychnovský, Ladislav Macek, Ing.Oliver Pospíšil, PhDr. Jirina Belcredi, Ing. Jana Drápalová,JUDr. Jirí Oliva, MVDr. Vlastimil Ždárský

0/0
21.8.2010 12:58

marlow

A co schvalili

Bylo hlasováno po kratší rozprave o pozmenujících návrhu usnesení.

1. RMB bere na vedomí žádosti zástupce investora stavby o stanovisko ke zjednodušenému územnímu rízení pro stavbu "Podzemní garáže na Zelném trhu v Brne na pozemku p. c. 397 k. ú. Mesto Brno".

2. RMB schvaluje vydání souhlasu se zjednodušeným územním rízením a s vydáním územního rozhodnutí pro stavbu "Podzemní garáže na Zelném trhu v Brne na pozemku p. c. 397 k. ú. Mesto Brno" a požaduje doložit doklad o uzavrení právního vztahu ke stavebnímu rízení predmetné stavby.

Schváleno jednomyslne 8 cleny.

0/0
21.8.2010 12:58

iluram

Proč garáže?

Ad nutnost garáží v centru pro bydlící - už se jich (těch pár) někdo vůbec zeptal? Jestli auto mají, jestli nutně garáž potřebují a jestli na takovou budou mít? Když jsme se tam před deseti lety stěhovali, ani ve snu mě nenapadlo, že bychom s nějakou garáží měli počítat. Auto nemám, mít nechci, a proto bydlím v centru.

0/0
14.8.2010 16:14

idesnej

a jak koukám

na ty obrázky mám pocit že se z brna stává betonovo kamenná džungle bez trocha lidskosti a chuti se tam zdržovat, tak jak je svoboďák, a masaryčka ......................

0/0
13.8.2010 22:15

marlow

Re: a jak koukám

R^

0/0
21.8.2010 12:55

nestačímsedivit

Parkoviště u hotelu? Není nutné

Hádáte se tu zcela zbytečně když obhajujejte nutnost parkování u hotelu. Zřízenec odveze hostovi auto do smluvního parkovacího domu a je po ptákách. Host před odjezdem požádá o přistavení a jede dovepryč! Parkoviště pod Zelňákem je zvrhlost která by stála dvakrát 60mil, když by to dobře dopadlo. A pro 58 nebo 80aut? Vyhozené peníze, nebo dobrý tunel!

0/0
12.8.2010 22:21

KarelV

Zvláštní ...

že VJEZD do těch garáží, je vidět jen na jednom obrázku ze tří ?!!! 8-o ... ty druhé dva ho jaksi IGNORUJÍ ... Rv

0/0
12.8.2010 13:28

josves

Re: Zvláštní ...

stačí si přečíst popisky k jednotlivým obrázkům... pod obrázky bez rampy je podepsán ateliér RAW, pod těmi zbylými ArchDesign....

0/0
14.8.2010 12:25

marlow

obyvatele prilehlych bytu

;-D to urcite. Stejne jako dotovane byty pro mlade rodiny si rozdelily mlade rodiny.... Garaze si rozdeli papalasi a jejich kamaradi kteri si je bud nechaji nebo za nasobek puvodni ceny prodaji dal. To je sileny ti pitomci snad ani nejsou z Brna, nebo maji v hlave seno. Nejdriv zprasili dominikanske namesti Spalickem a ted zprasi jeste zelnak. To opravdu musi cele Brno vypadat jako prumyslova zona?

0/0
12.8.2010 13:07

;-)

Jde o různé problémy

Odborníci nekritizují samotnou myšlenku garáží, ale jen konkrétní projekt. Další lidé zase nekritizují garáže ani projekt, ale způsob financování a využití parkovacích míst. Další kapacitu. S tím vším se dá něco dělat,  pozměnit plány a dohodnout se.

Ovšem někteří  aktivisté kritizují všechno z principu a dialog s nimi není možný. Protože pro ně je jedinou uspokojivou variantou jejich 100% výhra - tzn. zastavení všech staveb a stagnace.

0/0
12.8.2010 12:00

???...!

Re: Jde o různé problémy

Právě jsem zjistil, že se to snad má financovat z městské kasy. 8-o

Projekt za 60 milionů pro 58 parkovacích stání - Vždyť to vychází přes milion na jedo parkovací stání.8-o

A to je pouze stavební část ve které není zahrnuta tržní hodnota daného zastavěného území.

.

Aby se tohle městu aspoň jakštakš rentovalo, tak by měsíční nájemné z jednoho parkovacího místa muselo být hrubýcm odhadem tak 6 tisíc, což silně pochybuji, že někdo dá. Ten projekt mě prostě po ekonomické stránce totálně šílený. Pokud by do toho ale chtěl jít nějaký soukromník a bez dotací z městské kasy, tak proč ne. Bylo by to jeho riziko.

0/0
12.8.2010 12:21

Viktor N.

Re: Jde o různé problémy

No, zkusme to konkrétněji rozpočítat. Udávané náklady - 60 mil. V Brně běžné navýšení rozpočtu - ve finále 80 mil (včetně finalizace nájezdů na náměstí a pod.). Což činí náklady na jedno parkovací místo 1,38 mil kč. Aby byla návratnost akce zajímavá, musí se to zaplatit do 10 let, což pak vychází 138 tis na rok (a to v tom nemáme žádné úroky) a na měsíc pak parkovné 11500 kč bez úroků. S úroky (nechce se mi to přesně počítat) odhadem nějakých 13–14tis Kč. A to se sakra vyplatí!!! 8-o;-D

I kdyby nedošlo k žádnému navýšení nákladů (o čemž ale pochybuji), pak by to parkování vyšlo „jen“ na 10000 kč měsíčně (včetně minimálního úroku). Tož to je síla, ne?

Kdo z radních je zase v tomhle kšeftu namočený až po uši?!

0/0
12.8.2010 13:04

marlow

Re: Jde o různé problémy

koho zajima navratnost? Zaplati se to z mestskeho rozpoctu aby meli radni a jejich kamaradi v centru kde zaparkovat. Pokud by tam chtel parkovat i nekdo z prilehlych bytu tak se pekne prohne...

0/0
12.8.2010 13:12

;-)

Re: Jde o různé problémy

Souhlasím. Samotný záměr mi připadá dobrý. Poslední verzi projektu jsem ale ještě neviděl. Důležíté ovšem je, že peníze vždy až na prvním místě - a to financování mi nepříjde ideální. Na poměry českých veřejných zakázek to podle mě není zas taková tragédie, ale rozhodně bych to raději viděl stavě za soukromé peníze. Myslím, že návratnost je docela reálná, spíše se bojím o dodržení rozpočtu.  Ovšem kdyby tostavěl soukromník, tak někteří aktivisté budou protestovat, že zlý kapitalista myslí jen na svůj zisk.

0/0
12.8.2010 15:00

Viktor N.

Re: Jde o různé problémy

Cože? „Myslím, že návratnost je docela reálná, spíše se bojím o dodržení rozpočtu. “

A počítat umíte? Při návratnosti do 10 let by se musel platit měsíční nájem za jedno parkovací místo ve více jak desetitisícové výši! To Vám přijde jako supr projekt s vynikající návratností? Vy jste radní či zastupitel a nebo jste stavař? 

0/0
12.8.2010 15:15

;-)

Re: Jde o různé problémy

Nejsou všichni držgrešle. Třeba pro ten hotel by to nemělo být nijak moc. A i řada dalších společností a obyvatel centra na to rozhodně má, je otázka, jestli to bude stát za to dostatku lidí - já si myslím, že ano - ale to už je starost investora, aby  si před tím než začne stavět udělal průzkum trhu, jestli ty garáže na trhu udá. Soukromý investor (kterého preferuji) by to udělal stoprocentně.A snad i město si něco taskového zpracovalo, než  se rozhodlo jít do takové investice. JInak milion za exkluzivní  podzemní parkovací místo v srdci města mě příjde s dnešními cenami nemovitostí cena skoro lidová - zejména v národě kde je stále auto věcí prestiže a lidé neváhají za něj dát milionové částky. A parkovací místo je narozdíl od auta spíše investice, než spotřeba. Opravdu je tu dostspousta lidí, kteří na to mají. Je otázka, kolik z nich bude toužit jezdit autem na Zelňák, ale těch stání má být docela málo a tak by to neměl být problém udat.

0/0
12.8.2010 21:41

marlow

Re: Jde o různé problémy

Nikdo nepoochybuje o tom ze o ta mista bude zajem. Spis je otazka jestli je rozumne znehodnotit velkou cast zelneho trhu kvuli nekolika parkovacim mistum. Za stejne penize muzou postavit parkovaci dum nekde u intru s mnohem vetsi kapacitou a nikdo nerekne pul slova. Ale proc musi zprasit zrovna Zelny trh?

0/0
12.8.2010 21:49

;-)

Re: Jde o různé problémy

Proto tvrdím, že by to měl stavět soukromý investor - nejlépe majtel hotelu, a ne město. Jinak část lidí tvrdí, že o to nebude zájem (což si myslím, že je vyloženě účelový argument), obdobně účelový mi příjde argument ohledně kašny. Argument o nevzhlednosti vjezdu uznávám, nicméně vy stačilo zmenit zábradlí, případně se vrátit k  jednomu z předchozích návrhů, který tu vjezdovou rampu neměl.  Také by šlo využít výtah a nemuselo by to být vůbec vidět. Problém oné petice vidím právě v tom, že jsou tam naházeny všechny argumenty proti, co koho napadly, bez toho, aby mezi nimi někdo rozlišoval. Cílem není najít přijatelné řešení, ale pouze zrušit celý projekt.

0/0
13.8.2010 11:07

???...!

Re: Jde o různé problémy

Jen poznámka k tomu případnému zájmu - Nevím zda je to pouze účelový argument, ale já jsem zcela přesvědčeon o tom, že o garážové stání v hodnotě převyšující 1 milion korun zájem nebude. Toto svoje přesvědčení opírám o informace o prodeji garáží (dokonce nikoliv pouze stání, ale přímo garáží!!) k luxusním bytům, které developeři v některých kvalitních brněnských lokalitách nabízejí za mnohamilionové ceny (tzn. nejedná se o žádné byty pro nízkopříjmové - např. lokalita Medlánky, Řečkovice, Ivanovice, Lesná). Zatímco byty se časem rozprodají, tak garáže v přízemním patře domů často zůstávají neprodané. A to bývá těch garáží podstatně méně než bytů a garáže stojí 300 - 500 tisíc, tzn. cca. třetinu toho, co by stálo pouhé garážové stání pod Zelňákem.

Ale já nejsem realiťák, takže netuším jaký by byl zájem. Tohle jistě dokáže zodpovědně zjistit každá větší realitka, která v Brně působí.

0/0
13.8.2010 12:01

???...!

Re: Jde o různé problémy

Jinak, jen ještě poznámka k zamyšlení. Ze zvědavosti jsem se mrknul na švýcarské realitní servery, konkrétně na Curych-město.Podzemní garážové

stání v hlídaném komplexu v přímém centru Curychu (našel jsem nabídku v lokalitě Irchel - Uni, ETH a v blízkosti ShopVille, což je to nejcentrovatější centrum) za nabídkovou cenu 30 a 35 tisíc CHF, což je dle aktuálního kurzu nějakých 550 a 650 tisíc Kč! A to je centrum Curychu! Curych přitom je nejdražší švýcarské město a má celosvětově významné postavení (burza, banky), na rozdíl od Brna. :-P

0/0
13.8.2010 12:07

Deleter

Re: Jde o různé problémy

Curych je dražší, než Ženeva? Jen se ptám.

0/0
13.8.2010 14:03

???...!

Re: Jde o různé problémy

No, já bych řekl, že obecně ano. Jinak samozřejmě záleží lokalitu od lokality, ale obecná cenová hladina je dle mého názoru vyšší v Curychu.

0/0
13.8.2010 18:52

???...!

Re: Jde o různé problémy

S tou návratností investice si vůbec nejsem jist.

I kdyby byla návratnost braná 20-30 let, tak při realizační ceně na jedno stání nájem vychází nad 5 tisíc měsíčně. Pokud započítáme úroky z úvěru, nutnou údržbu (příspěvky do fondu oprav), daně z pronájmu, atd.... tak je nájem výrazně na 5 tisíc měsíčně. 

Moc se v aktuální situaci na poli realit nevyznám, ale moc nevěřím tomu, že by se našel dostatek soukromých subjektů, které by byly ochotné platit tak drahé garážové stání jen proto, aby ušetřily řádově minuty chůze.... že by se našly subjekty obecní či státní o tom nepochybuji, protože erár nad efektivitou vynaložených peněz nepřemýšlí, erár je velmi špatný hospodář, který často rozhazuje naprosto nesmyslně, jakoby státní kasa byla bezedná.

A jestli je ta investice velká či malá? - Na tom nad přece vůbec nezáleží, ne? Pokud se jedná o neefektivně vynaložené prostředky, tak je to velmi špatně bez ohledu na rozsah té investice.

0/0
12.8.2010 16:13

???...!

Re: Jde o různé problémy

Ještě poznámka k tomu "zlému kapitalistovi co myslí jen na svůj zisk". Myslet na svůj zisk, to pochopitelně není vůbec nic špatného. Vede to aspoň k efektivitě. Pokud by "aktivisté" vykřikovali pouze takovéto pseudoargumenty, tak by aspoň nahráli na to aby je každý přestal brát vážně.:-)

0/0
12.8.2010 16:15

Stone_Pilot

Parkování v Brně

V podobných diskusích se vždy hádám s ekofanatiky, že nějaké možnosti parkování v centru být musí, jinak z toho bude mrtvá zóna. Nicméně v tomto konkrétním případě se domnívám, že podbagrovat Zelňák s podzemím a s cennou kašnou kvůli celým padesáti(!) parkovacím místům, je fakt zhovadilost. Kdyby raději postavili ten parkovací dům u Intru....

0/0
12.8.2010 10:25

???...!

Re: Parkování v Brně

Vnímám to úplně stejně jako vy.

0/0
12.8.2010 10:32

J.E.

Re: Parkování v Brně

Já tedy, osobně nemám všechny informace, ale tohle je naprostá hovadina. V centru, kde je velmi nestabilní podloží a kde se za obrovské peníze opravovalo podzemí se mají dělat podzemní garáže pro pár vyvolených? No to je opravdu skvělá blbost ;-€. Jen vjezdový objekt musí narušit vzhled a přístup do podzemí. . .

0/0
12.8.2010 10:49

marlow

Re: Parkování v Brně

R^ radni si delaji z Brna soukromy podnik uz dlouho (ODS a CSSD v Brne spolu na oko bojuji tak 14 dni pred volbama..). Zprasit nejhezci namesti v Brne najesdem a vetranim podzemniho parkoviste utratit za to rekl bych mnohem vic nez avizovanych 60mil z rozpoctu a proc? 60 parkovacich mist. Neco pro hotel a zbytek pro radni a kamarady.

0/0
12.8.2010 13:16

karel09

Re: Parkování v Brně

Dobře řečeno. Souhlas.

0/0
12.8.2010 15:56

Deleter

Alešovi věřím,

problematikou se zabývá dlouho a poctivě. Já s autem v širším centrum problém nemám, když už tam s ním musím jet. Další parkovací místa pouze přitáhnou další auta, situaci to nezlepší.

Nápad stavět podzemní garáže v takovém terénu je unikátní prasárna a jsem rád, že jsem chodby navštívil. Jedna věc je totiž projekt, věc druhá je "Jejda, ono se nám to propadlo, á jáj, tak budeme muset zaplatit 40 tisíc pokutu a když už je to zničený, tak to trochu rozšíříme..."

0/0
12.8.2010 10:19

marlow

Re: Alešovi věřím,

Vzpomente si na Spalicek. My nic nezborime - vsechno se zachova a zrekonstruuje. Prijely bagry a za par dni to nejak nevyslo...

0/0
12.8.2010 13:18

vlastiks

... zajímá Vás to-čtěte-podepište

http://www.facebook.com/pages/Nesouhlasim-se-vznikem-podzemnich-garazi-na-Zelnem-trhu-v-Brne/143117392369340

http://www.facebook.com/album.php?aid=29833&id=143117392369340#!/photo.php?pid=453107&id=143117392369340&ref=fbx_album

0/0
12.8.2010 9:55

titlis

Arch design

Zrovna autor projektu arch. Dokoupil ve mně probouzí nejvyšší ostražitost - toho bych vyhnal aspoň 100 km od Brna za ty jeho hovězí nápady - bulvár k odsunutému nádraží, co začíná na Nových sadech, kde žádný pěšák nikdy nechodil, narovnání Dominikánského náměstí a jiná zvěrstva. Upřímně přiznávám, že jsem projekt garáží pod Zelňákem neviděl, ale něco takového na historické místo nejspíš opravdu nepatří.

0/0
12.8.2010 9:34

vlastiks

.. auta do centra nepatří

.. tím méně garáže !

.. historické centrum Brna je natolik malé,

že krátká chůze nikomu neublíží, spíše naopak.

.. stačí je myslet  (hlavou) !!

0/0
12.8.2010 8:51

PKB2008

Re: .. auta do centra nepatří

Krátká chůze? Četl jsi ten článek? Je super přijet do města do hotelu a nemít kde zaparkovat, je super koupit byt v centru města a nesmět si pořídit vůz. Architekti a historici se v tomto případě chovají stejně jako ekoteroristé. Nemám dostatek informací, ale že by mě zrovna vadilo zničené sklepení, do kterého veřejnost stejně nemůže. Já osobně bych byl pro větší parkoviště kdekoliv poblíž a na Zelňáku bych povolil jen vjezd na pár minut stánkařům a jinak nechal čisté bez aut, to by pak byla krása.

0/0
12.8.2010 9:24

vlastiks

Re: .. auta do centra nepatří

.. kdo má na horel v centu, má i na taxík,

a chceš-li bydlet v centru, tak to máš s tím autem "smůlu".

Všechno má své výhody a nevýhody, viz svoboda jednotlivce ........!!

0/0
12.8.2010 9:39

Deleter

Re: .. auta do centra nepatří

Nikdo vás nenutí bydlet v hotelu bez parkplacu a ani byt v centru není přidělován za trest.

Myšlenka čistého rynku je krásná, zkuste nějak rozvést, kde poblíž je místo pro větší parkoviště. Napadají mě akorát petrovský terasy.

0/0
12.8.2010 10:21

???...!

Re: .. auta do centra nepatří

"....koupit byt v centru...." - ten kdo kupuje byt v centru, tak holt musí počítat s omezeními, kterým bude vystaven. Jedná se o předem dané podmínky, které dobře znal ještě před podpisem kupní smlouvy a tím, že byt v dané lokalitě koupil, jen potvrdil, že tyto podmínky akceptuje. V tom tedy nevidím žádný problém.

Většina evropských historických měst má svá nejužší centrum uzavřené jakékoliv dopravě mimo zásobování.

0/0
12.8.2010 10:37

Viktor N.

Re: .. auta do centra nepatří

proč hned kupovat? Jsou tu i starousedlíci, kteří byli zvyklí, že například na Pekařské se bez problémů vždy dalo zaparkovat. Tedy až do doby, než si Onderka nechal vybudovat luxusní parkoviště u magistrátu na Husové. Od té doby odtahují třeba i v neděli ve dvě ráno! Opilců vyřvávajících po ulici si MP ale ani nevšimne…

 

Parkovací místa se stále likvidují. Na Kopečné přibyla cedule se zákazem a 15 míst parkování je pryč. Na Leitnerove je dnes místo tak pro šest aut, nedávno tam mohlo zaparkovat alespoň 30 aut!

Na Pekařské jsou chodníky široké přes tři metry a projde tam denně maximálně tak sto lidí. Ale „na parkování není místo“! Obchodníci stále krachují, protože Pekařská je naprosto mrtvá, nikdo tam nesmí (bez rizzika pokuty a nebo rovnou odtahu) ani zastavit. Hybešova totéž. Z centra Brna se stává mrtvé město, kde se jen dojíždí za „zábavou“ (posedět na zahrádce, multikino atd).

Hlavně, že magistrát odprodá Annenským terasám parčík, který si už dávno stejně zabrali a zahradili…

0/0
12.8.2010 11:12

marlow

Re: .. auta do centra nepatří

Ja tam bydlim taky - jenze 60 parkovacich mist pod zelnakem nic nevyresi. To parkoviste se nestavi pro nas ale pro hotel a papalase. Pro obcany z nej kouka jen dalsi zprasene namesti. Za stejne penize by mohli postavit normalni parkovaci domy s mnohem vetsi kapacitou v okoli centra - tech 5 minut pesky nikoho nezabije.

0/0
12.8.2010 13:24

Viktor N.

Re: .. auta do centra nepatří

Máte recht. Podzemní parkoviště bych viděl například pod petrovskými terasami a pod Špilbergem (tam, kde jsou v současnosti nevyužívané a jinak nevyužitelné kryty CO a tak dále. Domnívám se, že náklady na taková parkoviště by mohly být přijatelné – neubylo by pozemků!

Dále by se mohly optimalizovat (tedy opak současných likvidací) možnosti parkování v celém centru města (nemyslím v pěších zónách). Přizpůsobení části chodníků (tam kde to jejich nadměrná a nevyužívaná šířka umožňuje) k zaparkování např. Pekařská, Hybešova, Leitnerova, Kopečná, Pellicova a spousta dalších. Na Moravském náměstí nerušit placené parkoviště (pro ty, kteří musí z nějakého důvodu do centra autem a nejsou místní). Naopak zpoplatnit veškerá místa vyhrazená pro potřeby magistrátu (Husova, Dominikánské nám. atd)!!!!! Tak, aby i úředníci (včetně radních a zastupitelů i samotného Onderky) museli zaplatit parkovné, jako běžní občané. Proč zrovna tihle ouřadové nemohou jezdit do centra MHD, aby byli příkladem?

0/0
12.8.2010 13:59

Deleter

Re: .. auta do centra nepatří

V tomto máte pravdu; věčné mektání magistrátních polobohů o tom, jak chtějí odstranit auta tu ze zelňáku, tu z dominikánskýho náměstí, teďka od sv. Tomáše, to je hnus hnusů ekl eklů. Jsou to syčáci!!!

0/0
13.8.2010 14:08

Viktor N.

Re: .. auta do centra nepatří

Mně osobně to poslední dobou připadá tak, jako by chtěli odstranit auta z města úplně. Pak by mohli do centra auty pohodlně jen Oni, magistrátní polobohové a ten Nejvyšší (Onderka), aby bylo na první pohled jasné, co si může dovolit vrchnost…

0/0
13.8.2010 16:01

ERtech

Re: .. auta do centra nepatří

Bydlím 50 metrů od Zelňáku. Jsem zvkylý na parkování až 700 metrů od bytu, věčně poškrábanou karoserii od bezohledných řidičů ale i chodců (slečny s kabelkou se cvočky a kovovými ozdůbkami)!!! Zvykl jsem si, že v určitou dobu se prostě domů vracet nemůžu, ale ve chvíli kdy se v centru koná nějaká akce nebo se uzavře více parkovišť najednou kvůli stavebním pracem, zkuste si 45 minut objíždět všechna parkoviště a hledat volné místo? Proč místní usedlíci s RP kartou smí zdarma parkovat jen na několika vyhrazených parkovištích a ne tam, kde je zrovna volné místo? Pokud smím parkovat jen na vyhrazeném parkovišti, tak ať je vyhradí pouze pro osoby s RP nebo F kartou a všichni ostatní ať tedy parkují na těch ostatních (třeba na Benešově, tam jsou místa vždy). A ohledně příspěvků výše, zkuste si zavolat do Špalku, kolik stojí měsíční pronájem parkovacího místa - skoro tolik, co stojí pronájem menšího bytu ne Zelňáku. Pokud parkplatz na Zelňáku pro místní bude stát do 3.500,- + DPH jdu do toho.

0/0
1.9.2010 16:17Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.